Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: ugovor o ustupanju i raspolaganju imovinom za zivota
PostPoslato: Ponedeljak,18.1.2010. 10:19:54 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.10.2009. 18:55:12
Postovani pravnici
Moja dva brata i ja smo sklopili takav ugovor sa ocem u kojem je on podijelio svoju cijelokupnu imovinu.U slucaju da se pojavi naknadno testament da li smo duzni da vratimo svoj dio kojimo smo uvecali tim ugovorom?Da li je taj ugovor moze biti osnov za uknjizbu?
Hvala

Vrh

Tema posta: Re: ugovor o ustupanju i raspolaganju imovinom za zivota
PostPoslato: Ponedeljak,18.1.2010. 10:29:15 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,05.11.2007. 14:17:35
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Novom Sadu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Ukoliko ste vas trojica jedini naslednici prvog reda (naslednici prvog nasednog reda su deca ostavioca i bračni drug) taj ugovor Vam niko kasnije ne može opovrgnuti. Otac testamentom ne može drugačije da raspodeli imovinu koju je raspodelio tokom ivota. Može samo da raskine taj ugovor na način koji je predviđen samim ugovorom. Ukoliko Vam je majka (očeva supruga živa) ona može tražiti svoj nužni zakonski deo nakon smrti Vašeg oca. To bi u slučaju da Vaš otac nema više dece sem vas trojice predstavljalo jednu osminu celokupne njegove imovine i to je deo koji bi ona mogla da traži od Vas. Taj ugovor je dovoljan osnov za uknjižbu. Morate priložiti i uverenje o regulisanom porezu, kog ćete biti oslobođeni s obzirom da ste naslednici prvog reda. U svakom slučaju morate podneti poresku prijavu sa zahtevom za oslobađanje od plaćanja poreza.

Toliko od mene, nadam se da sam Vam pomogao. Ukoliko su Vam potrebna dodatna objašnjenja, nemojte se ustručavati da pitate. Imajte u vidu da sa informacijama kojim ste nas snadbeli ne mogu mnogo više da Vam kažem. Ako Vam bude potrebno detaljnije objašnjenje naslednih redova i načina eventualne raspodele imovine potrebno bi bilo da kažete da li otac ima još neke imovine, da li ima još dece, da li ima suprugu koja je živa.

Svako dobro

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,18.1.2010. 11:04:26 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.10.2009. 18:55:12
Da li on moze ponistiti taj ugovor bez naseg saznanja i rasporediti imovinu testamentom tako da ostali nasljednici imaju pravo samo na nuzni dio?

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,18.1.2010. 11:15:35 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,05.11.2007. 14:17:35
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Novom Sadu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Naslednici prvog reda imaju pravo na nužni zakonski deo bez obzira na to šta vaš otac uradi sa imovinom. Što se tiče raskida ugovora, on Vas o tome mora obavestiti. Ukoliko stignete da uknjižite imovinu pre toga, onda bi on eventualni raskid morao da izdejstvuje pred sudom, ako vi ne pristanete. Za uslove raskida, pogledajte odredbe ugovora. Ako se eventualno desi da raskine ugovor i raspodeli imovinu drugačije, vi imate pravo makar na nužni zakonski deo.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]