Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Alimentacija-da li zastareva?
PostPoslato: Utorak,08.9.2009. 22:52:52 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,09.8.2009. 14:57:28
Radi se o devojci koja ima 22 godine, roditelji su se razveli kad je imala 2, od tad otac nikad nije dosao da je vidi niti je placao alimentaciju. Majka ga je tuzila ali na kraju nista nije bilo od toga jer on nije imao primanja. Obzirom da je on umro a deli se njegova kuca, ima li ona neka prava na tu alimentaciju koju nije dobijala, u smislu da se odbije od kuce odnosno dela ostalih naslednika?

Vrh

Tema posta: Re: Alimentacija-da li zastareva?
PostPoslato: Sreda,09.9.2009. 00:24:25 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Koliko je meni poznato - ne, ali zato (ako sam dobro razumeo ćerka mu je) ima pravo na nužni deo nasledstva, bez obzira da li je otac došao da je vidi ili ne.

Priča o neizdržavanju može više da posluži kao moralni argument u određenim okolnostima (i to možda, opet zavisno od okolnosti) u razgovoru sa ostalim naslednicima, nego kao pravni.

Vrh

PostPoslato: Sreda,09.9.2009. 02:47:29 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Da, nuzni deo nije problem, dobice ga, nego me to za alimentaciju interesuje ima li pravo na taj deo koji nije dobila, po zakonu?

Vrh

PostPoslato: Sreda,09.9.2009. 07:38:18 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.1.2009. 15:14:59
Rod: Bata
Ima Vaša ćerka pravo na nasledni deo, a ne samo na nužni deo. Nužni deo je upola manji od naslednog.

Samo malo pojasnite kada je doneta presuda sa obavezom izdržavanja (koje godine) i da li je pokušano prinudno izvršenje, i ako jeste šta je sa tim postupkom (da li je aktivan ili arhivirian).

Vrh

PostPoslato: Sreda,09.9.2009. 21:55:38 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Nije mi cerka, nego devojka :D

Ne znam tacno (a ne zna ni ona) kada je doneta ta odluka, verovatno kad je ona imala 2-3 godine, znaci 89-90, ako je bitno potrazice. Majka je tuzila posto on nije placao medjutim dobijen je odgovor od suda da posto je nezaposlen tu se nista ne moze.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,10.9.2009. 14:55:48 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

OD 2004. godine je moglo i ako dužnik ne zarađuje. Samo nije trebalo da se odustane. Sad, u ostavinskom postupku može istaći neisplaćene, a dospele, troškove izdržavanja.
Sudija ili saradnik (lice koje vodi ostavinski postupak) će je tada uputiti da tuži za to izdržavanje. Koliko joj priprada? Zavisi od umešnosti i stručnosti naslednika i Vaše devojke. Može od 89-90te, a može i za poslednjih tri godine.
Verovatno neće moći da naplati kamatu na te iznose. Nisam siguran jer nemam dokumentaciju ispred sebe.
Nakon toga će se verovatno ići na prinudnu naplatu po novom Zakonu...
Sve u svemu, nije naivno niti za nekog laika. Naročito utvrđivanje visine jer dužnik izdržavanja nije bio zaposlen...

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,10.9.2009. 16:10:51 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Ako sam dobro razumeo :oops: , kad se zavrsi parnicni postupak onda u ostavini moze da trazi da joj se isplate sve alimentacije od kad su se roditelji razveli pa do danas (bez obzira sto je on umro pre tri godine?)? Od cijeg dela se oduzima taj iznos, da li od bracnog druga (supruge koja ima prihode) ili od svih ostalih naslednika podjednako?

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,10.9.2009. 16:28:08 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Niste dobro razumeli.
Postoje i pravna sredstva na strani ostalih naslednika. Stvar je za advokata, a ne za forum...
Ne mogu Vam preko foruma izneti sve mogućnosti i "šta bi bilo kada bi bilo"...

Ukratko, opisao sam Vam postupak.
ostavina :arrow: parnica :arrow: izvršenje

Napisao sam:
Sad, u ostavinskom postupku može istaći neisplaćene, a dospele, troškove izdržavanja.
Sudija ili saradnik (lice koje vodi ostavinski postupak) će je tada uputiti da tuži...
Nakon toga će se verovatno ići na prinudnu naplatu po novom Zakonu...

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.10.2009. 14:56:21 
Pripravnik
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,01.9.2008. 16:06:07
filipos napisa:
Ako sam dobro razumeo :oops: , kad se zavrsi parnicni postupak onda u ostavini moze da trazi da joj se isplate sve alimentacije od kad su se roditelji razveli pa do danas (bez obzira sto je on umro pre tri godine?)? Od cijeg dela se oduzima taj iznos, da li od bracnog druga (supruge koja ima prihode) ili od svih ostalih naslednika podjednako?

Ne moze dobiti alimentaciju za period posle njegove smrti. Pravo izdrzavanja prestaje smrcu lica koji je duzan da daje izdrzavanje. posle toga zivi roditelj je duznik izdrzavanja.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]