Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Sticanje prava svojine održajem (problem sa uknjižbom)
PostPoslato: Utorak,24.1.2012. 22:09:35 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,01.12.2011. 22:39:27
Postovani!

Moj otac je prije 50 godina kupio zemlju.
Zemlju je zaveo u knjige pod imenom svog oca, zbog djecijeg nadoplatka.
Osam godina kasnije na toj zemlji napravio je porodicnu kucu.
Zemlju i kucu koristio je sve ove godine moj otac i ja sa svojom porodicom.
Prije oceve smrti 1991 godine na par mjeseci njegova dva brata su bez njegovog znanja zaveli na sudu ovu cesticu i dobili po jednu trecinu zemlje.
Ja sam trenutno na sudu sa njima jer sam ih tuzio za sticanja prava na dosjelost i izveo sam svjedoke i prilozio razne dokaze i dokumente koji potvrdjuju navode da ja to koristim 43 godine, to su moji svjedoci i potvrdili.
Takodjer su moji svjedoci sto je i istina izjavili da navedene osobe nikada nisu vidjeli na napomenutom posjedu, jer se sve ove godine nisu pojavljivali ni kao gosti.
Molim vas da mi kazete koje su moje sanse da ja ovaj spor dobijem na sudu.

Hvala unaprijed.

Poslednji put menjao alan shore dana Ponedeljak,06.2.2012. 13:41:36, izmenjena samo jedanput
Promena naslova teme u skladu sa pravilima foruma

Vrh

Tema posta: Re: Pravni savjet
PostPoslato: Sreda,01.2.2012. 14:10:14 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,15.11.2008. 00:00:56
Anoniman napisa:
Prije oceve smrti 1991 godine na par mjeseci njegova dva brata su bez njegovog znanja zaveli na sudu ovu cesticu i dobili po jednu trecinu zemlje.
J

Mora te nam prvo reći na osnovu čega su se vaši stričevi uknjižili na toj parceli kao suvlasnici.

Ako je to bilo na osnovu ostavinskog postupka poslije smrti vašeg dede, onda tu pravno ne možete ništa.

Vrh

PostPoslato: Petak,03.2.2012. 20:51:15 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Ja pretpostavljam da se radi upravo o onome što je kolega Boske napisao.

Pošto je Vaš otac kupio zemljište a na istom se uknjižio kao vlasnik deda (i to verovatno po nekom osnovu jer bez njega ne može da se uknjiži, možda je u tom kupoprodajnom ugovoru naveden kao kupac zemljišta Vaš deda, a Vaš otac je bio samo finansijer posla) u zemljišnim knjigama se vodi pravo svojine na dedu a ne na vašeg oca. Verovatno je nakon ostavinskog postupka iza vašeg dede doneto ostavinsko rešenje kako se zaostavština deli na tri jednaka dela između trojice braće i na osnovu njega su oni uknjižili svoje pravo svojine na zemljištu svako na po 1/3.

E sad, kako reče Boske, tu pravno ne možete sada puno, ali kad bi se selo i dobro promozgovalo o ovom pravnom problemu možda bi se moglo naći neko rešenje, makar i delimično.
Vi trenutno vodite parnicu u kojoj tražite da Vam se prizna pravo svojine na osnovu održaja, ali ne znam koliko ćete uspeti u njoj. Neodgovorno je tvrditi kako ćete dobiti parnicu 100%.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,06.2.2012. 07:50:46 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,24.4.2011. 15:21:18
Moj fakultet: PF u Beogradu
Da li neko moze da mi odgovori ko je nadležan za smetanje državine na zemljištu u državnoj svojini? Da li je to sud ili organ uprave?

Vrh

Tema posta: Re: Sticanje prava svojine održajem (problem sa uknjižbom)
PostPoslato: Ponedeljak,06.2.2012. 22:05:07 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,29.1.2012. 16:22:43
Pitanje svojine je irelevatno sa stanovista smetnaj poseda...

Nadlezan je sud na cijem podrucju se nalazi nepokretnost...Ako su parnicne strane fizicka lica osnovni sud....

Vrh

PostPoslato: Utorak,07.2.2012. 13:48:24 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,24.4.2011. 15:21:18
Mislim da u praksi postoji neki poseban stav oko toga. Jednom se ukinulo rešenje o smetanju državine bas zbog toga.

Hvala :D

Vrh

PostPoslato: Utorak,07.2.2012. 15:16:52 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,29.1.2012. 16:22:43
Nisam Vas razumela?

Kakav stav?

Zakon o parnicnom postupku je jasan:

Član 51.

Za suđenje u sporovima o pravu svojine i drugim stvarnim pravima na nepokretnosti, sporovima zbog smetanja državine na nepokretnosti, kao i u sporovima iz zakupnih odnosa na nepokretnosti, isključivo je mesno nadležan sud na čijem području se nalazi nepokretnost.

Ako se nepokretnost nalazi na području više sudova, nadležan je svaki od tih sudova.

U sporovima zbog smetanja državine na pokretnim stvarima, pored suda opšte mesne nadležnosti, nadležan je i sud na čijem području je nastalo smetanje.

Član 450.

Raspravljanje o tužbi zbog smetanja državine ograničiće se samo na raspravljanje i dokazivanje činjenica poslednjeg stanja državine i nastalog smetanja. Isključeno je raspravljanje o pravu na državinu, o pravnom osnovu, savesnosti državine ili o zahtevima za naknadu štete.

Ako tuženi ne dođe na ročište za glavnu raspravu, a uredno je pozvan, sud će da donese rešenje zbog izostanka, pod uslovima iz člana 351. ovog zakona.

Nadam se da ste me razumeli, Vase je samo da dokazete da ste bili u spodeu i da je tuzeni smetao posed. Sve ostale cinjenice su relevantne. Naravno, uz postovanje roak za podnosenje tuzbe - 30 dana od nastalog smetanja.

Pozdrav

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]