Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Sticanje svojine održajem
PostPoslato: Utorak,10.8.2010. 15:35:30 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,29.1.2008. 18:23:43
Moj fakultet: PFu Nišu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Pozdrav kolege,
Pošto se u praksi danas sreće dosta nerešenih pitanja oko svojinskih odnosa situacije oko nepokretnosti koje su kupljenje xy godine ranije ali se kupci nisu uknjžili na vreme plus ugovori nisu overeni a prodavci u međuvremenu umrli i slični problemi imam pitanje,
Hipotetička situacija je sledeća, lice A je od lica B kupilo njivu 1970 god. lice A se nije uknjižilo a lice B je knjižni vlasnik ali u međuvremenu je umrlo, i kao naslednike ostavilo lica C,D,ostavinska rasprava nije sprovedena.
E sad evo i pitanja, po mojoj logici lice A može da tuži lice C i D da mu priznaju pravo svojine održajem i da može da se uknjiži bez obzira što nije sprovedena ostavinska rasprava, jer ex lege oni su ušli u zaostavštinu i prava i obaveze naslednika te su stekli pasivnu legitimaciju. Da li može ovako bez pokretanja ostavinskog postupka da se reši u paarnici odmah i bez vanparničnog postupka. Naravno advokati forsiraju dva postupka, vanparnični parnični više za naplatu....

Vrh

Tema posta: Re: Sticanje svojine održajem
PostPoslato: Utorak,10.8.2010. 21:00:53 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Za mene uvek ovo prvo, tj. tužba...

Necelishodno je pokretati ostavinski postupak (mada se on po čl.128.st.2. ZVP pokreće ex officio kad se sazna za neraspoređenu nepokretnu imovinu po smrti ostavioca), iz prostog razloga što lice A svoje pravo na nepokretnosti izvodi iz potpuno drugačijeg pravnog odnosa (a i, kao što ti lepo reče, parnična presuda konzumira vanparnično rešenje).

Ja bih samo dodao još jednu mogućnost - tužbu za utvrđenje da je ugovor o kupoprodaji nepokretnosti konvalidirao (osim ukoliko je povređeno pravo preče kupovine, tada ne). U tom slučaju je namiren i javni interes tj. uslov forme ad solemnitatem, jer će sud kopiju presude dostaviti poreskom organu koja će obračunati porez prodavcu (tj. njegovim naslednicima).

Vrh

PostPoslato: Sreda,11.8.2010. 10:21:46 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pa to je to, bilo konvalidacija ili održaj nije bitno, ali ovo mi je bitno jer sam u praksi viđao da se pokreće ostavinski postupak pa posle onda ide parnica, ali to je verovatno zbog troškova....

Vrh

PostPoslato: Sreda,11.8.2010. 11:00:28 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Još nešto, utvrđujuća presuda je samo deklarativnog karaktera - dakle lice A je pravo koje se utvrđuje već steklo po sili zakona, bilo protekom vremena potrebnog za održaj, bilo ispunjenjem ugovora u celosti za konvalidaciju.

Samim tim, predmetna nepokretnost uopšte ne može biti deo zaostavštine pa nema razloga za pokretanje ostavinskog postupka.

Vrh

PostPoslato: Sreda,11.8.2010. 12:50:06 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Ali bez te presude nista....

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po