Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Forma testamenta
PostPoslato: Ponedeljak,08.11.2010. 15:41:16 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,08.11.2010. 15:34:34
Ceo dan trazim po netu a provela sam par sati i u sudu bez ikakve precizne informacije, pa bih zamolila za pomoc:
Zelim da napisem testament. Sta od podataka treba da navedem (svojih ili o imovini)? Sta od pratecih dokumenata treba da imam (tipa vlasnicki list za stan itd)? Konkretno, da li negde postoji neka forma, primer kako bi trebalo da napisem testament tako da u slucaju da se meni nesto desi ne moze neko da ospori taj testament?

Vrh

Tema posta: Re: Forma testamenta
PostPoslato: Ponedeljak,08.11.2010. 15:54:54 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,22.10.2010. 09:03:07
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Postoji 8 vrsta testamenata u našem pravu. Moj predlog je da sačinite ili sudski testament ili alografski testament (testament sa dva svedoka) kod advokata koji će tamo ostati da se čuvaju.

Znači, odete u sud ili kod advokata i kažete da želite da sastavite testament, oni itekako znaju formu koja se zahteva za te vrste raspolganja i sigurno će vam odraditi sve kako treba. Kod advokata morate da povedete dva svedoka zaveštanja, pri tom ta lica ne smeju da budu lica kojima ćete ostaviti nešto, srodnici, nego potpuno nezainteresovana lica za vaše raspolaganje. Ukoliko sačinjavate testament u sudu, morate da ponesete ličnu kartu ili pasoš i povedete jednog svedoka identiteta (neko lice koje vas zna ili srodnik i sl).

Ako posedujete nepokretnosti, ponesite nešto iz čega se mogu videti brojevi parcela i zk ulošci, ne morate nužno da vadite izvod iz gruntovnice, odnosno list nepokretnosti iz katastra, mada bi to bilo najbolje i najsigurnije.

Takođe, uvek možete i da sačinite testament svojeručno za koji ne postoji neka posebna forma, navedete imovinu koju posedujete i kako želite da raspolažete sa njom.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,08.11.2010. 16:04:38 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Htela sam ako je moguce da izbegnem advokata (ne znam koliko bih tacno morala da ga platim, ali buduci da treba da se porodim za mesec dana nekako mi se ne daju pare ako ne moram).

Najradije bih sastavljala ovaj sa dva svedoka, da li to moze bez advokata? Testament bi se posle cuvao u sefu u banci. Znam da treba da navedem svoj maticni broj i onu frazu "pri zdravoj svesti i cistoj pameti" (ili sam gledala previse filmova?), ali sta jos - adresu prebivalista, broj l.k? I koji tekst treba da stoji ispred potpisa svedoka?

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,08.11.2010. 16:24:49 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,22.10.2010. 09:03:07
Može bez advokata, naravno.

Nekoliko uslova forme su ovde bitni:

1. da pročitate pred svedocima ono što ste napisali i da pred njima izjavite da ste napisano pročitali i da ono predstavlja vašu poslednju volju, a potom da se potpišete na testament

2. svedoci se onda potpisuju, poželjno je da se naznači da su tu u svojstvu svedoka

3. svedoci ne mogu biti vaši potomci, preci, srodnici, bračni drug, niti bračni drugovi svih ovih lica

Što se tiče samog sastava isprave, tu nema nekih posebnih pravila. Možete da stavite lk.br, JMBG, adresu, datum i čas sastavljanja i da navedete imovinu kojom želite da raspolažete (pokretnu nabrojite, novac posebno izdvojite zajedno sa računom, hartije od vrednosti koje imate, a nepokretnosti navedite onako kako stoje u listu nepokretnosti - znači broj parcele, broj lista nepokretnosti, kat. opština, a možete i staviti naziv i površinu parcele ili nepokretnosti, kuća, stan i sl.).

Za vas će kod potpisa da stoji - Zaveštalac i vaše ime i potpis, a kod svedoka - u svojstvu zaveštajnih svedoka ime i prezime svedoka, jmbg i adresa i tu će se potpisati. Možete takođe da stavite kod svedoka iznad njihovih potpisa i sledeći tekst - da je zaveštalac pred nama pročitao testament i izjavio da on predstavlja njegovu poslednju volju, te da je testament potpisao, u svojstvu svedoka potvrđuju, pa dve tačke i ono gore što sam spomenuo.

Moj savet vam je da predate testament na čuvanje u sud, a ne u banku u sef.

Vrh

PostPoslato: Utorak,09.11.2010. 08:31:37 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Hvala puno na pomoci!

Imam jos jedno pitanje - zelim da pola moje imovine dobije moja sestra, a drugu polovinu moje dete (koje trenutno nosim), i da sestra raspolaze i drugom polovinom (tj. detetovom imovinom) do njegovog punoletstva. U slucaju da se nesto desi detetu (daleko bilo), zelim da sestri pripadne sve - tj. zelim da 100% iskljucim mogucnost da neko treci (osim sestre i deteta/eventualno dece ako ih bude kasnije jos) dobije ista od moje imovine.

Da li i kako ovo moze da se formulise u testamentu?

ps. planirala sam da dokument stavim na cuvanje u sud, ali to traje oko dva meseca (tako su mi juce rekli), pa je sef u banci tu kao privremeno resenje.

Vrh

PostPoslato: Utorak,09.11.2010. 09:12:20 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
U suštini samo precizno navedete koja će to imovina pripasti Vašoj sestri, a koja vašem nerođenom detetu (nascitrusu) i u testamentu naznačite da imovinom deteta do njegovog punoletstva će upravljati sestra (a ne raspolagati, jer raspolaganje podrazumeva i evetualno otuđivanje imovine u budućnosti, što znači da ćete je ovlastiti da ako bude bilo potrebno nekad proda deo ili celu imovinu vašeg deteta).
edit: to je bar moje mišljenje, ako grešim neka me neko ispravi... :|

Dalje, možete odrediti u testamentu supstituta, odnosno da ukoliko se nešto (ne daj Bože( desi detetu da će imovina koju ste ostavili njemu u tom slučaju pripasti sestri. Ali nikako ne možete da odredite naslednika svome nasledniku, jer je to u našem pravu zabranjeno, dakle treba to sročiti pažljivo.

Možete odrediti nasledne delove i u vidu razlomaka ako vam to više odgovara, da ne nabrajate šta će biti čije, mada to nije uobičajeno. A možete odrediti naslednicima nasledne delvoe ostavljajući im tačno određene stvari ili prava iz zaostavšitene. Dakle, stvar izbora.

Vrh

PostPoslato: Utorak,09.11.2010. 21:23:49 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

:) stvarno pocinjem da vam se divim sta sve morate da znate da biste se bavili pravom :)

Evo, da li je ovo OK sroceno:

Ја, (име и презиме), ЈМБГ: xxxxxx, са пребивалиштем у Београду, ул. та-и-та, Општина Раковица, способна за расуђивање, при чистој свести и здравом разуму, без принуде и претње и ни од кога наговорена, путем овог завештања (тестамента) пред сведоцима, као изразом моје последње воље желим да располажем својом имовином, односно да учиним расподелу своје имовине за случај смрти.

Стан, који се налази у ул. хххххххххх, означен као стан број 7 на другом спрату, желим да се подели на следећи начин:
- Половину стана завештавам сестри, (име и презиме), ЈМБГ: хххххх
- Другу половину стана завештавам свом детету, с тим да овом имовином до дететовог пунолетства управља моја сестра, (име и презиме).

Поред напреднаведене непокретне имовине, сву осталу своју имовину завештавам свом детету, а моја сестра (име и презиме) да управља имовином до дететовог пунолетства.
У случају смрти мог детета, као супститута одређујем моју сестру, (име и презиме).

Са оваквом мојом одлуком упознат је тестаментални наследник (име и презиме) и са истом сагласан.

Ово је моје завештање (тестамент), моја последња воља и наређујем да тако буде.

Изјављујем пред сведоцима да је ово акт моје последње воље, да сам текст завештања у целини прочитала, те га пред сведоцима својеручно потписујем и признајем за свој.

Тестамент је сачињен у 2 (два) истоветна примерка од којих се један налази код (име и презиме) (тестаменталног наследника), а други код мене.

Izvinjavam se sto sad ovoliko gnjavim, ali bas mi je bitno da niko drugi ne moze da dodje do moje imovine u slucaju da se meni nesto desi...

Vrh

PostPoslato: Utorak,09.11.2010. 21:35:31 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Meni je ovo ovako malo umornom i sa umenjenom sposobnošću rasuđivanja fino sročeno. Ne znam da li kolege imaju da dodaju još nešto... :|

Vrh

PostPoslato: Utorak,09.11.2010. 21:49:27 
Vila
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,14.10.2009. 15:05:52
Rod: Seka
phoenix napisa:
:) stvarno pocinjem da vam se divim sta sve morate da znate da biste se bavili pravom :)

Evo, da li je ovo OK sroceno:

Ја, (име и презиме), ЈМБГ: xxxxxx, са пребивалиштем у Београду, ул. та-и-та, Општина Раковица, способна за расуђивање, при чистој свести и здравом разуму, без принуде и претње и ни од кога наговорена, путем овог завештања (тестамента) пред сведоцима (navedite imena svjedoka i njihove podatke), као изразом моје последње воље желим да располажем својом имовином, односно да учиним расподелу своје имовине за случај смрти.

Стан, који се налази у ул. хххххххххх, veličine XXX, upisan u katastru nepokretnosti pod brojem XX означен као стан број 7 на другом спрату, желим да се подели на следећи начин:
- Половину стана завештавам сестри, (име и презиме), ЈМБГ: хххххх
- Другу половину стана завештавам свом nerođenom детету, с тим да овом имовином до дететовог пунолетства управља моја сестра, (име и презиме).

Поред напреднаведене непокретне имовине, сву осталу своју имовину завештавам свом детету, а моја сестра (име и презиме) да управља имовином до дететовог пунолетства.
У случају смрти мог детета, као супститута одређујем моју сестру, (име и презиме).

Са оваквом мојом одлуком упознат је тестаментални наследник (име и презиме) и са истом сагласан.

Ово је моје завештање (тестамент), моја последња воља и наређујем да тако буде.

Изјављујем пред сведоцима да је ово акт моје последње воље, koji sam samostalno sastavila, да сам текст завештања у целини прочитала, те га пред сведоцима својеручно потписујем и признајем за свој.

Тестамент је сачињен у 2 (два) истоветна примерка од којих се један налази код (име и презиме) (тестаменталног наследника), а други код мене.

U potpisu stavite štampano ime, datum, mjesto, potpišite ga. Za svjedoke takođe stavite štampano ime, JMB, adresu i neka ga potpišu

Izvinjavam se sto sad ovoliko gnjavim, ali bas mi je bitno da niko drugi ne moze da dodje do moje imovine u slucaju da se meni nesto desi...

Ja bih samo dodala i ovo u podebljanom tekstu.

Pozdrav

Odvažno u činu, blago u načinu.

Vrh

PostPoslato: Utorak,09.11.2010. 21:59:24 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Vidiš, postavlja se pitanje da li je celishodno dva puta navoditi ime ostavioca, na počeku testamena (Ja Milena Milenović......) i na kraju testamenta kada se ponovo potpisuje. U svakom slučaju ne škodi ni dva puta napisano kad bolje pomislim.

Isto i sa imenima svedoka na početku, možda je dovoljno samo navesti imena i prezimena na početku, a podatke njihove (br. lk., JMBG i njihove adrese) na kraju testamenta kao što je Nane sugerisala.

U svakom slučaju, dobro je za nekoga ko nije pravničke naobrazbe... :wink:

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]