Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: SOKOJ
PostPoslato: Ponedeljak,10.1.2011. 01:39:45 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,22.12.2010. 23:20:50
Kada nastupa zasterevanje potraživanja SOKOJ-a za mesečnu nadoknadu za puštanje muzike u npr. frizerskom salonu ili automehaničarskoj radionici?
Prijateljima su bili u lokalu marta 2009. i zatekli uključen tranzistor. Sad su pokrenuli parnični postupak za period februar 2009. - maj 2010. čak i pošto je radnja zatvorena i odjavljena još maja 2009.

Vrh

Tema posta: Re: SOKOJ
PostPoslato: Utorak,07.6.2011. 07:40:01 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,07.6.2011. 06:08:18
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Potraživanja povremenih davanja koja dospevaju godišnje, a u koje spada i potraživanje SOKOJ-a, zastarevaju za tri godine od dospelosti svakog pojedinog davanja, tj SOKOJ ma pravo potraživanja autorske naknade za tri godine unazad.Ovako bi bilo da nije pokrenut postupak izvršenja na osnovu verodostojne isprave, koji je, pretpostavljam, prešao u parnicu.
Epa sad! ... kad je već došlo do parnice, sva potraživanja koja su utvrđena pravnosnažnom sudskom odlukom, a gotovo je izvesno da će se presudom koju sud donese, Vaš prijatelj obavezati na isplatu iznosa SOKOJu, zastarevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predviđa kraći rok zastarelosti.
Znači odgovor na Vaše pitanje je deset godina.
Ja bih na mestu Vašeg prijatelja sudu dostavila dokaz da je firma zatvorena, kako bi se, eventualno, ovaj iznos srazmerno smanjio.
Nadam se da sam pomogla.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,27.4.2015. 15:01:21 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,27.4.2015. 14:55:39
Bas me interesuje kako ste prosli na sudu a ujedno imam i pitanje, ako je radnja zatvorena 2011-te da li je ofps mogao da zaduzuje za 2012,13... i ako sada u 2015-oj god prete tuzbom da li ima osnova ili mogu da se pozovem na zastarelost? Hvala

Vrh

PostPoslato: Utorak,28.4.2015. 00:14:47 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,04.9.2013. 23:11:26
Moj fakultet: PFu Nišu
Hmm mislim da se ovde shodno situaciji primenjuje opsti rok zastarelosti ili rok zastarelosti potrazivanja iz prometa roba i usluga. Medjutim kako je rok zastareosti (3 godine) potrazivanja iz ugovora o prometa robe i usluga, ovde usluge naravno, propisan kao rok koji tece u ugovornom odnosu izmedju pravnih lica sokoj i ofps u ostalim situacijima, tj. od preduzetnika, potrazuje po opstem roku zastarelosti od 10 godine.

Jedna zanimljivost je da se pogleda zapisnik od strane ovlascenog lica koje radi kontrolu za sokoj/ofps, ja sam u situaciji da je sluzbenik zapisao potrazivanje naknade na ime ,,strane zabavne muzike". Meni je licno takav zapisnik problematican jer ne navodi se tacno sta je predmet potrazivanja na ime naknade za uslugu, a zakon navodi

,, Strana lica na koja se zakon primenjuje
Član 108
Autorsko delo stranog autora zaštićeno je u Republici Srbiji pod uslovom:
1) da je autor lice koje ima autorska prava na osnovu međunarodnog ugovora koji je ratifikovala Republika Srbija;
2) da postoji uzajamnost između Republike Srbije i zemlje kojoj autor pripada.

Postojanje uzajamnosti iz stava 1. tačka 2. ovog člana dokazuje lice koje se na uzajamnost poziva. "

Po meni licno organizicaije za kolektivno ostvarivanje zastite autorskih i srodnih prava ne mogu da to cine bez preciziranja da imaju osnov na to, tj. da je neko koristio delo po osnovu koga se nekom pruza zastita i da u vecini slucajeva ,,vacare". Sudije su mi malo cudne inace po pitanju resavanja ovakvih predmeta, posebno zato sto je samo privredni u Beogradu nadlezan.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,03.12.2015. 05:33:40 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,03.12.2015. 05:18:25
Pozdrav svima. Tuzim se sa sokoj-em, protiv ofps sam vec dobio tuzbu. Hteo bih da pitam sve vas pravnike, u kakvoj mi to drzavi zivimo gde je dozvoljeno da mi neko naplacuje nesto a ja sa njim nemam apsolutno nikakav ugovor? Pausalno rokali racune prvo oko 10.000 mesecno,a kasnije oko 2.000(znaci moze i ovako a moze i za 2.000)...za pustanje muzike (o.O)/Na kraju tuzba preko 300.000 rsd za period 2012-2013.godine. bez sudskih troskova,vestacenja itd...Btw u pitanju je kafana sa kladionicom.Nema muzike,samo televizori,prenosi utakmica...

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,03.12.2015. 15:44:03 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,04.9.2013. 23:11:26
Moj fakultet: PFu Nišu
Pa vidite, ja se slazem sa vama da je zakon ,,iznudjivacki" jer se dokazuje da korisnik muzike ne koristi fonogram sa repeprtoara OPFS - a ne da OPFS dokazuje da vi koristite neko (srodno) pravo koje proistice iz fonograma i cemu pruza zastitu - i samo cu da stanem tu i da ne komentarisem zasto je zakonodavac to tako uradio, iako ima indicija zasto.

Upravo sam danas zavrsio sudjenje u jednom sporu protiv OPFS, sudija je izuzetno zbunjena povodom toga sta treba da radi, prica stalno o pravnom pitanju i da svako ima svoje tumacenje, ja ponavljam da osnov naplate sporimo da Zavod za intelektualnu svojinu ima isti stav, a da se visinom nece bavimo - ali nema veze, ocekujem da cu morati da se zalim pr. apelacionom.

Naime, OPFS i SOKOJ se uvek zalecu na clan 180. Zakona o autorskim i srodnim pravima, a uvek preskacu clan 152. koji kaze da su Organizacije za kolektivnu zastitu autorskih i srodnih prava NEDOBITNE organizacije. U sustini dostavljam vam ovde misljenje Zavoda koje sam imao srece da nabavim pa ce da znaci oko daljeg tumacenja vama, a nadam se i mojim kolegama ovde, posebno deo podvlacen zelenim markerom.

http://docdro.id/6Rgys4k

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,28.1.2016. 22:03:27 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,03.12.2015. 05:18:25
Pozdrav i hvala vam na ovom dokumentu, mislim da će mi dosta pomoći jer kladionica koja je kod mene pod zakupom ima ugovo o ustupanju autorskih prava. Jedino što me brine je sto ta osoba izgleda nije pismeno obaveatila sokoj da želi da individualno ostvaruje avoja prava a tu je i clan 180.stav2 gde osoba iako individualno ostvaruje svoja prava na naplata naplatu spada pod kolektivnu zastitu.. To mi nije jasno i nema nikakve logike.. Uskoro je ročište, javljam. Ako imate još neku ideju bio bih vam vrlo zahvalan.

Vrh

PostPoslato: Sreda,17.5.2017. 13:12:43 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,17.5.2017. 12:57:18
Pozdrav,
Kontaktirali su me pre dva dana advokati SOKOJ-a ili OPFS (stalno ih mešam)i rekli mi da imam neizmiren dug iz 2013,
6000, sa kamatom 9000.
Na moju primedbu da je to zastarlo pošto je prošlo više od 3 godine advokat mi je rekao da je to intelektualna svojina i da ona zastareva tek posle 10 godina.
Šta je od toga dvoje tačno?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]