Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Starateljstvo, molim pomoc
PostPoslato: Subota,18.7.2009. 18:24:55 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,18.7.2009. 17:06:12
Moja situacija je jako komplikovana, molim vas za pomoc jer sam ocajan, unapred hvala.
Ja imam 25 godina a supruga 26 godina.
Ziveo sam sa suprugom 5 godina, tek od marta 2007 smo stupili u bracnu zajednicu da
bi u maju iste godine dobili cerkicu. Ona sada ima 2 godine. Presli smo da zivimo kod njenih roditelja dok je bila u drugom stanju zbog boljih uslova za dete. Odnosi su poceli da se pogorsavaju da bi me ona izbacila iz kuce i nakon 3 meseca dosla da zivi kod mene sa mojom majkom. Ja sam u stalnom radnom odnosu sve vreme i imam kucu koja je od moje majke, ja sam jedini naslednik. Supruga nikada nije radila, vrlo je labilna osoba koja se razbolela i od pre 2 godine je pod terapijom. Dijagnoza je anksioznost a video sam u kartonu da pise i sizofrenija. Ona svakodnevno koristi lekove pomalo bez kontrole. Sto se tice odnosa sa detetom bila je sasvim korektna sem nekoliko ispada gde je osamarila dete ili razdrala se na nju BEZ POVODA. Sto se naseg odnosa tice bili su periodicni, dolazilo je do toga da nekoliko puta fizicki nasrne na mene, ja sam se u prvo vreme sklanjao da bih zatim krenuo da joj uzvracam i to je dovalo do znatnog pogorsavanja u braku.Da napomenem, NIKADA je nisam prvi opsovao niti udario sto je sa njene strane islo mnogo puta kao sto sam rekao periodicno.
Moram da napomenem da je ona stalno pretila raskidom, razvodom, a ja sam bio taj koji po svaku cenu smirivao situaciju i molio je za dogovor. Izmedju svih ovih stvari ja je ipak volim pa sam zbog toga tako "povuceno postupao". A u periodima kada joj je psihicki bilo dobro sasvim lepo smo funkcionisali sto mi je davalo veliku nadu. Generalno supruga je provodila vise vremena sa detetom od mene, sto je i razumljivo jer sam radio dva a od skoro i tri posla. Sve oko deteta je radila sasvim predano i to je bilo potpuno u redu. Ona nije htela nikada da radi iako nismo u nekoj zavidnoj finansijskoj situaciji.

Prosle nedelje je usled jos jedne "periodicne" svadje nasrnula i udarila par puta moju majku koja se uopste nije mesala u razgovor zbog necega sto je bilo pre tri godine!!!
Tu je pocela i nenormalno da vice i da psuje na nju da bi se dete zacenilo od plakanja.
Odmah nakon toga otisla je i odvela dete kod njenih roditelja i ona otisla (ne znam gde) jer je otac nije pustio u kucu. Sa mnom nece da komunicira, samo smem povremeno da uzmem dete na par sati od njene majke, a preti mi da joj slucajno ne otimam dete jer ce uraditi svasta. Pada mi na pamet da kad uzmem dete da ga i ne vratim vec da bude sa mnom i da ne dozvoljavam da ona vodi dete negde bez mene. Pitam se sta da radim, kakva su mi prava? Da li ja smem da uzmem dete da bude sa mnom i ako je uzmem da li moze neko da me zastiti. Njeni roditelji zive sa sinom koji ima dosije izmedju ostalog.

Ja samo zelim da priustim detetu normalno detinjstvo, odrastanje, obrazovanje, vaspitanje... A plasim se da ona to nije u mogucnosti da uradi ako dobije starateljstvo nad detetom. Kako ja da dokazem ove gore navedene cinjenice, sta mi je ciniti. Za sada niko nie pokrenuo nikakvu parnicu, dok njeni roditelji predlazu da dete pripadne njoj sa tim da ce ona ziveti kod njih, a ja da je vidjam po dogovoru, znaci neki sporazumni razvod verovatno?

Ja sa druge strane sam potpuno spreman da preuzmem punu odgovornost nad detetom i volim je vise od sebe i sve bih ucinio samo da njoj bude dobro, ona nije trazila da se rodi i ne sme da trpi. Takodje ne zelim nikome da naudim, samo zelim najbolje za svoje dete. Izvinjavam se na kilometarskom postu ali samo sam zeleo da sto bolje docaram situaciju da bi me svi bolje razumeli.
Molim vas za pomoc jer stvarno ne znam sta bih prvo trebao da uradim, kome da se obratim i da li smem da uzmem dete da bude sa mnom posto i ovako sada nije sa majkom nego sa babom i dedom i jednostavno da nikome ne dozvolim da je vodi do zavrsetka parnice? Nemojte mi uzeti za zlo jer o pravu ne znam nista, zato mi je i neophodna ovakva pomoc.
Jos jednom hvala.

Vrh

Tema posta: Re: Starateljstvo, molim pomoc
PostPoslato: Subota,18.7.2009. 20:30:08 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Milorade, to dete koliko je njeno toliko je i vaše i ne sme niko da vam uskrćuje mogućnost da viđate dete, a pogotovu da se dete poveri majci koja boluje od jedne ozbiljne psihičke bolesti kakva je šizofrenije (ako ste potpuno sigurni u to) i da sa šamaranja kako kažete uradi nešto mnogo gore.
Takvi njeni postupci su krivično delo nasilja u porodici kako prema detetu tako i prema vašoj majci i kao takvo je ovo krivično delo sankcionisano, odmah ste trebali da je prijavite kada ste videli da od mirnog života nema ništa i da je spremna na takvo nešto.
Zahtev za starateljstvo možete da tražite Vi slobodno i primećujem da se ustručavete na tavo nešto, iako čak možete da u tome uspete uz ovakve argumente na sudu, da dete bude kod Vas, a da ga majka povremeno viđa ili da joj bude davano na nekoliko dana u nedelji a ne obratno. Nijedan sud neće poveriti dete roditelju koje ima psihičkih problema, roditelju koji je sklon nasilju i roditelju koje neće voditi brigu o detetu.
Drugo, ukoliko ste za razvod oboje, možete to sporazumno da odradite, ali ukoliko bude spora oko starateljstva onda tu neće biti nikakvog sporazuma, te će morati sud da rešava taj problem u parnici i Organ starateljstva će se tu umešati, kome se ionako bez odlaganja možete obratiti za ovaj Vaš problem i koji će Vas eventualno zastupati u sporu sa suprugom.
Znači slobodno idite u organ starateljstva koji je nadležan u mestu iz koga ste, objasnite vašu situaciju, i oni će vam sigurno pomoći.
Sraćno...

Vrh

PostPoslato: Nedelja,19.7.2009. 13:17:36 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,18.7.2009. 17:06:12
Hvala na brzom odgovoru Alane. :D

Da ti njeni napadi su u stvari lepo definisani u medicini (ja sam medicinski tehnicar). Nisam siguran da je sizofrenija, ali sam sto posto siguran da je u pitanju anksioznost pracena panicnim napadima, strahom od odredjenih stvari...

U pravu ste, plasim se da pokrenem zahtev za starateljstvo jer znam da su nazalost socijalni radnici uvek blagonaklonjeni majci. Ali nadam se da bih ipak u ovom slucaju imao velike sanse. E sad jeste ona sklona nasilju, imala je nekoliko takvih napada gde je fizicki nasrnula na druge ljude. Ali sto se tice brige o detetu uvek je bila uz dete, redovno je hranila, presvlacila i sve ostalo je bilo korektno sem kao sto sam rekao par puta neopravdane batine i vise puta se izdrala na dete bez ikakvog razloga. E sad kako ja da dokazem ove tvrdje socijalnom radniku ili sudu? Ona ce sigurno negirati vecinu od ovoga sta sam naveo.

Da li ja smem dete da odmah uzmem od babe i dede i da joj ne dozvoljavam da je vodi nigde bez mene, znaci bez mog prisustva. Ali naravno da moze da dodje da je vidi kad god hoce i da li mogu nekako da imam neprijatnosti u slucaju prijave sa njene strane? Da li je pametnije da uradim tako ili ipak da se prvo obratim Socijalnoj sluzbi?
Ja cu ipak probati da jos jednom razgovaram sa njom da to resimo na miran i bezbolan nacin ali sumnjam da cu moci sa njom da razgovaram.
Svaki savet i pomoc mi je sada jako potreban, ako bilo ko josh nesto moze da doda bio bih veoma zahvalan.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,19.7.2009. 17:31:32 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Nemojte uzimati dete tako ili raditi nešto slično, imaće te sigurno neprijatnosti i problema. Prvo sa njom, pa se obratite socijalnoj službi, oni će vam pružiti potrebne savete, kako pravne tako savete koji se tiču odnosa između supruge i Vas.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.11.2009. 01:41:25 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.10.2009. 10:09:26
Nađi dobrog advokata u porodičnim odnosima da bi tražio privremeno starateljstvo dok se sud ne završi, a koji ćeš pokrenuti i tražiti starateljstvo nad detetom. Ili neka sve ostane kao i do sada. Možeš u centru za socijalni rad da se raspitaš šta je bolje za dete. Detetu je bolje sa jednim od roditelja nego sa babom i dedom ma kako fini bili, jer dete je od mame i tate a ne od babe i dede. Kad se pokrene sudski postupak sud daje nalog centru za socijalni rad da da mišljenje o podobnosti vršenja roditeljskog prava za oca i za majku. Odlazite u centar na razgovore i neke testove, dolaze vam u kuću da vide uslove gde će dete boraviti i onda svoje mišljenje šalju sudu i sud je taj koji daje zadnju reč. Ako ste oboje podobni dete dobija onaj koji ima boljeg advokata. Možeš radi sebe ali i radi prikazivanja u centru ili na sudu da snimiš video ili audio zapis deteta sa mamom, deteta sa ocem to jest tobom i tvoj razgovor sa majkom deteta. Možda će jednog dana poslužiti.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]