Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Sloboda govora
PostPoslato: Subota,10.1.2015. 19:53:18 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,10.10.2010. 09:36:58
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
U jeku strašnih događaja u Parizu pozivam vas da malo porazgovaramo o slobodi govora, umetničkog izražavanja...

Gde je po vama granica izmedju slobode govora i govora mržnje?

I koji metod smatrate boljim: onaj koji dozvoljava apsolutnu slobodu govora (SAD) ili koji sankcioniše govor mržnje, tj. ono što se smatra po njihovim standardima govorom mržnje (Evropa) ?

Vrh

Tema posta: Re: Sloboda govora
PostPoslato: Subota,10.1.2015. 22:26:53 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,28.8.2011. 13:35:10
Rod: Bata
Pravničko obrazovanje: Student 4. godine
Zavisi šta definišemo kao govor mržnje.

Konkretno na primeru, ako neko poziva da se diskriminišu, proganjaju, zatvaraju u logore, ubijaju oni koji veruju u to da je Isus pretvorio vodu u vino, oživeo Lazara i hodao po vodi, to je govor mržnje, i protiv sam toga...

Ali to me nikako ne sprečava da se ja šegačim sa idejom da je neko nekad pretvorio vodu u vino, oživeo mrtvaca koji je bio mrtav 4 dana (da isključimo neku kliničku smrt i srčani zastoj koji je mogao da zaliči na "dizanje iz mrtvih" u nekim zaostalim i primitivnijim vremenima, ako se brzo reaguje) ili hodao po vodi, niti to šegačenje smatram nekim govorom mržnje.

Tako da je smatram potpuno smešnim opravdavajuće priče "oni su njih vređali...mislim, provocirali su ih"...
Nisu ih provocirali. Nema opravdanja za ovo što se desilo u Francuskoj.

Kao što ne priznajem i kao što ne bih pravdao jedne sekunde, grupu "ekstremnih ateista" koji bi upali u Vatikan, džamiju, ili bilo koji verski objekat i počeli da pucaju zato što te organizacije "vređaju njihova verovanja i ubeđenja", tako ne dajem za pravo ni vernicima da uopšte potežu tu priču "isprovocirani smo", zato što im je neki novinar satirično prikazivao nekog lika, ili Dena Brauna zato što tu širi ideje kako je Isus možda imao nešto s Marijom Magdalenom i nije bio bezgrešan...

JoJo napisa:
Gde je po vama granica izmedju slobode govora i govora mržnje?
Ja je povlačim kod stavova koji propagiraju diskriminaciju, progon, "istrebljenje" određene verske, rasne, nacionalne, političke, ili bilo koje grupe koja se po nečemu razlikuje od onih koji te stavove propagiraju.
Edit:Ovde sam zaboravio da napomenem, ovo se ne odnosi na fanatike, bilo koje vere, rase, nacije ili političke ideologije. Tako da propagiranje suzbijanja fanatičnih grupacija ne smatram govorom mržnje.

Sve komuniste treba pobiti = govor mržnje.
Crtanje karikature na kojoj Marks, Lenjin i Staljin ispijaju čaj u nekom buružjskom enterijeru i podrugljivo se smeškaju sirotinji koja se na ulici bori za komunizam, nije.

Svi katolici su zatucani i glupi i treba raditi na tome da ih ima što manje i manje = govor mržnje.
Karikatura pape kako sa jezivo blaženim osmehom mazi nekog malog crkvenog dečaćića ili Isusa koji ulazi u motel s Magdalenom, nije.

Vrh

PostPoslato: Subota,10.1.2015. 23:43:04 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,07.7.2012. 18:10:21
Za slobodu govora, ne i za slobodu ubijanja!
Primarna je meta, a sekundaran način, mada ne manje bitan. Meta su ekstremizam, hipokrizija, ubijanje, krađa u ime nečega, obično nekog "višeg" cilja, a ne narod, pojedinac, ideologija kao takva, ili religija. Nikada sredstvo ne opravdava cilj, a ni cilj sredstva. I jedno i drugo moraju biti legitimni i primereni.

Sredstvo izražavanja Šarli Ebdo-a je olovka, podjednako legitimna kao i snajper, kod nekih drugih umova.

Karikaturisti su levičari, iz Zapadnog kulturno-socijalno-političkog ambijenta, i njihova stvarnost je iz te vizure. Kada oni predstave Proroka koji se hvata za glavu i kaže: "kakve sve budale veruju u mene", oni ne ismevaju veru, ili Proroka, već ekstremiste koji ubijaju u ime Alaha.

Njihovom načinu, i cilju se nema šta zameriti, jer sam i ja deo te kulture, i kada predstave ekstremiste sa naših prostora u vidu Srba koji siluju, i koji se opraštaju od Kosova, isto, oni pokazuju stvarnost kako je vide, i kako većina na njihovom prostoru to vidi. Način je prenaglašavanje određenih situacija kako bi se postigao efekat i poslala poruka, jer to bi bila i definicija karikature. (Kome na karikaturama nos, ili usta nisu disproporcionalna u odnosu na ostatak lica....pa zar bi trebalo reći: "ne, to nije istina, ja baš imam lep nos i usta!" - mada, uopšte ne sumnjam da postoje i takvi komentari).

Ali neki ljudi imaju druga sredstva, mitraljez, a meta su životi ljudi. I ne sumnjam da ima ljudi koji se delu u vidu ubijenih novinara i karikaturista smeju, i likuju kao dobro odrađenom poslu, podjednako kao i neko drugi karikaturama. Kada se jedan deo planete smeje, drugi plače. Kada se jedan deo planete smeje, drugi sprema osvetu. I sve tako.

Osveta Vs. humor, i Humor = osveta. I jedno i drugo postoje.

Ratovi se vode na različite načine, i oružjem, i medijima, i rečima. Ali, meni jeste važan i cilj i sredstvo, i ne bih nikada mogla da izjednačim metode. Iako, naravno, i Zapad, ima i mitraljeze, snajpere, i bombe, to ne pravda terorizam, ubijanje, traženje takvog "višeg cilja" u vidu osvete, a upravo jeste to sve ono što je Šarli Ebdo ismevao. Da, napomenuću i svoje gnušanje u vezi naših Velikih Vernika u vidu izjava: "Bog sve vidi", "ko seje vetar, žanje oluju"....to je identično onom: "Alahu akbar" u trenucima pucanja u ljude, kao i drugih ekstremista (da, ovog puta Zapadnih, ima i njih, itekako) koji planiraju osvetu za smrt ovih dvanaestoro ljudi.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 00:36:05 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 21:11:56
Uhm, mislim da tema nije dobro postavljena uopste. Ove kamikaze, verski fanatici, nisu tek tako otisli, organizovali se i ubili sve te ljude, oni su instrument odredjenih obavestajnih sluzbi i sluze za "dnevno-politicke" svrhe.

Meni je sve ovo sumnjivo jako. Hajdemo redom :

http://www.tanjug.rs/novosti/160346/ola ... akcije.htm

posle 2 dana se desi ovo.

Pritom, dok se lesevi nisu ohladili oni su tacno znali imena "terorista", jednom ispala licna karta (ma daj) dok je bezao, to je smejurija ziva. Bukvalno u isto vreme SVE svetske vesti pocinju da smaraju sa ovim kao da se na planeti ne desava hiljadu jos gorih zlocina DNEVNO. U Nigeriji su islamisti ubili celo jedno selo od 3000 ljudi i preneli su onako "usput". Mislim da se ovde cilja na to da masovno ljudi pocnu da simpatisu karikaturiste, da se izazove emocija. Mislim da je jasno da iza ovog stoji SAD, oni kontrolisu sve islamiste sirom sveta i naoruzavaju ih. Takvi fanatici nisu sposobni sami da se obrisu a kamoli organizuju ISIL-e i ostale gluposti, pa ni ovakve teroristicke napade.

Pisao sam jos pre par godina da je multikulturalizam propao u Evropi a plasim se da ce ovakvi incidenti eskalirati uskoro na nivou fasizma. Kao sto su pre bili nepozeljni jevreji, sad ce biti muslimani ili svi imigranti. Ovakve stvari i sluze tome da se izmanipulise masom u nekom pravcu u kojem to odgovara "nekome tamo" ko odlucuje sta ce biti sa nasim kontinentom.

Sto se tice definicije govora mrznje, manje vise se slazem sa Numijem. Samo bih dodao da apsolutno moze da se stavi znak jednakosti na sve veroispovesti, svaka religija ima tu svoju mracnu stranu, neka vise, neka manje.

Inace, ovi sto su ubijeni, hm, zao mi ih je naravno, ljudski je zivot to ipak, ali samo u meri u kojem neprijatelja mogu da sazaljevam, ne bih jadikovao puno, evo vam neki od njihovih radova pa se zabavljajte :

Image

Image

Image

Gde je bila ta Evropa kad je bio islamski teror na Kosovu? Jaoj da, sa istim tim islamistima namestali Srbe na zlocinacku stranu. Sad ce mozda i uvideti neke greske, narod, ne vlast koja dobro zna sta je radila.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 00:42:50 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Numerius Negidius napisa:
Ja je povlačim kod stavova koji propagiraju diskriminaciju, progon, "istrebljenje" određene verske, rasne, nacionalne, političke, ili bilo koje grupe koja se po nečemu razlikuje od onih koji te stavove propagiraju.
Edit:Ovde sam zaboravio da napomenem, ovo se ne odnosi na fanatike, bilo koje vere, rase, nacije ili političke ideologije. Tako da propagiranje suzbijanja fanatičnih grupacija ne smatram govorom mržnje.

Kako ja tebe razumem, po tebi je govor mržnje samo onaj koji poziva na golo nasilje i likvidaciju. Ne bih se složila.
I izrugivanje, ponižavanje,kako ti kažeš šegačenje,
sprdnja sa nečijim osećanjima, vredjanje i intelekta i duhovnosti na otvoren vulgaran način je po meni govor mržnje. Nešto što može ugroziti spokojstvo velikog broja ljudi a labilne osobe i do katastrofalnih posledica.
To uopšte nije naivno, i smatram da se na neki način ovakav govor mržnje treba sankcionisati.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 00:52:19 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

marcija napisa:
Karikaturisti su levičari, iz Zapadnog kulturno-socijalno-političkog ambijenta, i njihova stvarnost je iz te vizure. Kada oni predstave Proroka koji se hvata za glavu i kaže: "kakve sve budale veruju u mene", oni ne ismevaju veru, ili Proroka, već ekstremiste koji ubijaju u ime Alaha.

Od svih tih jezivih karikatura koje sam videla ovih dana iz njihovog časopisa, tu smatram zaista vrednu spomena u pozitivnom smislu. Kao izraz odlične kritike i postizanja odredjenog cilja.
Posle ove tragedije, nepristojno je i govoriti negativno o njihovom radu, ali meni najiskrenije je ono vrhunac jeftine provokacije a nekad i brutalno vredjanje verskih osećanja svih pripadnika odredjene religije.

marcija napisa:
Njihovom načinu, i cilju se nema šta zameriti, jer sam i ja deo te kulture, i kada predstave ekstremiste sa naših prostora u vidu Srba koji siluju, i koji se opraštaju od Kosova, isto, oni pokazuju stvarnost kako je vide, i kako većina na njihovom prostoru to vidi.Način je prenaglašavanje određenih situacija kako bi se postigao efekat i poslala poruka, jer to bi bila i definicija karikature. (Kome na karikaturama nos, ili usta nisu disproporcionalna u odnosu na ostatak lica....pa zar bi trebalo reći: "ne, to nije istina, ja baš imam lep nos i usta!" - mada, uopšte ne sumnjam da postoje i takvi komentari).

Pa da, ali zar tako, bar u našem slučaju, ne iskrivljuju stvarnost i stvaraju opsenu i propagandu? A sve pod maskom umetničke slobode izražavanja.
Ne govorim o ovim karikaturistima, nego generalno ...

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 01:01:54 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

@mvp

Pa ja sam htela da postavim pitanje kao opštu temu, a ne da je tema samo tragedija u Parizu.
Pitanje slobode govora je i politički i pravno vrlo zanimljivo.

No možemo da razgovaramo i o ovome o čemu si ti pisao.
Ne znam... Iako se slažem sa poslednjim delom posta i pričom oko SAD i finansiranja muslimanskih ekstremista na Bliskom istoku, multikulturalizma ali ipak mi početak posta zvuči kao glupa teorija zavere.
Ne kažem da je nemoguće, ali ipak Francuska zaista ima problem sa velikim brojem imigranata. Organizovani su, neki čak i regrutovani po ratištima i mislim da će u budućnosti tek imati problema ako se ne razračunaju sa njima na vreme.
Kažu da je jug Francuske tempirana bomba.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 01:29:13 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 21:11:56
Onda sam ja pogresno razumeo posto je stajalo "u jeku dogadjaja u Parizu" :mrgreen:

Mislim da gresis da u SAD postoji potpuna sloboda izrazavanja. Procitaj samo o "Patriot act-u".

Sto se tice pocetka posta, napisao sam da mi je sumnjivo, ne da je sigurno ovaj akt posledica Olanove izjave.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 02:00:40 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

MVP napisa:
Mislim da gresis da u SAD postoji potpuna sloboda izrazavanja. Procitaj samo o "Patriot act-u".

Na početku studija sam više o tome čitala i tražila informacije ... Ostalo mi je u glavi da SAD vode takvu politiku, apsolutne slobode govora, sa pravne strane gledano. Kod njih ne postoji "govor mržnje". To je evropska konstrukcija.

Proveriću :mrgreen:

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 10:02:09 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,28.8.2011. 13:35:10
Rod: Bata
JoJo napisa:
Kako ja tebe razumem, po tebi je govor mržnje samo onaj koji poziva na golo nasilje i likvidaciju.

I diskriminaciju.

JoJo napisa:
I izrugivanje, ponižavanje,kako ti kažeš šegačenje,
sprdnja sa nečijim osećanjima, vredjanje i intelekta i duhovnosti na otvoren vulgaran način je po meni govor mržnje. Nešto što može ugroziti spokojstvo velikog broja ljudi a labilne osobe i do katastrofalnih posledica.
To uopšte nije naivno, i smatram da se na neki način ovakav govor mržnje treba sankcionisati.
Ne, ovo nije govor mržnje, ovo se ne može voditi kao govor mržnje.

Svako može da se "uvredi" zbog nekih gluposti, taj subjektivni osećaj "uvređenosti i poniženja", ne može biti zaštićen time što bi se podveo pod govor mržnje, baš zato što su subjektivni, samim tim teški za utvrđivanje.

Ja ako crtam karikaturu pape ili nekih vladika, koji uživaju u razvratu, ne napadam i ne šegačim se sa "osećanjima i duhovnošću vernika", već se šegačim s idejom da su to monasi koji su pobožni, skromni, duhovni.
Karikatura Isusa, ne vređa i nije joj meta Isusova ličnost, već Crkva i ona predstava Isusa koju oni izvode i nameću za neke svoje potrebe i u cilju manipulisanja masom.
Karikatura Muhameda, nema za cilj da kritikuje Muhameda, već da kritikuje organizacije koje imaju svoju neku predstavu Muhameda i nameću ga ostalima i koriste ga za svoje ciljeve, osvete novinarima i razne džihade ili šta već.

Sloboda govora se ne može ograničiti time "što to može da izazove vređanje kod nekih".
Hrišćanin će da se uvredi kritikovanjem njegove crkve, bez obzira na to da li je kritika zaslužena ili ne, islamisti će da se uvrede ako se boriš za ideju da žene mogu da voze i ne moraju da šetaju ulicom zamotane kao sarme, ja ću da se uvredim ako me neko proglasi za izdajnika, samo zato što se ne slažem s njihovom politikom, ili ako me neko okarakteriše kao koljača zato što sam Srbin...ali posle par momenata te "uvređenosti", počeo bih da sažaljevam te koji su me "uvredili", zato što bih shvatio da su ograničeni i da generalizuju. I možda bih se posle toga vratio kući i nacrtao ja neku karikaturu, ili napisao neki članak u kome bih se sarkastično šegačio sa ljudima koji veruju svemu što pročitaju i koji generalizuju čitave narode, neću da uzimam pušku i da ih ganjam.
I to je samo što se tiče te priče "uvredljivo je"...

A da ne pričamo o labilnima.
Labilne osobe i njihova shvatanje ne smeju predstavljati ograničenje nikome.
Kad bi se svi intelektualci, naučnici, umetnici, novinari prilagođavali i iz straha izbegavali određene teme zbog labilnih i "uvredljivih", daleko bi društvo doguralo.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]