Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Pozajmica novca prijatelju
PostPoslato: Četvrtak,28.5.2009. 13:14:58 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,28.5.2009. 12:56:46
Pozdrav za sve,imam sledeci problem pozajmio sam prijatelju 5000 evra na rok vracanja do tri meseca bez kamata,kao prijatelju nisam napravio ugovor o tom delu i overio ga u sudu nego samo na obicnom papiru njegovim rukopisom napisano,datumirano i punim imenom i prezimenom potpisano da je isti od mene pozajmio novac sa rokom vracanja od 3 meseca...od tad su prosle 3 godine i stvarno mi je dosta njegovih izmisljotina te ovo te ono itd
Zanima me da li imam osnovano pravo da pokrenem tuzbu protiv njega na osnovu ovakve vrste potvrde koja postoji među nama i koliko dugo se moze voditi proces ako se ovakav dokument uvrsti kao dokazni materijal...

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Četvrtak,28.5.2009. 13:30:21 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Možete ga tužiti imate osnova...po našem pravu to je konsensualan ugovor, tj. ugovor za čiji nastanak je dovoljna prosta saglasnost volja, pritom imate i potvrdu koju je potpisao kao dokaz da ste mu pozajmili novac, odmah kad je prekršio obavezu trebali ste da ga tužite a ne da čekate toliko dugo ipak to nije mali novac.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Četvrtak,28.5.2009. 13:37:03 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

alan shore napisa:
Možete ga tužiti imate osnova...po našem pravu to je konsensualan ugovor, tj. ugovor za čiji nastanak je dovoljna prosta saglasnost volja, pritom imate i potvrdu koju je potpisao kao dokaz da ste mu pozajmili novac, tužite a ne da čekate toliko dugodmah kad je prekršio obavezu trebali ste da ga o ipak to nije mali novac.

Hvala na odgovoru imam jos jedno pitanje.
Dali to mnogo utice sto sam ovoliko cekao i koliko dugo bi trajao proces do konacnog ishoda

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Četvrtak,28.5.2009. 14:24:23 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Upravo sam saznao da bilo kakav ugovor izmedju zajmodavca i zajmoprimca prestaje da vazi ako od toga prodje vise od 3 godine i da tuzba posle roka od 3 godine zastareva i da se kao takva nemoze pokrenuti,da li je to istina?

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Četvrtak,28.5.2009. 18:01:42 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Ono sam pisao na brzinu jer sam bio u zurbi te iz prvog posta vašeg sam ja razuemo sledeće, pozajmili ste prijatelju novac sa rokom vraćanja do 3 meseca to stoji, vi ste novac predali u ugovoreno vreme, njegova obaveza je bila da vam do tri meseca kako je ugovoreno vrati novac, on nije ispunio tu svoju obavezu da vam vrati novac, iako ste ga vi obaveštavali da je rok za vraćanje istekao i da želite da vam vrati novac, zajmoprimac je dužan vratiti zajam po isteku primenrenog roka koji ne može biti kraći od dva meseca računajući od vašeg traženja da vam zajam vrati.
E sad što se tiče zastarelosti to potraživanje zastareva za tri godine to je tačno, kada istekne rok zastarelosti vi nemate pravo da utužite taj dug, ali njegova obaveza postaje naturalna ona ne nestaje, te ona stoji i samo od njega zavisi da li će tu obavezu ispuniti ili ne, svejedno vi gubite pravo da zahtevate od njega da on tu svoju obavezu ispuni. Izuzetno, zastarelost se može prekinuti i da nastavi da teče ponovo pod određenim uslovima, odnosno usled određenih radnji dužnika i poverioca, zastarevanje se prekida ako dužnik prizna dug, s tim što se priznanje duga može učiniti ne samo izjavom, nego recimo i davanjem zaloge ili otplatom dela duga, poverilac prekida zastarelost tužbom, ili bilo kojom drugom radnjom preduzetom pred sudom ili drugim nadležnim organom au cilju utvrđivanja, obezbeđivanja ili ostvarenja potraživanja. ako vam je zajmoprimac priznao dug u roku od tri godine on je prekinuo zastarelost ili ako vam pismeno prizna dug još bolje, tada se smatra kao da se je odrekao zastarelosti, kao i ako vam dade neku zalogu li bilo koje drugo obezbedjenje za zastarelu obavezu.
Moj savet je pokušajte da pismeno od njega dobijete priznanje duga, ili da vam da neku stvar kao zalogu za taj pozajmljeni novac, time bi se on odrekao zastarelosti i mogli bi ste da ga ganjate tužbom, ako ste sigurni da su protekle tri godine, ako nisu protekle još, podižite tužbu što pre.

Vrh

Tema posta: Re: Pozajmica novca prijatelju
PostPoslato: Četvrtak,30.11.2017. 16:54:28 
Pismeni član
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,05.2.2012. 05:32:25
Moj fakultet: PF u Beogradu
Zar se ne primenjuje opšti rok zastarelosti od 10 godina iz člana 371 ZOO?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]