Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Kamata na utvrđenu vrednost kod eksproprijacije
PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 02:13:09 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,17.5.2011. 15:16:18
Poštovani,
Molim Vasa za Vaše stručno mišljenje.
U van.parničnom predmetu za određivanjenaknade za eksproprisano gradsko građ.zemljite veštak je odredio i sud prihvatio izveštaj i mišeljenje veštaka o tržišnoj ceni zemljiušta.
Po pitanju kamate,moj otac se pozvao an sudsku praksu,na Rešenje Vrhovnog suda Srbije Gž.60/79,kojim je određeno.citiram"Raniji vlasnik eks.nepokrtenosti ima pravo i na kamatu na iznos koji mu s eisplaćuje za eksp.nepokrtenost, ali mu ona pripada od dana kada je korisnik eksp.stupio u posed eksp,nepoklrtenosti pa do isplate naknade , a ne od dana pravosnažnosti rešenja o ekspropijaciji"
Original navedenog rešenja sam pribavio iz arhive Vrhovnog suda u Beogradu.Ovaj pravni stav je naveden kao sudska praksa u Komentaru Zakoan o eksproprijaciji ,autora Mr Svetislav R Vukovića.
Otac je podneo sudu podnesak sa dokazima ovog pravnog stava Vrhovnog suda Srbije i priložio Rešenej o stupanju u posed korisniak eksproprijacije.
Kako oca čeka glavna rasprava za 14 dana,da li je sud dužan da se pridržava ovog pravnog stava iz sudske prakse na koji se otac pozvao i dostavio Rešenje VSS.
Molim Vas Vaše stručno mišljenje, kako stručno terminološki da se pozove na navedeno Rešenje VSS i sudske prakse jer se sudski spor,u unutrašnjosti vodi 18 godina gde je otac podneo i Ustavnu žalbu zbog garantovanog šrava na suđenje u razumnom roku.
Molim Vas za Vaše stručno mišljenje.
Posle toga nećemo se javljati jer smo verovatno i Vama dosadili sa pitanjima
jer je otac u velikom problemu u vezi svoje imovine na koju je sud odbio da uračuna izmaklu korist ili izgubljneu dobit sa tog zemljišta sa obrazloženjem da to nije u sudskoj praksi kod postupka eksproprijacije.
Molim Vas za Vaše stav i razumevanje jer smo upali u velike probleme jer korisnik eksproprijacije nije hteo da nam isplati naknadu.
Hvala unapred na odgovoru.
Pozdrav

Vrh

Tema posta: Re: Kamata na utvrđenu vrednost kod eksproprijacije
PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 11:56:38 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Moj fakultet: PFu Nišu
upitnik56 napisa:
Kako oca čeka glavna rasprava za 14 dana,da li je sud dužan da se pridržava ovog pravnog stava iz sudske prakse na koji se otac pozvao i dostavio Rešenje VSS.

Sudska praksa formalno nije izvor prava, a sud sudi po zakonu i sudija je samostalan i nezavisan u donošenju odluke. Međutim, kako se uglavnom radi o pravnim shvatanjima koja usvaja opšta sednica najviše sudske instance - Vrhovnog (kasacionog) suda, ista se obično uvažavaju.

Međutim, u vašem konkretnom slučaju nije mi jasna jedna stvar. Zakon o eksproprijaciji, kada je u pitanju stupanje u državinu (posed) nepokretnosti koja je predmet eksproprijacije od strane korisnika eksproprijacije kaže sledeće:

Citiraj:
Član 34

Korisnik eksproprijacije stiče pravo da stupi u posed eksproprisane nepokretnosti danom pravosnažnosti odluke o naknadi, odnosno danom zaključenja sporazuma o naknadi za eksproprisanu nepokretnost, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

Dakle, u vašem slučaju nema kamate jer odluka o visini naknade nije doneta te korisnik nije ni stupio u državinu nepokretnosti, osim ukoliko je Ministarstvo finansija na poseban zahtev korisnika eksproprijacije dozvolilo stupanje u državinu na nepokretnosti pre pravnosnažnosti rešenja o određivanju naknade, po članu 35. Zakona. Ako je ovo drugo slučaj, onda taj stav VSS koji navodite ima smisla prikazivati na sudu, u suprotnom ne.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 14:50:34 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Hvala na odgovoru,
Eksproprijaciaj je izšena bez postupka eksproprijacije,bez ikakvog rešenja osim Rešenaj o stupanju u posed od strane opštine.
Eto sve je moguće jer je opština kao korisnik ekspropriojacije radila sve protiv zakonito i bez odluke o utvrđivanju javnog interesa,bez rešenej o eksproprijciji,bez rešenja o naknadi.
Otuda otpori 18 godina da porodica ostvari Ustavno garantovano pravo na svojom imovinom.
Nažalost u mojoj opštini u unutrašnjosti ima više primera da je opština oduzimala omivinu bez sprovođenja postupka eksproprijacije jer je to isto građevinsko zemljište komercijlano prdavala građaniam za veliki novac za izgradnju porodiočnih kuća te stoga niej mogao ni postojati javni interes i posledično sva ostala rešenja koja je predvideo i odredio Zakon o eksproprijaciji.
Sa navedenih razloga,sam pribavio nevedno rešenje VSS o kamati.Ako sudija ne prihvati ovaj predlog u vezi kamate mogu li da taj zahtev u vezi kamate da istaknem u žalbi Višem sudu pa nneka on odluči.
Pozdrav i hvala na Vašem mišljenju.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 15:23:46 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Uh, to je već komplikovanije. Ne znam kakav postupak vodite, ali to je pre svega krivično delo pa onda sve ostalo.

Ako je u pitanju postupak utvrđivanja naknade za eksproprijaciju, onda stavite sudiji na uvid taj stav VSS pa vidite, ako ne prihvati on prihvatiće Viši ili Apelacioni sud, ko god bude odlučivao o žalbi.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 17:47:35 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Otac vodi van.postupak utrđivanje naknade za eksproprisano zemljište.
Dva puta je Opštinski sud donosio rešenje u njegovu koristali je Okružni sud ponovo vraćao postupak na početak.
Sada treći put, nadamo se konačno da će se završiti.Kako je prvo Rešenje Opštinskog suda o naknadi doneto 1996.god. a zloupotrebama javnog pravobranioca i krivičnim delima prevare,postupak traje 18 godinu,moje pitanje za Vas:
Da li se u trećem rešenju sud mora pozvati na datum prvog rešenja od 1996.god. kojim je određena naknada,po pitanju kamate iod datuma tog prvog rešenja.
Molim vas za razumevanje jer je cela porodica frustrirana otporima državnih organa ,sudova,veštaka ,opštien ,da ne poverujete.
Hvala na razumevanju i hvala na odgovoru.Pozdrav

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 18:43:05 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Ma sud mora odrediti naknadu od dana stupanja u posed korisnika eksproprijacije, a pošto je to tako kao što navodite onda mora računati i kamatu. Pošaljite vi taj podnesak u svakom slučaju.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,11.7.2013. 19:12:07 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Tribun populi,
Najlepše Vam hvala na razumevanju i strpljenju.
Puno pozdrava.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,21.10.2018. 20:54:07 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,21.10.2018. 20:41:49
Postovani,
Imam slican problem pa cu se nadovezati na ovu temu.
Izvrsena je eksproprijacija i ulazak u posed pre dve godine a proces jos
traje i nasam naplatio zemlju ni vocni zasad.
Kada se izvestaci vocni zasad da li imam pravo na kamatu za ove dve godine
koliko nemam pravo pristupa parceli tj od datuma kada je korisnik
eksproprijacije usao u posed?
Samo da napomenem zivim u Srbiji

Hvala unapred

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]