Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: zastarelost duga za vodu
PostPoslato: Utorak,08.6.2010. 17:09:47 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,08.6.2010. 17:04:27
Postovani,
interesuje me da li mogu ja da tuzim komunalno preduzece radi utvrdjivanja stvarnog duga?
Uplatio sam sva dugovanja za predhodnu godinu ali su mi ipak iskljucili vodu jer nisam izmirio sva dugovanja koja su po zakonu o obligacionim odnosima zastarela a oni nece da me tuze vec su iskljucili vodu?
Unapred hvala na savetu.

Vrh

Tema posta: Re: zastarelost duga za vodu
PostPoslato: Utorak,08.6.2010. 19:42:15 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Moj fakultet: PFu Nišu
KrsticB napisa:
Postovani,
interesuje me da li mogu ja da tuzim komunalno preduzece radi utvrdjivanja stvarnog duga?
Uplatio sam sva dugovanja za predhodnu godinu ali su mi ipak iskljucili vodu jer nisam izmirio sva dugovanja koja su po zakonu o obligacionim odnosima zastarela a oni nece da me tuze vec su iskljucili vodu?
Unapred hvala na savetu.

Da. S tim da u tužbi stavite i predlog za izdavanje privremene mere priključenja na vodovodnu mrežu do okončanja parnice. Kao i za naknadu štete zbog neosnovanog i protivzakonitog isključenja, ukoliko se utvrdi da ste izmirili sav dug.

P.S. Potraživanje naknade za komunalne usluge zastareva za jednu godinu.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,10.6.2010. 06:02:14 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,08.6.2010. 17:04:27
Opet ja.
Hvala na savetu!!!!!!!!!!
Jos kada bi ste mi predlozili i advokata iz Nisa!
Pozdrav.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,10.6.2010. 18:25:54 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,29.1.2008. 18:23:43
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
To pitanje utvrđivanja duga tužbom mi je malo problematicno. Institut zastarelosti pretpostavlja da je obaveza koja je zastarela postala neutuživa, ali je ona postala prirodna obligacija, tj. dug jos postoji, ali ne postoji sudska zastita za ostvarivanja toga prava. Sud ne moze da odluci da dug ne postoji, jer on postoji ali je sada prirodna obligacija.
Da sud konstatuje da je dug zastareo ne moze, jer nije zatrazena sudska zastita po pitanju toga duga da bi konstatovao da je dug zastareo.......Vec sam pisao o tome....

Vrh

PostPoslato: Petak,11.6.2010. 02:13:32 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Moraću malo da korigujem sam sebe... Protalaškao sam propise i našao sledeće:

Zakon o komunalnim delatnostima

Citiraj:
Члан 15.

Испорука комуналног производа, односно пружање комуналне услуге, не може да се ускрати кориснику, осим у случајевима и под условима утврђеним овим законом.
Испорука комуналног производа, односно пружање комуналне услуге може се ускратити привремено кориснику, ако комунални производ, односно услугу користи ненаменски, преко дозвољеног обима или другог прописаног услова или самовласно без одобрења надлежног органа, односно организације, ако не плаћа комуналну услугу у прописаним роковима и ако преузимање комуналног производа, односно услуга врши преко објеката, уређаја и инсталација које не испуњавају услове у погледу техничке исправности, санитарне заштите, заштите животне средине и друге прописане услове.
По престанку разлога за ускраћивање комуналног производа, односно комуналне услуге, комунално предузеће, односно предузетник су дужни да у року од три дана од дана подношења захтева корисника, настави пружање комуналне услуге.
Скупштина општине ближе утврђује у којим случајевима из става 2. овог члана и под којим условима се може ускратити испорука комуналног производа, односно комуналних услуга физичким или правним лицима.

Citiraj:
ODLUKA
O VODOVODU I KANALIZACIJI
("Sl. list grada Niša", br. 89/2005 - prečišćeni tekst)

Član 28

Preduzeće može privremeno da uskrati pružanje komunalnih usluga isporuke vode ili odvođenje voda korisniku ako:

1. nastane veći kvar ili smetnje na kućnoj instalaciji korisnika,

2. korisnik ne omogući očitavanje vodomera ili uređaja za merenje količine ispuštene vode u dva uzastopna očitavanja,

3. korisnik najmanje dva meseca uzastopno ne plati troškove po obračunu za izvršene usluge.

U slučajevima iz stava 1. i 2. ovog člana preduzeće pre isključenja upozorava korisnika da će ga isključiti iz sistema javnog vodovoda ili javne kanalizacije ukoliko u ostavljenom roku ne postupi po upozorenju.

Član 29

Posle otklanjanja uzroka zbog koga je došlo do privremenog uskraćivanja pružanja komunalne usluge, odnosno isključenja korisnika iz sistema javnog vodovoda ili javne kanalizacije, u skladu sa čl. 27. i 28. ove odluke, preduzeće je dužno da odmah, a najkasnije u roku od 24 sata, nastavi pružanje komunalne usluge, odnosno priključi korisnika na sistem javnog vodovoda ili javne kanalizacije.

Troškovi isključenja i ponovnog priključenja u slučajevima iz čl. 27. i 28. ove odluke padaju na teret korisnika.

Što znači da ćete, g-dine Krstiću, biti u obavezi da se prvo obratite pisanim zahtevom JKP "Naisus" i tražiti da vas priključe na vodovodnu mrežu, uz prezentovanje dokaza da ste izmirili dugovanje za prethodnih godinu dana. Ukoliko oni odbiju ili prećute vaš zahtev, onda ćete se obratiti Upravi za inspekcijske poslove Grada Niša prijavom, a komunalna inspekcija će naložiti "Naisusu" priključenje na mrežu. Takođe, inspekcija može zbog toga pokrenuti i prekršajni postupak protiv "Naisusa" (kazna je od 10 do 200 hiljada din.).

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,21.6.2010. 21:19:43 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,04.3.2009. 23:05:09
ja mislim da komunalno ima pravo da ti uskracuje usluge jer kao sto neko vec rece obaveza jeste zastarela ali to ne znaci da ona ne postoji vec je postala neutuziva. sto znaci da ne mogu da sudskim putem ostvare svoje potrazivanje ako se ti pozoves na zastarelost ali uvek mogu da te ucenjuju sa pruzanjem usluga

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,16.8.2010. 00:47:49 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,30.12.2009. 02:36:00
Imam slicno pitanje u vezi sa istom tematikom, naime u toku juna tekuce godine podnela sam zahtev komunalnom preduzecu za otpis zastarelog duga i utvrdjivanja stvarnog dugovanja, 15 dana nakon zalbe sam uplatila deo duga- racunajuci da placam deo koji nije zastareo.Posle duze prepiske sa njima pre par dana sam dobila odgovor da mi se odpisuju dugovanja starija od godinu dana do dana podnosenja zahteva ali su iznos koji je uplacen uracunali da je placen upravo za to sto je zastarelo.Da li je to u redu obzirom da je vec bio podnesen zahtev za otpis?

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,19.8.2010. 20:28:23 
Skriboman
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,20.1.2010. 23:42:55
Moj fakultet: PF u Podgorici
ali ovo i slicna dugovanja ne zastarijevaju za godinu dana,koliko se sjecam,jer se rok zastarjelosti prekida sa svakim sledecim racunom,gdje se navodi i prethodni dug

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,19.8.2010. 20:54:25 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Jok, rok zastarelosti prekida se pokretanjem odgovarajućeg postupka (izvršnog na osnovu verodostojne isprave, u ovom slučaju). Ako ne pokrenu izvršni ili eventualno parnicu, rok teče.

Vrh

PostPoslato: Subota,21.8.2010. 20:20:31 
Skriboman
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,20.1.2010. 23:42:55
Moj fakultet: PF u Podgorici
Kolega,po Zakonu o obligacijonim odnosima Crne Gore,potrazivanja naknada za isporucenu elektricnu,toplotnu energiju,plin,vodu itd itd zastarijevaju nakon 2 godine,a po starom zakonu je rok bio jedna godina,sa tim sto je uvede sistem opomene:SVAKA OPOMENA NA TEKUCEM RACUNU IMA DEJSTVO PREKIDA ZASTARJELOSTI

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]