Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 129 Posta ] 
Pronađi:

Da li legalizovati
DA 75%  75%  [ 30 ]
NE 25%  25%  [ 10 ]
Ukupno glasova : 40
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Legalizacija prostitucije
PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 00:54:34 
Forumski mačor
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,28.10.2008. 19:41:00
morali smo na početku da se "dogovrimo" oko nekih stvari...
konsenzusom da utvrdimo šta je problem - to su žrtve prisilne prostitucije i da o tome pričamo...
i cilj mora biti eliminisanje odnosno smanjenje tog problema...
i uopšte ne pominjati slobodnu prostituciju jer ona zaista mora ustupiti mjesto stvarnom problemu - to su ljudski životi a ne neko zanimanje...
niti to hoće li država zaraditi nešto ili ne...
to je sve potpuno nebitno kada su u pitanju ljudski životi...

al jbg. sad...jedini razlozi u prilog legalizaciji tiču se slobodne prostitucije, čak i tu ne svi koje navodite (poput bolje zdravstvene zaštite) ali ajde...
Numerius Negidius napisa:
I ti stvarno misliš da je žena kojoj država propiše obavezu da se kontroliše na šest meseci i preti joj oduzimanjem dozvole ako ne pazi na zdravlje
a valjda će sama da brine o svom zdravlju bez ikakve prinude...kažem da ne treba da mi država propiše da ne smijem udarati glavom u zid...
na odluku o tome nikakvog ili minornog uticaja ima legalizacija...
i ona jadnica što je u rukama mafija imaju iste šanse da budu zdrave?
ne, ne, ne, ne znam šta je sad ovo što me tu pitaš...nismo se razumjeli...kažem da legalizacija ne utiče na to hoće li neka slobodna prostitutka brinuti o svom zdravlju ili ne...
Nije ovo ideja u razvijanju, ovo je ideja koja je uspešno sprovedena u nekim zemljama. Tamo se pokazalo da se legalizacijom smanjio broj takvih prostitutki o kojima ti pričaš.
diskutabilno, diskutabilno...da je tako odavno bi je objeručke prihvatili širom svijeta...
a naročito legalizacija sama po sebi pitanje je koliko je igrala ulogu...
ako ne možemo totalno da ih izbrišemo, onda da ih ostavimo da rade ovako?
ne...
interesuje me stanje po pitanju prisilne prostitucije...šta se tu dešava...slobodna prostitucija mi je nešto sekundarno u odnosu na osnovni problem...
kažem da u interesu borbe protiv prisilne prostitucje moramo malo zanemariti radna prava slobodnih prostituki...moramo žrtvovati to pravo da prodajemo svoje tijelo zarad uspješnije borbe protiv trgovine ljudima...
ali se samoj toj grani kriminala zadaje opasan udarac
ja mislim da im se olakšava posao...
I još jedno pitanje, zašto te prostitutke koje "nisu žrtva" mafije, nego koje se time bave, zašto njih gurati u ruke mafiji?
hm, da ovo je u izvjesnom smislu tačno...može biti...ali to je kap u moru bijelog roblja i seksualnog iskorištavanja...baš kap u moru...ali da, to je nezgodno, loše...

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 00:59:09 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,06.10.2011. 23:18:19
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
alien napisa:
vidim pošto ni na šta nisi odgovorila...apsolutno ni na našta...
samo izdeklamovala neke razloge i proglasila iz razlozima u prilog legalizaciji...

ajde.
kakva slucajnost, posto to isto ja mogu da kazem i za tvoju malenkost. ali nisam, nego sam lepo preskocila onaj tvoj vajni post koji ovde poturas kao krunski dokaz da si i sam dao neko obrazlozenje.

bas mi je zao sto ti se "ne svidja" nijedan razlog koji sam ja navela ali to je rich obzirom da su tvoji argumenti protiv legalizacije su ustvari isti argumenti koje ljudi ovde daju kao arumente za, samo eto, po tebi je to vise razlog protiv. to + gledao si neke serije, dokumentarce i sl. btw, nemam ja problem s tim. samo ti skrecem paznju da sam ti ja itekako odgovorila. nisam ti ni obecala da ce te ijedan od mojih razloga konvertovati. a i kapiram da je to svakako uzaludan posao, tvoj stav je prilicno zacementiran.

Citiraj:
da, to u principu i nije problema...prostitucija, slobodna, sama po sebi...

sta ti ovo znaci? "prostitucija, slobodna, sama po sebi"

pitam posto si i ovo podelio sa auditorijumom:
alien napisa:
legalizacija mozda omogucava malo bolju zastitu ali isto tako omogucava raznim makroima i trgovcima ljudima,kriminalcima da na razne nacine legalizuju svoje prljave poslove i izbjegnu krivicno gonjenje...

uz to ako se legalizuje znaci li to da ce se na to gledati kao i na svaki drugi posao...

to ce samo legalizovati torturu i zlodjela koja se cine nad zrtvama trgovine ljudima...

ovaj, prostitucija i jeste posao kao i svaki drugi.
ti, naravno, kapiras da niko ovde ne prica o legalizaciji podvodjenja, trgovine ljudima, pedofilije... to sve bi i dalje bilo van okvira zakona. pricamo o odnosu prostitutka - drzava.

ne radi se o tome da 'mi' sad treba da 'dozvolimo' nekome da se bavi prostitucijom pa pri tom josi da mu sugerisemo sta je za njega bolje na osnovu toga sto smo 'stariji' i sto bolje 'kapiramo zivot'... pa mislim. ako mene pitas niko ne bi trebao da se bavi prostitucijom ni u kom zivotnom dobu a narocito ne u mladjem, ali odakle meni pravo da odrasloj, punoletnoj osobi kazem: e ne mozes da radis to, nisu moralni razlozi u pitanju, majke mi. mislim...u cemu je onda poenta punoletstva? i o cemu se mi bre ovde raspravljamo, ko ima 18 godina nek radi sa sobom sta hoce.

a ako 'mi' hocemo da budemo humani na nama je da obezbedimo sigurnost, socijalnu zdrastvenu zastitu i tome slicno. ko i za sve ostale.

dakle, govorimo o legalizaciji prostitucije a ne legalizaciji podvodjenja. makroi ne smeju da postoje niti da placaju poreze, takve aktivnosti nisu nigde dozvoljene. prostitutke su pred zakonom uvek samostalne. znaci policija i dalje treba da goni i hapsi makroe i treba ih zatvarati. sta nije jasno, vise?

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 01:22:11 
Forumski mačor
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

allegra napisa:
onaj tvoj vajni post koji ovde poturas kao krunski dokaz da si i sam dao neko obrazlozenje.
onaj moj post vam skreće pažnju na nedostatak ikakvog obrazloženja vaših razloga...a valjda vi treba da date razloge za legalizaciju...
allegra napisa:
posto to isto ja mogu da kazem i za tvoju malenkost.
ne možeš, jer su tvoji razlozi "šuplji"...samo eto proglašeni za nešto što ide u prilog određenoj priči...
tipa kako smanjuje trgovinu ljudima (iako se ne može povući paralela između legalizacije i toga), da obezbjeđuje bolju zdravstvenu zaštitu (nigdje veze briga o sopstvenom životu nema i ne može imati sa legalizacijom tog zanimanja)...
allegra napisa:
bzirom da su tvoji argumenti protiv legalizacije su ustvari isti argumenti koje ljudi ovde daju kao arumente za, samo eto, po tebi je to vise razlog protiv.
šta, ti napišeš nešto prva, iako to ima ozbiljnih logičkih problema, i onda to isto ja ne mogu da uzmem kao razlog za moju priču iako zapravo jeste...razlozi koji se bezveze navode u prilog legalizaciji to nisu, koliko god puta ih vi deklamovali (i samo u prazno ponavljali)...
zvučite ovdje dosta poput republikanaca u SAD...i oni tjeraju svoju priču i baš ih briga za sve ostalo...
allegra napisa:
+ gledao si neke serije, dokumentarce
nisam...slabo gledam...
a ako te već zanima stav o ovome sam formirao prije dosta godina pod značajnim uticajem nekih nevladinih organizacija koje se uopravo bave borbom protiv nasilja nad ženama i djecom...
allegra napisa:
samo ti skrecem paznju da sam ti ja itekako odgovorila.
jesi ali ja sam ti takođe posle fino napisao zašto svaki od onih razloga osim onog vezanog za turizam ne valja...samo ponovljeno i uzeto zdravo-za-gotovo...
allegra napisa:
sta ti ovo znaci? "prostitucija, slobodna, sama po sebi"
znači da je svako gospodar svog tijela i slobodan je da sa njim raspolaže...
a ovdje raspravljamo da li trebamo ograničiti to pravo zbog nekog "višeg" razloga...

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 01:46:58 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,06.10.2011. 23:18:19
alien napisa:
onaj moj post vam skreće pažnju na nedostatak ikakvog obrazloženja vaših razloga...a valjda vi treba da date razloge za legalizaciju...

ovaj, imas pregrst obrazlozenja a bogami i razloga za. problem je samo to sto:
Citiraj:
stav o ovome sam formirao prije dosta godina pod značajnim uticajem nekih nevladinih organizacija koje se uopravo bave borbom protiv nasilja nad ženama i djecom...

alien napisa:
nisam...slabo gledam...

to nije bila pretpostavka, napisao si u svom prvom postu na topicu da si stav formirao na osnovu ""nekih emisija".

alien napisa:
znači da je svako gospodar svog tijela i slobodan je da sa njim raspolaže...
a ovdje raspravljamo da li trebamo ograničiti to pravo zbog nekog "višeg" razloga...

izvini, o kakvim tacno visim razlozima ti pricas?
zakonsko resenje treba da bude odraz nekakvog stava vecine ljudi u nekom drustvu. ne postoji drzava sa velikim D, kao nekakav samostalni misleci entitet koji bi slao poruke odozgo, vaspitavao naciju, moralizovao (da citiram jednog radikala - vrlinizovao) pojedinca. dakle, ako ja moram da se pomirim sa tim da vecina ljudi u ovom drustvu smatra da decu treba indoktrinirati veronaukom i/ili nekakvim gradjanskim vaspitanjem u osnovnim skolama, onda isto tako vi "moralni" ima da se pomire sa eventualnim dekriminalizovanjem uvrede i klevete, dekriminalizacijom posedovanja narkotika, pa i sa legalizacijom (mada je to sasvim pogresan termin, al' 'ajde) prostitucije, ako to bude odraz stava vecine.

pod uslovom da neko odluci da se prostitucijom bavi i ima punu kontrolu nad svim aspektima svog posla, gde koci, sta je problem? lose i nepozeljno je manje-vise sve sto cesto ide uz prostituciju: zlostavljanje, kriminal, problemi s obmanjivanjem partnera, polne bolesti, itd. a legalizacija moze pomozi da se ti problemi (ok, s izuzetkom obmanjivanja) ublaze, ako vec ne mogu (a ne mogu) da se iskorene.

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 02:17:55 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 21:11:56
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Citiraj:
@MVP
Nebitan si lik totalno. Bar u ovoj priči.

Fascinantan si nekad, kad god nemas odgovor na neko pitanje ili preskocis ili kazes neku random uvredu ovako. Vidim raspisali ste se oko svih stvari osim onih koje su srz. Ne potenciram moral ovde nego sam te pitao nekoliko prostih pitanja oko svrhe legalizacije. Znaci imamo na jednoj strani makroe a na drugoj drzavu. Ako prosto zamenis uloge nista nisi poboljsao zenama polozaj nego si zamenio vrstu mafije. Nije makro nego direktor javne kuce i nije motelska soba nego "specijalna ustanova" itd. Pa covece taj novac moze da se utrosi na mnogo pametnije stvari. Takodje pitao sam te kako mozes da budes siguran da makro, direktor, ili kako god ga nazovi nece da vrsi mahinacije i paralelno crni trziste? I rekoh, menjas makroe a legalizujes crno trziste direktoru tim putem. Mislim shvatam da je poenta legalizacije zastita zene, ali sta ako bukne maloletnicka prostitucija na crnom trzistu ? Toga je npr puna Holandija. Mislis da nece postojati paralelno trziste sa "nizim cenama"? Glupo je sto pricamo o zenama kao objektima ali u ovom slucaju one to jesu. Ko uopste i moze po tebi da bude vlasnik javne kuce? Ja sam cuo da postoje privatni vlasnici a takvi vise zarade od "prodaje" belog roblja nego od samog "posla".

Uvek ima zasto i zato i nista ne resava problem u potpunosti. Ali nekad je isplativije platiti kaznu nego pretrpeti veci gubitak izbegavajuci je ali ti to neces ili mozda ne mozes da vidis.

Kako ti uvek uspevas da pretaces sve u crno beli kolorit ja ne znam, ali da je sve kratko, jasno i logicno odavno bi postojalo.

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 04:46:34 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,28.8.2011. 13:35:10
Rod: Bata
Pravničko obrazovanje: Student 4. godine
alien napisa:
a valjda će sama da brine o svom zdravlju bez ikakve prinude...kažem da ne treba da mi država propiše da ne smijem udarati glavom u zid...
na odluku o tome nikakvog ili minornog uticaja ima legalizacija...

E onda prosto zanemaruješ činjenicu da je ogroman broj tih prinudnih prostitutki navučeno na neku drogu, i to isto, što dobrovoljno što prinudno. Da žive u lošim uslovima i da makroi baš i nisu nešto preterano zainteresovani za njihovo zdravlje itd. Ali nema veze.

Moj je stav da bi legalizacija jasno istakla prostiutke koje su to izabrale da budu i prostitutke, žrtve trgovine belim robljem.
Takođe moj je stav da će trgovine belim roblje biti još jako, jako dugo i to ne samo kod nas, nego u globalu pričam. Ali za to postoje organi koji se bore protiv toga, meni lično neko rešenje ne predstavlja problem, ako ono samo ne može da potpuno reši pitanje prostitucije, već eto može samo malo da utiče na rešenje tog problema. Ali dobro, ako ne možemo da se složimo, ne možemo...ništa strašno.

MVP napisa:
Ko uopste i moze po tebi da bude vlasnik javne kuce?

Ti si meni fascinantan sa tim "direktorom" i tim "vlasnikom".
Da si lepo pročitao postove i da te je zanimalo šta tu piše video bi da ja pričam da nema direktora i vlasnika. Izbačeni su iz priče.
Ali nema veze, opet kažem, sviđa mi se tvoje rešenje. Ništa ne valja, ne može to tako, neće biti savršeno, daj da ostavimo kako jeste, pa samo da kukamo na to.

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 09:49:30 
Forumski mačor
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

allegra napisa:
imas pregrst obrazlozenja a bogami i razloga za
ja bih rekao da jedva da ih ima, i pored moje čak volje da ih nađem, u dijelu koji ste tiče problema prisilne prostitucije...
što se tiče slobodne tu jedino ima pogodnosti nekih koje donosi legalizacija ali ta problematika je sekundarnog značaja...
allegra napisa:
problem je samo to sto:
to ne može biti problem jer upravo je to dobra adresa za sagledavanje ove problematike...ti ljudi se baš bave tim stvarima i na osnovu iskustva govore o nekim stvarima...
a ne uzimaju neke stvari samo tako bez iakve provjere i utemeljenja...
mogao bih i ja slobodno da kažem legalizacija podstiče i olakšava prisilnu prostituciju, podstiče i olakšava trgovinu ljudima, i povećava opasnost od širenja bolesti...i kao i vi samo tu stanem i to uzmem tako...
ja to ne kažem ali i ne isključujem to...kao što ne kažem da legalizacija ne može dovesti do nekih pozitivnih stvari...moguće je i jedno i drugo, ništa tu nije neminovno i da samo proizilazi iz legalizacije nekim prirodnim putem, i zato većina razloga koje ste navili nikako ne mogu biti to što biste željeli...nema direktne i neminovne povezanosti između legalizacije i pozitivnih efekata o kojima ste pričali...
allegra napisa:
to nije bila pretpostavka, napisao si u svom prvom postu na topicu da si stav formirao na osnovu ""nekih emisija".
da, ne na osnovu serija i dokumentaraca...i ne znam šta je tu problem...
allegra napisa:
izvini, o kakvim tacno visim razlozima ti pricas?
o ovim :arrow:
allegra napisa:
lose i nepozeljno je manje-vise sve sto cesto ide uz prostituciju: zlostavljanje, kriminal, problemi s obmanjivanjem partnera, polne bolesti
jer :arrow:
allegra napisa:
legalizacija moze pomozi da se ti problemi ublaze
:shock: ovdje si već vrlo oprezna i precizna...e ovo je tačno...legalizacija može da ublaži...podjednako može i da uveća problem...i zato oni razlozi ne valjaju...može da smanji kriminal isto kao što može da ga poveća...a ne samo - smanjuje kriminal...

zato ja, i pored želje, nisam siguran da trebamo prekinuti to ograničavanje naših prava...jer mislim da je to samo jedan veliki rizik a pozitivni efekti su vrlo, vrlo upitni i neizvjesni...

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.11.2012. 10:53:58 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 21:11:56
Citiraj:
Ti si meni fascinantan sa tim "direktorom" i tim "vlasnikom".
Da si lepo pročitao postove i da te je zanimalo šta tu piše video bi da ja pričam da nema direktora i vlasnika. Izbačeni su iz priče.
Ali nema veze, opet kažem, sviđa mi se tvoje rešenje. Ništa ne valja, ne može to tako, neće biti savršeno, daj da ostavimo kako jeste, pa samo da kukamo na to.

Procitao sam ponovo i opet nisi bas precizirao nista. Napisao si da prostitutke treba da budu uredjene poput advokata. Znaci mislis da treba da rade same u svme stanu ili sta? :) Ili da grupa njih odlazi u neki "imaginarni" prostor koji ce im dati drzava i tu raditi?

Nije mi jasno kako si zamislio taj koncept.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,11.1.2015. 01:56:14 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,10.10.2010. 09:36:58
Ja sam protiv. Pročitala sam većinu postova pa se mogu samo složiti sa protivnicima legalizacije :mrgreen:

Ne znam zašto kao glavne razloge legalizacije pominjete zdravstvenu zaštitu i poreze. Mislim da je to samo u ideji dobro zamišljeno a u praksi neizvodljivo. Što neko reče zdravstveno osiguranje i zaštitu nemaju ni većina "običnih"radnika.
Ne znam ni kako bi se vršili ti pregledi. Na mesečnom, šestomesečnom nivou :shock: :mrgreen:
A za poreze je tek bajka. Pa svi se trude da izbegnu plaćanje poreza. Tako da bi se legalizacijom, bar u ovako divljem društvu kao našem, samo povećalo crno tržište i kriminal.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 129 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Sva vremena su u UTC [ DST ]