Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Sloboda govora
PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 20:41:07 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,28.8.2011. 13:35:10
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Student 4. godine
Da...

Za 20 i kusur godina smo napredovali...sad svako ko kaže nešto, radi za Miškovića ili neku tajkunsku tajnu grupu :mrgreen:

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 20:42:44 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 21:11:56
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Dok je ratno stanje, da. U tim trenutcima je najmanje sto je potrebno je dizanje panike u narodu i sirenje defetizma. I sam si okacio citat gde se lepo pita sta bi bilo da je to isto radjeno u Prvom svetskom ratu kada smo imali manje sanse da porazimo AU nego Nato 95te i 99te. Dok je mir to je i potrebno ali dok je rat = kriminalno.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 20:48:04 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

U suštini ja se slažem u većem delu tog posta.
Ali poređenje države, i stanja u narodu sa početka 20. i sa kraja 20. veka je nemoguće.
Nisu uporedive te dve situacije.

I dan danas postoji dobar deo ljudi koji je uveren da je kraj 20og veka kod nas mogao da prođe drugačije, dok retko ko misli da smo se mnogo šta pitali mi i situaciji sa početka veka.

Na početku veka smo osvajali teritorije, formirali saveze i pobeđivali u ratovima, na kraju smo gubili i izolovali se... Paralele ne mogu da se povuku tek tako.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 20:50:33 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,21.1.2010. 15:25:22
MVP napisa:
Dok je ratno stanje, da. U tim trenutcima je najmanje sto je potrebno je dizanje panike u narodu i sirenje defetizma. I sam si okacio citat gde se lepo pita sta bi bilo da je to isto radjeno u Prvom svetskom ratu kada smo imali manje sanse da porazimo AU nego Nato 95te i 99te. Dok je mir to je i potrebno ali dok je rat = kriminalno.

OK, slazem se, samo cu podsetiti na detalj da tokom oktobra 1998. godine drzavni organi nisu bili proglasili ni vanredno stanje, ni stanje neposredne ratne opasnosti, ni ratno stanje. A u to doba su pogaseni i „Telegraf“ i „Gradjanin“ i „Nasa borba“ i „Demokratija“ i „Danas“ je bio zabranjen skoro dva meseca.

A za vreme rata, svi su duvali u istu tikvu, mislim da cak postoje na netu tekstovi iz „Vremena“ i „NIN“, to se gotovo nije razlikovalo od tadasnje „Politike“ i RTS.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 21:19:47 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Numerius Negidius napisa:
U suštini ja se slažem u većem delu tog posta.
Ali poređenje države, i stanja u narodu sa početka 20. i sa kraja 20. veka je nemoguće.
Nisu uporedive te dve situacije.

I dan danas postoji dobar deo ljudi koji je uveren da je kraj 20og veka kod nas mogao da prođe drugačije, dok retko ko misli da smo se mnogo šta pitali mi i situaciji sa početka veka.

Na početku veka smo osvajali teritorije, formirali saveze i pobeđivali u ratovima, na kraju smo gubili i izolovali se... Paralele ne mogu da se povuku tek tako.

Mislim da ste obojica pogresno protumacili moj post, ja zaista nisam poredio veliki rat sa ratom 95te ili 99te, vec sam cin u kome se radi protiv svoje drzave. Da li su novinarcici radili to iz ubedjenja ili za novac kao sto danas imamo Vucicevica i ekipu, nije vazno, vazan je prizvuk koji to moze imati medju masom. Kada pises feljtone o tome kako treba unapred da se predas, raspustis vojsku ili kacis grafikone o tome koliko puta NATO moze da sravni tvoju drzavu sa zemljom dnevno svakako nije mala stvar, to moze da odvrati i nekog kome nije stalo ko je na vlasti, ko ne ratuje za Slobu, Kostunicu, Vucica ili Seselja, nego ratuje za Srbiju, eto, nece da se preda, a hvala Bogu ima pregrst primera gde je David pobedio Golijata, SAD gubila ratove. Ako se vec za to zalazes, to mozes i posle rata da uradis i naznacis da nisi hteo da dizes paniku u vreme kada su ti bombe letele iznad glave (mada je vecina tih novinara i politicara udobno zivela i inostranstvu odakle su pisali i slali razne poruke protiv svoje drzave).

Ja nisam uveren bi se ista drugacije zavrsilo. Kao sto se rat u RSK nije mogao izbeci jer je ustaski rezim imao jasan cilj da Srbe svede na 5%, tako su i neki drugi imali plan, oba entiteta pogurana geostrateskim ciljevima SAD-a, za nas i sumnjam da bi danas KiM bila u sastavu Srbije.

mr Kiza napisa:
OK, slazem se, samo cu podsetiti na detalj da tokom oktobra 1998. godine drzavni organi nisu bili proglasili ni vanredno stanje, ni stanje neposredne ratne opasnosti, ni ratno stanje. A u to doba su pogaseni i „Telegraf“ i „Gradjanin“ i „Nasa borba“ i „Demokratija“ i „Danas“ je bio zabranjen skoro dva meseca.

A za vreme rata, svi su duvali u istu tikvu, mislim da cak postoje na netu tekstovi iz „Vremena“ i „NIN“, to se gotovo nije razlikovalo od tadasnje „Politike“ i RTS.

Gresis, 1997.godine su Srbiji nudili konfederaciju "drzava" : Srbije, Kosova i Crne Gore, plus 3 NATO baze, jedna u Urosevcu, druga na periferiji Novog Sada a za trecu sam zaboravio gde je tacno. To je licno Sonja Biserko ispricala u Cirilici pa ako mozes nadji. Milosevic je to odbio, usledili su "pregovori" u Rambujeu koje ne bi prihvatio verujem niko, pa ni Numi da je predsednik, tako da se dobre 2 godine pre rata znalo da ce rata biti. I sasvim je prihvatljivo da tad odstranis dizace panike.

Valjda svi shvatamo koliko je to opasno. Pa pogledajte samo koliku su stetu naneli sto su lagali o poplavama, a zamislite tek ratno stanje..

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 21:38:06 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Citiraj:
1997.godine su Srbiji nudili konfederaciju "drzava" : Srbije, Kosova i Crne Gore, plus 3 NATO baze, jedna u Urosevcu, druga na periferiji Novog Sada a za trecu sam zaboravio gde je tacno. To je licno Sonja Biserko ispricala u Cirilici pa ako mozes nadji.

Pa on je sam nudio Amerima da SRJ odmah pristupi u NATO tamo posle dejtona, to je Bulatovic pricao.

Citiraj:
usledili su "pregovori" u Rambujeu koje ne bi prihvatio verujem niko, pa ni Numi da je predsednik

Sve je trebalo izvagati, Perisic je dok je bio nacelnik Generalstaba lepo kazao: „Mi u ratu sa NATO ne mozemo pobediti bez saveznika. Saveznika nemamo. Ako je potrebno da se privati neko nepovoljno resenje, pa i ponizenje, bolje je to prihvatiti bez ratnih razaranja, nego prihvatiti nakon njih.“

Citiraj:
tako da se dobre 2 godine pre rata znalo da ce rata biti. I sasvim je prihvatljivo da tad odstranis dizace panike.

To mozda je znao Milosevic, ali onda je to lepo trebao da javno kaze, a ne da do jeseni 98 trubi po RTS kako je terorizam razbijen.
Odstraniti dizace panike na dve godine? Demokratski, nema sta.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 21:48:13 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

mr Kiza napisa:
Sve je trebalo izvagati, Perisic je dok je bio nacelnik Generalstaba lepo kazao: „Mi u ratu sa NATO ne mozemo pobediti bez saveznika. Saveznika nemamo. Ako je potrebno da se privati neko nepovoljno resenje, pa i ponizenje, bolje je to prihvatiti bez ratnih razaranja, nego prihvatiti nakon njih.“
Ne, ne...Srbi vole da vode i bitke za koje se odmah zna da nema ni promila šansi da izađu na dobro :roll:

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 21:55:34 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

mr Kiza napisa:
Pa on je sam nudio Amerima da SRJ odmah pristupi u NATO tamo posle dejtona, to je Bulatovic pricao.

Nije to tacno, ne znam gde si cuo. Jedina prica oko NATO-a je bila oko 2000-te, kad je 80% naroda bilo za EU i skoro pola za NATO, pre ni posle sigurno ne. Posle dejtona je Milosevic prosuo onu glupost o konfederaciji Rusije, SRbije i Belorusije kada mu se smejao ceo svet na celu sa Jeljcinom protiv kojeg je podrzavao puc. To je bio jedan od razloga zasto nas nisu podrzali, pored toga sto ih je doticni rasturio.

Citiraj:

To je stvar licne percepcije, meni to nije "lepo receno". Ako neko nastoji da ti razori zemlju, podeli je na mali milion mikro drzavica da bi lakse kontrolisao istima, imas pravo da se branis. Druga je stvar sto ljudi misle da je NATO nepobediv i da smo mi zaista ratovali protiv 19 zemalja. NATO jeste sila, ali jedno je papir, drugo je realnost. Mogli smo da uvidimo kako su delovali protiv drugih drzava, mnogo manje vojno potkovanih nego mi, mogli smo da vidimo u par navrata na KiM gde su se vodile kopnene bitke. Sve je to prikazano kao da su se borili OVK protiv nasih, kao sto sad prikazuju ukrajinsku huntu koju ustvari cine preobuceni NATO vojnici. Nije potrebno prihvatiti ponizenje.

Citiraj:
To mozda je znao Milosevic, ali onda je to lepo trebao da javno kaze, a ne da do jeseni 98 trubi po RTS kako je terorizam razbijen.
Odstraniti dizace panike na dve godine? Demokratski, nema sta.

Jel demokratski da ti neko sipa hiljade tona uranijuma da bi uzeo vojnu bazu, resurse i kompletirao zelenu transverzalu? Jel demokratski da ti 90tih napravi od drzave bojno polje a da narod koji se branio nazove agresorima iako ima najveci broj izbeglica u Evropi? Jel demokratski da ti instalira vlasti 15 godina posle rata i kupuje u bescenje sve znacajne resurse i ekonomski te porobi? Kad takvog podrzava neki kvazi-novinar, nemam nista protiv da trune 2 godine u zatvoru. Pa neka ne budem demokrata nikad.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.1.2015. 21:57:19 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Numerius Negidius napisa:
Ne, ne...Srbi vole da vode i bitke za koje se odmah zna da nema ni promila šansi da izađu na dobro :roll:[/quote]

Srbi su zbog te bitke izvukli mnogo povoljnije uslove nego da je nismo vodili, iako smo porazeni. Vec 2000-te bismo bili vojni poligon, bez Kosova i Vojvodine, jos neposrednije okupirani nego Nemacka od strane americkih trupa. Vi zaista mislite "potpisemo kapitulaciju i bilo bi isto ovako samo bez zrtava". Stvarno ste nekad nerealni.

Vrh

PostPoslato: Utorak,20.1.2015. 08:43:33 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Citiraj:
Nije to tacno, ne znam gde si cuo. Jedina prica oko NATO-a je bila oko 2000-te, kad je 80% naroda bilo za EU i skoro pola za NATO, pre ni posle sigurno ne. Posle dejtona je Milosevic prosuo onu glupost o konfederaciji Rusije, SRbije i Belorusije kada mu se smejao ceo svet na celu sa Jeljcinom protiv kojeg je podrzavao puc. To je bio jedan od razloga zasto nas nisu podrzali, pored toga sto ih je doticni rasturio.

„Pravila cutanja“ se zove Momova knjiga, tamo to pise. Nudio je da SRJ udje u NATO.
Tu konfederaciju je prvi poceo da pominje Seselj i to negde krajem 1998. godine, on je cak i isao u neke posete u Minsk i Moskvu i sastajao se tamo sa nebitnim faktorima, Milosevic je doneo odluku o pristupanju SRJ tom savezu (tj. zelju da se pristupi) cini mi se 12. aprila 1999, kada je rat uveliko trajao, tako da su i mala deca znala da su to price za malu decu. A Jeljcin nas nije podrzao iz prostog razloga sto se Rusija u tom momentu raspadala po svim savovima.

Citiraj:
To je stvar licne percepcije, meni to nije "lepo receno". Ako neko nastoji da ti razori zemlju, podeli je na mali milion mikro drzavica da bi lakse kontrolisao istima, imas pravo da se branis. Druga je stvar sto ljudi misle da je NATO nepobediv i da smo mi zaista ratovali protiv 19 zemalja. NATO jeste sila, ali jedno je papir, drugo je realnost. Mogli smo da uvidimo kako su delovali protiv drugih drzava, mnogo manje vojno potkovanih nego mi, mogli smo da vidimo u par navrata na KiM gde su se vodile kopnene bitke. Sve je to prikazano kao da su se borili OVK protiv nasih, kao sto sad prikazuju ukrajinsku huntu koju ustvari cine preobuceni NATO vojnici. Nije potrebno prihvatiti ponizenje.

Jel demokratski da ti neko sipa hiljade tona uranijuma da bi uzeo vojnu bazu, resurse i kompletirao zelenu transverzalu? Jel demokratski da ti 90tih napravi od drzave bojno polje a da narod koji se branio nazove agresorima iako ima najveci broj izbeglica u Evropi? Jel demokratski da ti instalira vlasti 15 godina posle rata i kupuje u bescenje sve znacajne resurse i ekonomski te porobi?

Srbi su zbog te bitke izvukli mnogo povoljnije uslove nego da je nismo vodili, iako smo porazeni. Vec 2000-te bismo bili vojni poligon, bez Kosova i Vojvodine, jos neposrednije okupirani nego Nemacka od strane americkih trupa. Vi zaista mislite "potpisemo kapitulaciju i bilo bi isto ovako samo bez zrtava". Stvarno ste nekad nerealni.

1) Tacno, mogao bih da se slozim sa time, da Milosevic prethodno nije 1995. godine pustio RSK i RS niz vodu i da onda u junu 1999. nije pred tim istim NATO-m potpisao kapitulaciju („odbrana do nestanka struje na Dedinju“ - kako bi to sadasnji predsednik republike u ono vreme slikovito rezignirano izjavljivao), uobicajena politika „kreni-stani“ zbog koje smo i izgubili sva cetiri rata koja smo vodili devedesetih.

2) I sa ovim bih se slozio, da isti taj Milosevic tokom 1995-97. svako malo nije sedeo i prijateljski caskao sa predstavnicima istih tih drzava koje su to htele da nam urade. On moze sa njima da pregovara, a Curuvija ne moze da pise o njima, e pa nece biti.

3) Jel se u te „mnogo povoljnije uslove“ (ne racunajuci nekih par hiljada stradalih i desetine milijarde dolara ratne stete) ubraja i to da od 1999. godine na Kosmetu nema niti jednog pripadnika vojske i policije kao vidljivih i neposrednih predstavnika drzavnog suvereniteta (po tome sto je bilo nudjeno u Rambujeu trebalo je da ih ostane nekoliko hiljada bez da se uopste povlace, pa da posle cekaju nekakve dozvole za povratak, kao sto je prihvaceno kumanovskom kapitulacijom)? Jel se razlikuje mozda nesto krajnji ishod cele kosovske price danas?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]