Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 475 Posta ] 
Pronađi:

Da li ste za uvođenje smrtne kazne?
da 36%  36%  [ 36 ]
ne 64%  64%  [ 65 ]
Ukupno glasova : 101
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Smrtna kazna - da ili ne?
PostPoslato: Četvrtak,28.1.2016. 19:55:06 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,21.1.2010. 15:25:22
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Азазель napisa:
mr Kiza napisa:
Ajde da se "zapljunem" i na ovoj temi...

Jesam za smrtnu kaznu, ali samo u slucaju ratnog stanja prema dezerterima, spijunima i pociniocima slicnih krivicnih dela.

Za ostala teska krivicna dela - dozivotni zatvor u celiji 3x2 metra, sa non stop upaljenim neonskim svetlom, pa kad mu dojadi neka sam izvrsi samoubistvo, zasto da ga bilo ko drugi nosi na dusi.

Слажем се са вама колега, што се тиче изнетог става, али имам једно питање за вас:
ако би сутра којим случајем букнуо рат, интересује ме шта бисте ви урадили поводом тога, да ли бисте дали лични пример, зграбили пушку у шаке и учествовали на страни наше нације и ратовали за њу?

Tek sad videh ovo. :lol:
Zapravo video sam i ranije, ali nije bilo mogucnosti da se odgovori, jer ju je klapa zakljucala.

Odbrana drzave i naroda je valjda duznost svakog gradjanina, bio on pacifista ili militarista.
Ovde je pod uticajem devedesetih i propalih Milosevicevih ratnih strategija kreni-stani, opste atmosfere u drustvu i kasnijim davanjem svakojakih amnestija i unistavanjem vojske stvoreno pogresno misljenje da je to stvar slobodnog, licnog izbora pojedinca. A nije.
Sto se mene licno tice, ja sam po prirodi miran covek, ali ako izbije rat svakako ne bih sedeo kod kuce skrstenih ruku i potpuno pasivno sve to gledao. Naravno, sve treba ciniti da do rata ne dodje.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,28.1.2016. 23:23:51 
Skriboman
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,26.1.2015. 09:21:40
Slazem se u potpunoti sa iznetim stavovima i razmisljanjem! :D kao i dobrim opisom miloseviceve politike i rata 90tih.

Inace, neki, ,,obicni,, ljudi, koji su mirni i ne isticu se, nisu primecivani u svakodnevnici, u ratu su spremni daleko vise od bilo koga da idu, naravno mislim na pozitivni smisao! Tad pokazu neverovatnu hrabrost, razboritos, dobrotu, pozrtvovanost za svoje i saosecajnost! Tako da nikoga ne treba osudjivati niti omalovazavati, niti potcenjivati! Najcesce to rade ljudi koji su bezvredni ili imaju jako usko razmisljanje i iskustvo. Ja zastupam stav da je svako cudjenje neznanje. Jer kroz cudjenje se usvaja znanje o necemu, a onaj koji se svemu cudi je dosta isprazan. Naravno mislim na osudjujuce i omalovazavajuce cudjenje.

Vrh

PostPoslato: Sreda,18.5.2016. 21:32:10 
Pismeni član
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,09.5.2016. 10:00:16
mr Kiza napisa:
Odbrana drzave i naroda je valjda duznost svakog gradjanina, bio on pacifista ili militarista.

Tačno tako.
mr Kiza napisa:
Ovde je pod uticajem devedesetih i propalih Milosevicevih ratnih strategija kreni-stani, opste atmosfere u drustvu i kasnijim davanjem svakojakih amnestija i unistavanjem vojske stvoreno pogresno misljenje da je to stvar slobodnog, licnog izbora pojedinca.

U ovoj rečenici ću poseban akcenat staviti na devedesete, zato što je upravo pod Miloševićem ''trend'' ili ''tempo'' degradacije vojske uhvatio maha, sve do dosmanlija pod kojima je čin destrukcije vojske doživeo svoju potpunu kulminaciju ili završnicu. Zašto je za ovu priču bitan Milošević? Navešću primer Beograda, devedesetih iliti ''ratnih'' godina. Prema navodima B92 (a veoma dobro znamo šta taj B92 predstavlja) - 13 posto gradjana iz Beograda je otišlo u rat, dok preostalih 87 posto nije. Gradjani su se služili raznim lukavstvima, trikovima, podvalama, ne bi li izbegli odlazak u rat. Vojni odsek u Beogradu (kao i u svakom drugom mestu u Srbiji) je imao evidenciju, spisak vojnih obveznika. Ti vojni obveznici su trebali da idu u rat, zato što su prema procenama ljudi iz vojnog rukovodstva, bili sposobni za rat. Pošto su bili ''adekvatni'' njima je na osnovu te evidencije, trebalo dostaviti pozive, i mobilisati ih. Pošto neki nisu bili voljni za čin odbrane zemlje, služili su se sledećim sredstvima:

1) Osoba A je imala četiri stana. U prvom stanu je živela i njegovo prebivalište je bio taj stan (u dokumentaciji se taj stan vodio kao mesto njegovog ''življenja''). Pošto je imao još tri stana, a znao je da će jednog dana vojska zakucati na vrata i uručiti mu poziv za mobilizaciju, on je bežao iz jednog stana u drugi, iz drugog u treći, iz trećeg u četvrti. I tako stalno, over and over, što bi rekli Englezi, sve dok jednog dana se prašina ne bi slegla, i sve smirilo.

2) Osoba B nije imala luksuz kao osoba A, da ima nekoliko stanova, nego se ''dovijala'' na taj način, što je iz stana u kojem je živela, bežala i skrivala se prvo u stan svoje kume, potom svoje - tetke.

3) Osoba C se nije skrivala uopšte. Ona je pre rata važila za potpuno sposobnu osobu, ''zdravu i pravu'', što bi se reklo. Medjutim, ta osoba je imala odredjeni uticaj, i taj uticaj je iskoristila da je vojna komisija proglasi ''vojno nesposobnom''.

Da ne govorim o mnogima koji su naprasno imali srčane probleme, probleme sa živcima, itd... Koji su se izvukli, a svi su do jednog mogli da ''zubima vise na banderi'' i ''volu rep iščupaju''.

mr Kiza napisa:
Sto se mene licno tice, ja sam po prirodi miran covek, ali ako izbije rat svakako ne bih sedeo kod kuce skrstenih ruku i potpuno pasivno sve to gledao. Naravno, sve treba ciniti da do rata ne dodje.

Slažem se s tobom, rat je najgadnija stvar na svetu, i sve treba činiti da do njega ne dodje, medjutim kada dodje, onda ne treba (da se poslužim tvojim rečima) - sedeti kod kuće skrštenih ruku i potpuno pasivno gledati na sve to. Onda treba preduzeti akciju, u cilju spašavanja, prvo svojih najmilijih (i sebe, naravno), a potom - odbrane svoje zemlje. A ko će ne daj Bože, da sutra bukne rat, zakoračiti u njega?

Zato sam napisao kakvo je bilo stanje devedestih, kada je iole bilo ''zdravijeg'' stanovništva. Ipak je tada i bilo ''ljudstva'' za ratne manevre. Ljudi iz grada, koji nisu imali ''sreće'' da eskiviraju mobilizaciju ili oni ljudi koji su poput mog ćaleta imali završenu Školu Rezervnih Oficira, pa su zbog svojih ideala ili usadjenog morala zakoračili u ratni vihor, ljudi sa sela. Ko će u današnjem vremenu, 2016-oj godini ući u rat?
Ja vidim nekoliko kategorija ljudi:

1) Ljudi koji su idealisti i koji zbog iskrenih patriotskih pobuda pristaju da se uhvate u kolo sa ratom
2) Kriminalci, kojima je jedini motiv - ''profit''
3) Krvoloci
4) Ljudi kojima život ništa ne znači, koji ne cene svoj život, ti ljudi najčešće stupaju u dobrovoljce, i najopasniji su ratnici pored idealista.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,20.4.2017. 10:28:08 
Pismeni član
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,17.4.2017. 21:17:08
Фауст napisa:
Zato sam napisao kakvo je bilo stanje devedestih, kada je iole bilo ''zdravijeg'' stanovništva. Ipak je tada i bilo ''ljudstva'' za ratne manevre. Ljudi iz grada, koji nisu imali ''sreće'' da eskiviraju mobilizaciju ili oni ljudi koji su poput mog ćaleta imali završenu Školu Rezervnih Oficira, pa su zbog svojih ideala ili usadjenog morala zakoračili u ratni vihor, ljudi sa sela. Ko će u današnjem vremenu, 2016-oj godini ući u rat?
Ja vidim nekoliko kategorija ljudi:

1) Ljudi koji su idealisti i koji zbog iskrenih patriotskih pobuda pristaju da se uhvate u kolo sa ratom
2) Kriminalci, kojima je jedini motiv - ''profit''
3) Krvoloci
4) Ljudi kojima život ništa ne znači, koji ne cene svoj život, ti ljudi najčešće stupaju u dobrovoljce, i najopasniji su ratnici pored idealista.

Upravo devedesete, u građanskom ratu, iznedrile su kategorije 2) i 3). O kom iole "zdravom" stanovništvu pričaš? Istorijski procesi mogu biti višedecenijski.

Prva kategorija je časna, četvrta loše opisana u delu "Ljudi kojima život ništa ne znači, koji ne cene svoj život..." što je besmislica jer ako ne cene svoj, kako će ceniti tuđi život. Koji je motiv takvima, po tebi?

Takve ljude nazivam herojima a ne kamikazama pa makar samo zbog toga što su dobrovoljno stupili u rat, a tek one koji su se zaista pokazali herojima. Cene oni sebe itekako, ali isto tako vode se ličnim osećanjima i potrebnom da u takvim situacijama ne budu kukavice već ono što stvarno jesu.
_____
Protiv sam smrtne kazne.

Vrh

PostPoslato: Petak,28.4.2017. 16:33:40 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,26.3.2017. 15:23:41
Nema dokaza da smrtna kazna utiče na generalnu prevenciju i smanjenje kriminaliteta jer osnovni strah učinioca krivičnog dela je da ne bude otkriven a ne od kazne. Eventualno bi se moglo razmisliti o uvođenju doživotne kazne zatvora jer u mnogim slučajevima je naš pravni sistem blag prema učiniocima najtežih krivičnih dela.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 475 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 44, 45, 46, 47, 48

Sva vremena su u UTC [ DST ]