Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Raskid ili ponistenje ugovora o poklonu
PostPoslato: Subota,14.11.2009. 11:13:27 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,14.11.2009. 11:02:19
Dobar dan svima. Moje pitanje je malo neobicno, s obzirom da kad je o ovoj temi rec vecinu interesuje kako raskinuti ugovor sa strane poklonodavca, ili sa strane trecih zainteresovanih lica, a mene zanima kako i da li je moguce primljeni poklon vratiti, ili kako ugovor proglasiti nistavim ako sam ja poklonoprimac a poklonodavac je jos ziv i nije mu potrebno dozivotno izdrzavanje ili bilo sta slicno? U pitanju su nekretnine, postoji jos jedan poklonoprimac koji je istim ugovorom dobio deo te nekretnine, i moje pitanje je znaci o mogucnosti da se stanje vrati na ono od pre sklapanja ugovora o poklonu. Da li ja mogu jednostranim... dokumentom da poklon vratim, i ako mogu, da li to automatski ponistava ceo ugovor ili treba i drugi poklonoprimac da potpise da i on vraca njegov deo, a ako on nece da to uradi, kako je moguce ponistiti ugovor o poklonu tako da se sve vrati u prvobitno stanje, ako sam ja poklonoprimac? Hvala unapred.

P.S. Ako je potrebno vise konkretnijih detalja, mogu da pojasnim i detaljnije.

Vrh

Tema posta: Re: Raskid ili ponistenje ugovora o poklonu
PostPoslato: Subota,14.11.2009. 15:33:18 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Citiraj:
kako i da li je moguce primljeni poklon vratiti, ili kako ugovor proglasiti nistavim ako sam ja poklonoprimac a poklonodavac je jos ziv i nije mu potrebno dozivotno izdrzavanje ili bilo sta slicno?

Citiraj:
Da li ja mogu jednostranim... dokumentom da poklon vratim, i ako mogu, da li to automatski ponistava ceo ugovor ili treba i drugi poklonoprimac da potpise da i on vraca njegov deo, a ako on nece da to uradi, kako je moguce ponistiti ugovor o poklonu tako da se sve vrati u prvobitno stanje, ako sam ja poklonoprimac?

Zanimljiva pitanja, za razmišljanje. :)

A zašto jednostvano poklonodavac ne opozove poklon? Jer je ovo i inače jednostrano obavezan ugovor, odnsno prouzrokuje obavezu samo za jednu stranu - poklonodavca.

Mislim da ugovorne strane ugovor o poklonu mogu i sporazumno raskinuti, kao što se i svaki drugi ugovor može raskinuti, tako može i ovaj, što da ne. Samo se treba obratiti pažnja na neke posledice koje proizilaze iz tog raskida kasnije.

Naime, kada je ugovor o poklonu zaključen kao realan ugovor (kada je bila u pitanju predaja stvari, što je i kod vas slučaj), njegov sporazumni raskid nije moguć, bar tako kaže teorija koja se uči na pravnom fakultetu. Jer bi sam sporazum o njegovom raskidu značio zaključenje novog ugovora u kojem strane ugovornice imaju samo promenjene uloge, jedna postaje dužnik obaveze, a druga poverilac obaveze, što je i tačno.
Znači, sporazumni raskid je moguć samo kada se ugovor zaključuje bez predaje stvari.
Dalje, sporazumni raskid nema retroaktivno dejstvo, pa ukoliko je poklonodavac delimično ispunio svoju obavezu, ne može tražiti povraćaj datog (sem ukoliko je to posebno ugovoreno, a što se u većini ugovora u praksi ne radi), već se gasi samo njegova dalja obaveza ispunjenja za budući period.

Pitanje: Da li u ugovoru postoji možda odredba koja dozvoljava poklonodavcu da jednostrano raskine ugovor?

Što se tiče opet tog sporazumnog raskida ugovora, važi pravilo da nije u suprotnosti sa javnim poretkom i dobrim običajima zato što su osnovna načela ZOO-a obavezna za sve obligacione odnose bez obzira gde su i na koji način regulisani, pa tako i za ovu vrstu obligacionog odnosa - dobročinih.

Moje mišljenje je opet da se može vratiti poklon, ne postoji nikakva zabrana u zakonu, da poklonoprimac vrati poklon, odnosno da ne može da vrati primljeni poklon. Takođe mislim da će se povraćaj poklona odraziti na ugovor samo u delu u kome se nepokretnost poklanja vama, a u delu ugovora kojim se vrši poklon drugom licu, ugovor će ostati na snazi.

Ne znam kakva je sudska praksa po ovom pitanju ali verujem da je zanimljiva.

Sačekate na još neke odgovore članova foruma možda neko vam da praktičniji odgovor, je nisam mogao.

Vrh

Tema posta: Re: Raskid ili ponistenje ugovora o poklonu
PostPoslato: Nedelja,15.11.2009. 15:40:01 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,14.11.2009. 11:02:19
Hvala na odgovoru. U ugovoru nema odrednice o opozivu poklona, i ugovor je vec... kako se to kaze, realizovan, jos pre 5 godina. Nekretnina nije konacno uknjizena, mada je ugovor obradjen u katastru, ali i dalje stoji u kopiji plana ono "taj i taj je korisnik 14/24 - tina , ovaj je korisnik 6/24, a onaj je korisnik 4/24" recimo, ne znam sad tacne odnose. Nekretnina nije uknjizena kad je bilo ono popisivanje pre 2 - 3 godine, mada stara kuca koja je na njoj od sezdesetih ima gradj. dozvolu, ali je problem bio u tome sto je deo placa prodat, prodao ga je jos poklonoprimac, i na tom delu je kupac placa napravio objekat bez gradjevinske dozvole (lokal) , mada je vec pri kraju postupak legalizacije tog objekta. U ugovoru o poklonu je naznaceno da je poklonodavac suvlasnik sa tim kupcem kome je deo placa prodat, i da poklanja svoj deo parcele potomcima u tom i tom odnosu. E sad, mene zanima da li je i kako moguce "resetovanje" na prvobitno stanje, pre poklona, to jest, da li je moguce ponistiti ugovor o poklonu na inicijativu jednog poklonoprimca, a da to ne bude da sad taj odredjeni poklonoprimac postane poklonodavac, pa da pokloni poklonodavcu samo svoj deo poklona nazad isto u vidu pokona, jer se time ne postize nista ako ugovor nastavi da vazi za drugog poklonoprimca.

I podpitanje, zbog koga je u stvari ovo pitanje, ako je jedan od poklonoprimaca na placu desetak godina pre davanja istog kao poklon i uz saglasnost tadasnjeg vlasnika (roditelja) sagradio neke objekte, legalno, ali uz dozvole koje su uzimane na ime tadasnjeg vlasnika, da bi se skratila procedura, a onda je prilikom sklapanja ugovora o poklonu na izvesne nacine (a zna se kako to kod nas ide, znaci ucenama kako ako se ne odrekne dela od toga nece dobiti nista) primoran da potpise ugovor o poklonu po kome "vlasnik" na cije ime su dozvole neke od tih objekata poklanja drugom poklonoprimcu, kako i da li uopste moze ovaj koji je objekte gradio da povrati te objekte. U tome je cela stvar oko ovog "glavnog" pitanja. Da je jedan poklonoprimac te objekte gradio bez icije pomoci, a narocito bez pomoci drugog poklonoprimca i poklonodavca, ne postoje pismeni dokazi, ali postoji veliki broj svedoka.

Znam da za ovo mozda nije moguce naci precizan odgovor ovako na forumu, pa mozda ni na sudu, ali bar da znam da li treba pokretati tuzbu ili zahtev ili nesto trece, ako se recimo ostali potpisnici ugovora o poklonu ne sloze da se ugovor nekako raskine i vrati u prvobitno stanje i da li ima sanse da takva tuzba bude prihvacena i da se ona dobije.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]