Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Prikrivanje postojanja testamenta i parnica
PostPoslato: Sreda,14.9.2011. 20:56:16 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,14.9.2011. 20:09:02
Postovani,
mozda cu malo da oduzim, ali ne znam kako da napisem krace, a da bude jasno.
Tata je umro pre 8 godina,a par meseci kasnije i deda-tatin otac. Na dedu se vodila sledeca imovina-lokal, i kuca. Kuca ima 3 nivoa - prizemlje, koje je adaptirano pre 40 i vise godina u stan, stan na prvom, i tavanski prostor koji je pre 20 godina adaptiran u stan.
Baba je naravno trazila da joj se na ime bracne tekovine prizna 50% imovine, sto smo naravno i ucinili. Teskom mukom, tetka i baba su isplatile brata i mene 2 godine kasnije.
Zatim, pre 2 godine nam umire i baba i naslednici smo tetka i brat i ja.
Na ostavinskim raspravama koje su trajale cele godine, nije mogla u potpunosti da se utvrdi ostavinska masa.Radi se o sledecem- Za stan u prizemlju, je baba za zivota predala zahtev za legalizaciju(60m2). Stan na prvom i drugom spratu je "prodala" tetki. U adaptiranom tavanskom prostoru je ziveo nas otac do smrti. Za taj stan nema predatog zahteva za legalizaciju (stan ima oko 90 m2).
Na prvom rocistu je tetka u prisustvu svog advokata navela da nema saznanja da postoji testament ili ugovor o dozivotnom izdrzavanju.
Sta je uopste ostalo iza baba? 2 stana koja su adaptirana-prizemlje i tavanski prostor. U resenju kojim nas je sud uputio na parnicu pise da je utvrdjen deo ostavinske mase- stan za koji je podnet zahtev za legalizaciju.
Brat i ja smo pokrenuli parnicu za dokazivanje da postoji i stan u tavanskom prostoru i da imamo prava na deo tog stana.
Sada je tetka u odgovoru na tuzbu izjavila da ipak postoji testament, te da je baba pred 2 svedoka (a jedan od njih je i adv iz iste adv kancelarije njenog-tetkinog advokata) izjavila da sve svoje ostavlja njoj. Takodje je izjavila da je nakon babine smrti ona adaptirala i stan u prizemlju i stan u potkrovlju. Brat i ja imamo fotografije oba stana, gde smo mi sa tatom i gde se tacno vidi da ima vise od 10 godina otkako su slike nacinjene. Kako se moze dokazati da ti stanovi nisu adaptirani pre 2, nego pre 20 i vise godina?
Moje pitanje je*sta uciniti u takvoj situaciji? Da li imamo prava na nuznu 1/4? I od koje imovine? Da li mozemo traziti da se ona i advokat kazne zbog prikrivanja njima poznatih cinjenica?I kakvu kaznu (ako je uopste i ima) mozemo traziti?
Prvo rociste je zakazano za novembar.
Hvala unapred.
Pozdrav

Vrh

Tema posta: Re: Prikrivanje postojanja testamenta i parnica
PostPoslato: Subota,17.9.2011. 22:06:47 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Da li je moguce da niko nema odgovor/predlog/savet i sl?

Vrh

PostPoslato: Utorak,20.9.2011. 16:58:36 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,29.1.2008. 18:23:43
Moj fakultet: PFu Nišu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Vas slucaj je dosta komplikovan i zahteva strucnu pomoc advokata, a ne konsultacije preko interneta. :D

Vrh

PostPoslato: Utorak,20.9.2011. 18:27:45 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Slažem se sa kolegom u vezi stručne pomoći 100% (pogotovo što na ovaj način vi niste u ravnopravnoj situaciji sa suparničkom strankom), a odgovoriću samo na deo vašeg pitanja: dokaz koji ste naveli je i te kako relevantan, pogotovo ukoliko se upotpuni izjavama svedoka (majstora koji su radili adaptaciju pre toliko godina, komšija koje su dolazile u posetu i sl.) - dakle sama činjenica da imate fotografiju tog prostora takvog kakav jeste u periodu koji je najmanje 6 godina (ona tvrdi da je pre 2 godine adaptirala, a otac je umro pre 8) prethodio navodnoj "adaptaciji" je koliko se meni čini i više nego dovoljna da diskredituje tvrdnje druge stranke.

Bitno pitanje je i kako je "prodala" taj deo tetki i da li je to uknjiženo, tj. čime potkrepljuje te tvrdnje. Tražite suočavanje sa ta dva svedoka i da ih ispitate, proverite da li "testament" ispunjava neophodnu formu koju zahteva zakon o nasleđivanju i slično.

Sve u svemu, ima tu puno manevarskog prostora i zaista bi vam trebao advokat da bi izvukao maksimum iz toga i da biste ostvarili svoja prava.

Vrh

PostPoslato: Utorak,20.9.2011. 19:13:53 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Hvala vam na odgovoru.

Naravno da imamo advokata koji ce nas zastupati. Htela sam u medjuvremenu da cujem vasa misljenja.
Samo ako bi neko mogao da mi odgovori- da li se moze traziti da se kazni tetka i njen advokat jer su krili da postoji testament? Sta se obicno trazi kao kazna?
Inace testament je napisan iste godine kada je deda umro, par meseci kasnije.Baba je u testamentu napisala sledece-"deo nasledstva koji bi mi pripao posle smrti mog pokojnog supruga, a za koji se vodi ostavinsa rasprava, kao i sve pokretne stvari koje mi budu pripale, ostavljam cerki".

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]