Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: ostavinska rasprava
PostPoslato: Nedelja,11.7.2010. 14:53:28 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,11.7.2010. 08:44:26
da li mi neko moze odgovoriti ako zna da li ja moram pokrenuti ostavinsku raspravu ili ce me zvati, da li je limitirano vreme za pokretanje ost rasprave :?:

Vrh

Tema posta: Re: ostavinska rasprava
PostPoslato: Ponedeljak,12.7.2010. 13:08:33 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Moj fakultet: PFu Nišu
natalija natalija napisa:
da li mi neko moze odgovoriti ako zna da li ja moram pokrenuti ostavinsku raspravu ili ce me zvati, da li je limitirano vreme za pokretanje ost rasprave :?:

Ostavinsku raspravu pokreće sud po službenoj dužnosti, čim primi smrtovnicu od matičara.

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.7.2010. 17:40:33 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,04.7.2010. 11:01:14
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Tako je kolega, samo, na žalost, zakon se poštuje samo u manjim mestima. Ako je Beogradu u pitanju i čekate da vas sud pozove - načekaćete se. Zato vi lepo pravac sud, u sudu imate unapred spremljen obrazac predloga za pokretanje ostavinskog postupka, koji ćete popuniti i uz koji ćete priložiti smrtovnicu ostavioca, dokaze o njegovoj imovini (poput ugovora o prenosu prava svojine na nepokretnosti ili vlasničkog lista) i dokaze da ste sa ostaviocem u srodničkim odnosima (venčani list, izvodi iz matične knjige rođenih).

Vrh

PostPoslato: Subota,17.7.2010. 07:18:21 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,11.7.2010. 08:44:26
hvala mnogo na odgovoru, jos jedno pitanje na koga glasi stan a deli se na dvoje, to je vazno jer onda ko placa racune, kako to ide, da li mogu prodati moj deo stana.

Vrh

PostPoslato: Petak,13.8.2010. 20:44:06 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,13.8.2010. 10:21:37
nisam hteo da otvaram novu temu pa cu pitanje da postavim ovde jer imam mnogo stavari da pitam
evo ovako posto ja moram da pokrenem ostavinsku raspravu posle dedine smrti imam nekoliko pitanja u vezi iste
1.Ako ja na primer ne podnesem sve papire o dedinom vlastnistvu (za nesto na primer nisam znao)da li ce to drzava sama da pronadje ili ce to da bude pojeo vuk magarca
2. Sumnjam da je deda imao deviznih i dinarskih racuna ali to je on uspesno krio od nas da li i sta treba da se uradi da bi i to bilo uzeto u obzir
3. pre pet godina je umro i moj otac i ostavinska rasprava je odrzana i ja i brat smo podelili ocevu imovinu ali to jos nismo zaveli u katastru da li je pametnije da prvo to zavedemo u knjige pa da onda pokrecemo ostavinsku raspravu za dedu
4. Posle svega ja i brat( naravno nismo u dobrim odnosima)a moramo da podelimo nekako sve to sto imamo od dede i tate. ja shvatam da ce ostavinska rasprava da to podeli kako kome sleduje (trecine i cetvrtine) ali je problem nastao oko toga koji ce deo kuce i imanja ko da dobije.nekada smo se ja i brat dogovarali da ce prizemlje i sprat da pripadne meni a drugi sprat i potkrovlje njemu,ali sada se bratu ta podela ne svidja on kaze da je prizemlje vrednije od potkrovlja i kaze da ako ja hocu da zadrzim prizemlje ja njemu moram da ustupim nesto (neki plac ili nesto drugo)pitanje kako zakon na to gleda i da li je u pravu za to?

malo sam preterao ali hvala vam za svaki savet

Vrh

PostPoslato: Utorak,31.8.2010. 21:13:04 
Skriboman
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,14.10.2009. 10:56:30
Rod: Seka
peca777 napisa:
nisam hteo da otvaram novu temu pa cu pitanje da postavim ovde jer imam mnogo stavari da pitam
evo ovako posto ja moram da pokrenem ostavinsku raspravu posle dedine smrti imam nekoliko pitanja u vezi iste
1.Ako ja na primer ne podnesem sve papire o dedinom vlastnistvu (za nesto na primer nisam znao)da li ce to drzava sama da pronadje ili ce to da bude pojeo vuk magarca
2. Sumnjam da je deda imao deviznih i dinarskih racuna ali to je on uspesno krio od nas da li i sta treba da se uradi da bi i to bilo uzeto u obzir
3. pre pet godina je umro i moj otac i ostavinska rasprava je odrzana i ja i brat smo podelili ocevu imovinu ali to jos nismo zaveli u katastru da li je pametnije da prvo to zavedemo u knjige pa da onda pokrecemo ostavinsku raspravu za dedu
4. Posle svega ja i brat( naravno nismo u dobrim odnosima)a moramo da podelimo nekako sve to sto imamo od dede i tate. ja shvatam da ce ostavinska rasprava da to podeli kako kome sleduje (trecine i cetvrtine) ali je problem nastao oko toga koji ce deo kuce i imanja ko da dobije.nekada smo se ja i brat dogovarali da ce prizemlje i sprat da pripadne meni a drugi sprat i potkrovlje njemu,ali sada se bratu ta podela ne svidja on kaze da je prizemlje vrednije od potkrovlja i kaze da ako ja hocu da zadrzim prizemlje ja njemu moram da ustupim nesto (neki plac ili nesto drugo)pitanje kako zakon na to gleda i da li je u pravu za to?

malo sam preterao ali hvala vam za svaki savet

Sto se tice prvog pitanja, trebalo bi da sud sam pokrene ostavinski postupak po sluzbenoj duznosti(to ne radi nikad stranka, tj naslednici), ali ako se Vam zuri Vi onda kao sto je savetovao kolega gore u postu moyete dakle popuniti obrazac koji predstavlja predlog ostavinskom sudu o pokretanju postupka. Vi nemate nikakvu obavezu da nabavljate sami podatke o imovini Vaseg dede, za to je zaduzen maticar da sastavi smrtovnicu u kojoj se unose svi relevantni podaci i predaje je sudu,a ako nije ispunjena sud ce sam sastaviti smrtovnicu ili obavezati sudskog radnika da prikupi podatke.
Na pitanje broj 2 odgovor je kao kod 1, dakle sud je zaduzen da prikupi sve relevantne podatke koji se ticu zaostavstine i potencijalnih naslednika...
Pitanje broj 3. Mislim da to nije nuzno, ali to ne znaci da nije pozeljno.
I broj 4. Ako se ne mozete sporazumno podeliti uvek je tu fizicka deoba, tj civilna ako je stvar nedeljiva.

Vrh

PostPoslato: Petak,10.9.2010. 10:05:56 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

hvala na odgovorima ali sada iz tih odgovora slede jos pitanja

znaci da oni moraju pre ili kasnije da pokrenu ostavinsku raspravu stim sto to kasnije moze da potraje
pitanja

1 sta je to fizicka deoba i da li ja posle toga mogu da prodam svoj deo kuce i imanja bez pitanja i uplitanja od strane brata?i sta ako se na primer on buni i pravi probleme oko toga?
2 sta je to civilna deoba?nije mi naj jasniji izraz (mlogo se izvinjavam)nisam bas najbolje pravno potkovan

unapred hvala na odgovorima

Vrh

PostPoslato: Petak,10.9.2010. 13:19:26 
Skriboman
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,14.10.2009. 10:56:30
Rod: Seka
peca777 napisa:
hvala na odgovorima ali sada iz tih odgovora slede jos pitanja

znaci da oni moraju pre ili kasnije da pokrenu ostavinsku raspravu stim sto to kasnije moze da potraje
pitanja

1 sta je to fizicka deoba i da li ja posle toga mogu da prodam svoj deo kuce i imanja bez pitanja i uplitanja od strane brata?i sta ako se na primer on buni i pravi probleme oko toga?
2 sta je to civilna deoba?nije mi naj jasniji izraz (mlogo se izvinjavam)nisam bas najbolje pravno potkovan

unapred hvala na odgovorima

Nema na cemu :lol:

Fizicka deoba u tvom slucaju oznacava podelu kuce od strane suda tako da se tacno zna da recimo trebi pripada prizemlje,a tvom bratu prvi sprat, npr i onda kada je izvrsena fizicka deoba ti sa svojim delom mozes raditi sta god hoces a brat nemam nikakva prava nad tvojim delom :D
Civilna deoba jeste resenje onda kada postoji spor oko upravljanja nekim suvlasnickim delom, a stvar je nedeljiva, pa se onda ona proda i ta suma novca podeli. Recimo, da ste ti i tvoj brat naslednici ostaviocevog automobila, dakle obojici pripada po 1/2 automobil, tz idealni deo, ali posto auto nije deljiv, ne mozete ga podeliti tako sto bi on dobio prednje 2 gume, a ti zadnje dve, u slucaju spora oko upravljanja tim automobilom, sud pristupa civilnoj deobi, tj prodaje i onda obojici pripadne po polovina tog novca.
Eto, to bi bilo objasnjenje ovih termina onako malo jednostavnije kroz primere koji su moguci u relanom zivotu :lol:

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,13.9.2010. 13:48:41 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

hvala sada mi je mnogo jasnije

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]