Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Popis nepokretnih stvari
PostPoslato: Sreda,06.3.2013. 18:32:56 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,05.11.2010. 11:58:34
Molim vas da li neko moze da mi napise koje stvari mogu da se popisu u izvrsnom postupku a koje ne.I da li je moguce da izvrsitelj bez mog znanja moze neovlasceno da slika po kuci.I da li je moguce da popisuje stvari koje se ne odnose na treca lica i koja su nekada zivela na mojoj adresi.I da li je moguce da ne prihvati podnesak koji sam uputio izvrsnom sudu gde sam pokazao resenje o vlasnistvu nekretnine(kuce) i svih stvari.Treca lica su moja kcer koja se udala jos 90-tih godina.Razvedaena i zivi u drugom gradu sa sinom.Moj sin se ozenio i zivi vanbracno u istom gradu.
Izvrsitelj je obelezio bojler,el.sporet,frizider,krevet,sto i stolice,orman za stvari(regal).Sitne kuhinjske aparate,star Tv i kompjuter.
Pozdrav Branislav.

Vrh

Tema posta: Re: Popis nepokretnih stvari
PostPoslato: Sreda,06.3.2013. 20:43:48 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
U suštini radi se o popisu pokretnih stvari, a ne nepokretnih kako ste napisali naslov teme.

Zakonom o izvršenju i obezbeđenju je propisano da ne mogu biti predmet izvršenja:

1) odeća, obuća i drugi predmeti lične upotrebe, posteljne stvari, posuđe, deo nameštaja koji je neophodan izvršnom dužniku i članovima njegovog domaćinstva, kao i šporet, frižider i peć za grejanje;
2) hrana i ogrev za potrebe izvršnog dužnika i članova njegovog domaćinstva za tri meseca;
3) gotov novac izvršnog dužnika koji ima stalna mesečna primanja do mesečnog iznosa koji je po zakonu izuzet od izvršenja, srazmerno vremenu do sledećeg primanja;
4) ordenje, medalje, ratne spomenice i drugi znaci odlikovanja i priznanja koje je primio izvršni dužnik, lična pisma, rukopisi i drugi lični spisi izvršnog dužnika, kao i porodične fotografije;
5) pomagala koja su invalidu ili drugom licu sa telesnim nedostacima neophodna za obavljanje njegovih životnih funkcija;
6) kućni ljubimac.

Izvršitelj može da slika po kući, slikanjem se, na izvestan način, obezbeđuje da izvršni dužnik u toku izvršnog postupka ne pribegne prodaji tih popisanih stvari, jer ako krene da ih prodaje u međuvremenu, protiv njega se može podići krivična prijava, jer se popisom tih pokretnih stvari stiče založno pravo u korist izvršnog poverioca.

Citiraj:
da li je moguce da popisuje stvari koje se ne odnose na treca lica i koja su nekada zivela na mojoj adresi.I da li je moguce da ne prihvati podnesak koji sam uputio izvrsnom sudu gde sam pokazao resenje o vlasnistvu nekretnine(kuce) i svih stvari.

Moguće je da ih popiše ukoliko smatra da te stvari pripadaju izvršnom dužniku, ukoliko pripadaju trećem licu onda je potrebno da to treće lice i dokaže pravo svojine na njima, na nekretnini treće lice dokazuje pravo svojine izvodom iz lista nepokretnosti u kome stoji podatak o pravu svojine. Što se tiče pokretnih stvari, svojina izvršnog dužnika na tim stvarima se pretpostavlja, a kako dokazati svojinu trećih lica zaista je na nivou naučne fantastike.

Vrh

PostPoslato: Sreda,06.3.2013. 21:29:05 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Da pokretne stvari.Samo da pojasnim.Kuca je predratna bez stambenih celina.Popisane su sve stvari porodice mog brata moje supruge i moje.Popisane su i stare stvari jos mog dede koje stoje na galeriji bez upotrbne vrednosti i spremne za restaruaciju.
Napominjem da sam ja trece lice i deca mog pok.brata.Izvrsni postupak je protiv moje dece koje ne zive jos kada sam naveo u predhodnom postu.U kuci nemaju bas nista od pokretnih a i od nepokretnih stvari.Jedino je tacno da u vreme postupka licne karte su se vodile na moju adresu.Izvrsioci su dosli kod mene na osnovu njihove licne karte.
I jos nesto.Posto su obelezeni i slikani sporeti,frizideri,bojleri stolovi,kreveti ormani,pec na grejanje koje je moje pravo.Uslikao sam i ja sve stvari.Mogu da posaljem kao dokaz.Molim vas za dodatnu informaciju.
Pozdrav Branislav.

Vrh

PostPoslato: Sreda,06.3.2013. 22:11:11 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Znate kako, činjenica je da je izvršitelj došao da popisuje stvari na osnovu pravnosnažnog rešenja o izvršenju, a to rešenje je pak donešeno zbog toga što izvršni poverilac osnovano potražuje nešto od izvršnih dužnika (vaše dece) koji se još uvek nisu odjavili sa Vaše adrese i sada su Vas uvalili u problem.

Rešenje o izvršenju na pokretnim stvarima dostavlja se izvršnom dužniku neposredno pre preduzimanja prve izvršne radnje, osim ako ovim zakonom nije drugačije određeno.

Pravni lek u postupku izvršenja i obezbeđenja određenog u izvršnom postupku je prigovor. Prigovor se može izjaviti u roku od pet radnih dana od dana dostavljanja rešenja.

Lice koje tvrdi da u pogledu predmeta izvršenja ima pravo koje sprečava izvršenje, može sve do okončanja izvršnog postupka da izjavi prigovor sudiji, kojim traži da se izvršenje na tom predmetu proglasi nedopuštenim. Ako izvršitelj sprovodi izvršenje, sudija prigovor dostavlja i njemu.

Sudija prigovor dostavlja izvršnom poveriocu i izvršnom dužniku i poziva ih da se u roku od pet radnih dana od dana dostavljanja izjasne.

Sudija rešenjem odbacuje prigovor ako treće lice ne učini verovatnim da u pogledu predmeta izvršenja ima pravo koje sprečava izvršenje.

Sudija može tokom celog postupka treće lice, čije pravo oceni verovatnim, a koje je izvršni poverilac osporio ili se o njemu nije izjasnio, rešenjem da, uputi da u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja protiv izvršnog poverioca, pokrene parnični postupak radi proglašenja da je izvršenje na tom predmetu nedopušteno.

Izvršni dužnik koji osporava pravo trećem licu mora da bude obuhvaćen tužbom. Smatra se da izvršni dužnik trećem licu osporava pravo ako se o prigovoru trećeg lica ne izjasni u roku od pet radnih dana.

Protiv rešenja o upućivanju trećeg lica na parnicu ne može se izjaviti prigovor.

Podnošenje prigovora trećeg lica o pravu svojine na stvarima koje su predmet izvršenja i pokretanje parničnog postupka radi proglašenja rešenja o izvršenju na određenim stvarima nedopustivim ne sprečava izvršenje.

Sudija će rešenje kojim odbacuje prigovor trećeg lica ili rešenje o upućivanja trećeg lica na parnicu dostaviti i izvršitelju kad izvršitelj sprovodi izvršenje.

U svakom slučaju, ukoliko nije proteklo pet radnih dana od dana kada Vam je dostavljeno rešenje o izvršenju, idite kod nekog advokata da Vam piše ovaj prigovor trećeg lica i da nekako pokušate da se izvučete iz onoga u šta su Vas uvalila deca koja po nekoj logici treba da snose poseldice izvršnog postupka, a ne Vi koji faktički snosite posledice izvršnog postupka.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,07.3.2013. 08:39:34 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Hvala na odgovoru i savetu.Moja deca su u istu nevolju uvalili i porodicu mog pok.brata jer svi živimo na istoj adresi u porodicnoj kuci sa zajednickim prostorijama i ne deljivoj stambenoj celini.
Još danas idem kod advokata i pišemo prigovor trecih lica.Treća lica su bratanac,bratanica i ja,ujedno vlasnici kuće.
Još jednom hvala alan shore.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,18.3.2013. 11:36:44 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Jos jedno pitanje.Moj advokat pustio je izlucnu tuzbu.Medjutim ta tuzba ne zaustavlja izvrsenje.Da li je to moguce i da li ja imam jos neka prava?
I jos jedno pitanje.Nalepnice koje su zalepljene na nekim stvarima pise izmedju ostalog i da se ostavlja na cuvanje izvrsnom duzniku.Ja nisam izvrsni duznik vec sam vlasnik i trece lice u postupku.
Da li mogu da servisiram mikrotalasnu pec koja je juce prestala da radi.Jednostavno da je posaljem u servis.Sta biva ako sutra kupim neku novu stvar?
Pozdrav Branislav.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,18.3.2013. 20:29:34 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Da, izlučnom tužbom bi trebalo da se donekle reši stvar. Ali na žalost, postupak izvršenja to ne suspenzuje i izvršitelji mogu da dođu sutra i da pokupe pokretne stvari.

Imate sreće što su došli sudski izvršitelji, oni retko kad odnose stvari, dođu, izlepe nalepnice na stvarima i odu, da su bili privatni izvršitelji, to bi sve bilo u kamionu istog dana i u skladištu.... :|

Popisane stvari se ostavljaju izvršnom dužniku na čuvanje, bez obzira što ste Vi vlasnik stvari, pretpostavlja se da su izvšrni dužnici (vaša deca) na toj adresi gde ste i Vi i zbog toga i stoji to da se stvari ostavljaju izvršnom dužniku.

Što se tiče servisiranja popisanih stvari, ne dirajte ništa dok se ne reši šta će biti sa stvarima u izvršnom postupku, jer možete da popijete krivičnu prijavu ili novčanu kaznu. U stvari zakon o izvršenju i obezbeđenju pominje termin "raspolaganje stvar" što podrazumeva prodaju stvari ali ne i odnošenje na servis, pa kaže da je svim licima koja poseduju ili imaju kontrolu nad popisanim stvarima zabranjeno da raspolažu tim stvarima bez naloga suda, odnosno izvršitelja, pod pretnjom novčane kazne.

U principu možete odneti stvar na servis, ali radi opreza najbolje da ne dirate ništa dok se ne reši šta će biti sa izvršnim postupkom.

Nego, vidim da su vas deca uvalila u problem, zašto oni sada ne pomognu Vama i reše problema u koji su vas uvalili?

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,18.3.2013. 21:28:05 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Bilo bi dobro da oni a i ja sa njima resimo problem.Moja kcer se udala jos 1996 godine ,razvedena od pre dve godine i zivi sa sinom.On je vise sa nama jer ima svoju sobu.Ona od kako se razvela bez stalnog je boravka jer pokusava da pronadje stalan posao.Trenutno je u Indjiji.Preko leta je ili u C.Gori ili u B.Luci.
Sin nikada nije radio i nema dan radnog staza.Ne zivi sa nama od 2003 godine i on je rastrgnut na sve strane u potrazi za poslom.Trenutno radi ilegalno u mesari u C.Gori.
Da je suma neka prihvatljiva sigurno bih se zaduzio i resio problem.Troskovi su skoro 8.000evra.Sest rocista i tri odlozena kostaju skoro 6.000 evra + troskovi izvrsitelja.
U popis stvari bili su privatni izvrsitelji.Ja ne mogu da shvatim da sve sto smo moja supruga i ja kupovali godinama sada neko sve pokupi.Ne mogu da shvatim da stare predratne stvari isto tako pokupe.I na kraju da i porodica mog pok.brata isto tako ostane bez stvari.I to sve zbog toga sto su moja deca zivela nekada na ovoj adresi i zbog njihove ne odgovornosti i dalje se vode na toj adresi.

Da li su moja ljudska prava ugrozena?

Pozdrav

Vrh

PostPoslato: Utorak,19.3.2013. 18:30:54 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,29.1.2008. 18:23:43
Moj fakultet: PFu Nišu
Uh, imao sam slican slucaj skoro, prigovor treceg lica izjavljuje trece lice, znaci ona lica koja imaju pravo koje sprecava izvrsenje. U parnicu se ide samo sa uputom izvrsnog suda, da se izvrsenje proglasi nedopustenim, bez uputa nema aktivne legitimacije i tuzba se odbacuje.......A izvrsenje se nastavlja i dok traje parnica.

Vrh

PostPoslato: Utorak,19.3.2013. 21:20:32 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Zmej,pojasni mi malo.O kom uputu govoris.Mi smo dali vec prigovor izvrsnom sudiji.Cekamo njegov odgovor.
Pozdrav Branislav.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]