Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Dug za struju
PostPoslato: Četvrtak,31.5.2012. 12:16:16 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,31.5.2012. 12:04:33
Postovani,ovde sam prvi put i imam jedan problem koji je vezan za dug elektricne energije.Konkretno nasledio sam nekretninu u Vojvodini od moje majke kao jedini naslednik .To je objekat koji se samo vodio u katastru na moju majku jer je ona posudila novac familiji koja je zivela u toj kuci,nisu imali da vrate dug pa su joj prepisali kucu u kojoj su ziveli do smrti moje majke a to je do pre dve godine.Ta familija se odselila a na strujomeru je ostao dug koji je oko 35000 din.Posto je moja majka bila samo formalni naslednik tog objekta ,strujomer u toj kuci je ostao na ime tih koji su ziveli u toj kuci.Ja pre dve godine postajem vlasnik tog objekta putem ostavinske rasprave medjutim sta da radim sa tim dugom.Da li moram da ga nasledim obzirom da se taj strujomer ne vodi na moju majku i da li uopste mogu prevesti struju na sebe a da ne platim nesto sto nisam ja a ni moja majka potrosili.Da li je to zastarelo i koja su moja prava? pozdrav

Vrh

Tema posta: Re: Dug za struju
PostPoslato: Subota,02.6.2012. 10:47:08 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Поштована,

када се стекне непокретност купопродајом или неким доброчиним послом (поклон) итд., обично се претпоставља да је власник непокрентости уједно и власник и корисник комуналних и струјних прикључака који се воде за ту непокретност.

Да би се ова претпоставка (чињеница) оспорила, и оваков чињенично стање променило, потребно је да благовремено власник непокретности и корисник непокрентости једним интерним уговором (уговором о закупу или коришећењу непокретности) уреде начин плаћања комуналних услуга и услуге испоруке ел. енеригје., одн. да се у Јавним предузећима који се баве пружањем комуналних услуга и испоруком ел. енергије (ЕПС) стави до знања постојање ове чињенице да се тим услугама факитчки користи корисник непокрентости (закупац) и да он треба да плаћа те услуге.
Све док се овим предузећима не предочи ова фактичка чињеница за њих је власник непокретности дужник услуга које они пружају, а и ако којим случајем знају да те услуге користи и корисник непокрентости па њему пружају своје услуге они тог корисника и власника непокрености третирају као солидарне дужнике. Што значи, ако не плати корисник непокрености пружене услуге, увек могу да од власника непокрености и прикључака потражују дуговање.

То је чини ми се сада и овде случај.

Е сада да се дотакнемо вашег проблема. На основу чл. 222 Закона о наслеђивању "Naslednik odgovara za ostaviočeve dugove do visine vrednosti nasleđene imovine". Овде је одредба Закона јасна, наследник који наследи одређену имовину, наслеђује и дугове оставиоца, али тај исти наследник одговара за дугове оставиоца само до висине вредности наслеђене имовине, преко те вредности не.

Е сад, постоји и институт застарелости који је прописан Законом о облигационим односима. Када наступи застарелост после протока одређеног времена, онда престаје право повериоца да захтева од дужника испуњење обавезе. На ову застерелост се позива дужник обавезно када је обавеза коју има према повериоцу застарела протеком одређеног времена. Овај Закон у чл. 378 прописује једногодишњи рок застрелости појединих обавеза па и између осталог и застарелост "potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva".

Па тако, постоји врло велика вероватноћа да је један део обавезе или можда цео дуг који је имала ваша мајка према ЕПС-у за испоручену струју (а сада, наслеђивањем тог дуга Ви) застарео, па нисте дужни ни да платите то дуговање.

Тако, ако Вам стигне опомена за плаћање ел. енергије по освнову дуговања за испоручену ел. енергију, све што је потребно је да им одговорите препоручним писмом на опомену и у њему истакнете приговор застерелости потраживања која имају према Вама.

Да покушам да поједноставим ствар, ако није плаћена струја за целу 2009-ту и 2010-ту годину, то дуговање је застарело, а дуговање из 2011-те године је застарело закључно са овим месецом (са јуном). Што значи да би Ви евентуално дуговали за струју од јуна 2011 године па до јуна ове године, јер то већ није обухваћено једногодишњим роком застарелости. Што, ако није било великог трошења и ако је кућа празна те нема уопште утрошка ел. енергије и не би много изнело.

Vrh

PostPoslato: Subota,02.6.2012. 11:18:28 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,31.5.2012. 12:04:33
Hvala puno na odgovoru,ekstra

Vrh

PostPoslato: Sreda,25.7.2012. 12:56:34 
Pripravnik
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 13:09:21
Pravničko obrazovanje: Student 3. godine
Ишчитај мало ову тему доста се писало о потраживањима Електродистрибуције.

viewtopic.php?f=139&t=12085

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]