Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Raskid ugovora o radu(otkaz)-nedoumice
PostPoslato: Ponedeljak,08.1.2018. 15:37:09 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,08.1.2018. 15:17:45
Forume,prvo pozdrav svima posto sam nov ovde :D

Imam par nedoumica oko prestanka radnog odnosa pa bih voleo to da rascistim.Imam neke pretpostavke ali svakako tumacenje pravnika ce mi potvrditi/razjasniti sve.

Ovako,u februaru punim 19 godina,poceo sam da radim sa 18.Prvo sam radio 6 meseci neprijavljen a onda su me prijavili,na minimalac.(mada i ne primam puno vise.) E sad pre par dana u kancelariji sam predao otkaz(u pisanoj formi) sa datumom prestanka radnog odnosa,15 dana nakon dana predavanja,dakle postujem otkazni rok.Pazio sam na formu,potpis i sve.
E sad,nakon sto je sef to video dolazi i pocinje da mi vice kako je to necuveno,kako ja smem to,niko ne sme da da otkaz,da li ja mislim na firmu itd.Na sta sam ja mirno rekao da cu odraditi otkazni rok,da nije problem i da ne znam sta da dodam.Zaboravih da kazem,razlog otkaza je sto sam dobio posao u Austriji pa uskoro treba da se odselim.Uglavnom on mi na to kaze da se necu izvuci,da ima da radim kolko oni hoce,jel me dzaba prijavljivao i trosio novac i odlazi.

Sustinski moje pitanje je postoji li pravni mehanizam kojim me poslodavac moze spreciti da dam otkaz i prisiliti da nastavim radni odnos?

Da napomenem da se radi o privatniku iz Bg,isplacuju minimalac,drze na crno,radi se subota i nedelja svaka neplaceno,znaci nisu ljudi za primer.

Takodje,ja nemam nikakav ugovor o radu,proverio sam u institucijama i prijavljen sam ali fizicki nemam nikakav ugovor.Vrlo moguce da su mi odradili blanko ugovor jer sam potpisao otpremnica i otpremnica i lako su mi mogli uvaliti nesto,cuo sam da su jednog decka tako izradili.Znam da su mi uzimali LK,isli u socijalno itd..

Ali koliko tumacim zakon,najduzi otkazni rok je 30 dana dakle i da teoretski imaju moj blanko potpis ne bi mogli mnogo da produze moj ostanak ili se varam?
Ne zanimaju me nikakve tuzbe nista samo da mirno odradim otkazni rok i odem odavde jer sam dobio stvarno dobar posao i ne bih da mi to unisti neko s kupljenim fakultetom jer ce eto "firma propasti"

Pa eto da ne duzim vise dajte mi worst case scenario i sta bih mogao da ocekujem? Moze li se pravno spreciti otkaz? Koliko sam shvatio svako lice ima pravo da da otkaz,sporazumno ili svojevoljno..

P.s
Prvi mi je posao pa ne zamerite sto se ne razumem :D
Samo ne zelim da mi propadne ovakva sansa.

Vrh

Tema posta: Re: Raskid ugovora o radu(otkaz)-nedoumice
PostPoslato: Nedelja,14.1.2018. 21:07:35 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,02.6.2010. 22:33:33
Rod: Bata
Ne može ti poslodavac ništa. Može samo da traži naknadu štete (ako je pretprpeo neku štetu uopšte, a što mora da dokaže) i to samo ako nisi ispoštovao otkazni rok. Sve ostalo je zastrašivanje od strane poslodavca.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]