Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: kako da naplatim putne troskove
PostPoslato: Četvrtak,02.12.2010. 17:02:37 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,12.3.2010. 20:25:03
Premesten sam na radno mesto koje je u drugom gradu udaljeno 40-tak km uz obrazlozenje da je to zbog potrebe firme. Receno je da cu imati placen i organizovan prevoz medjutim situacija je drugacija. Prvih 11 meeseci mi je placano po 2200 za prevoz a drugih 11 meseci po 2600 dinara za prevoz. Nijedna od ovih cifri nije dovoljna da podemiri troskove za 22 dana jer je cena autobuske karte u oba pravca 600 dinara a vozne 32. dinara, sto bi za 22 dana bilo 13200 odnosno 7040 dinara. Druga stvar je sto vozom ne stizem na vreme na posao a u povratku dolazim kod kuce nesto posle 19h a radno vreme mi je do 15h.
Koja su moja prva? Da li imam osnova za tuzbu firme? Kako da nadoknadim sve troskove koje sam imao za proteklih 2 godine? Sta se radi u ovakvoj situaciji?
Unapred Hvala

Vrh

Tema posta: Re: kako da naplatim putne troskove
PostPoslato: Četvrtak,02.12.2010. 21:52:46 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,29.1.2008. 18:23:43
Moj fakultet: PFu Nišu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
U ovakvim situacija se tuzi firma jer po ZOR-u radnicima pripada naknada za putne troskove koje imaju u putu od kuce do posla, obratite se advokatu za savet i eventualnu tuzbu.....
Citiraj:
Član 118
Zaposleni ima pravo na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu, i to:
1) za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju;

Vrh

PostPoslato: Petak,17.12.2010. 14:15:31 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,10.3.2009. 14:20:25
U mom preduzeću deo radnika uzima mesečne karte za gradski prevoz, a deo novac u visini cene mesečne karte. Ovi koji imaju tzv. markicu, dobijaju je cele godine, ne odbija im se ni za vreme godišnjeg odmora, a ovima koji dobijaju novac u istom iznosu (koji ne pokriva cenu dnevne karte za sve radne dane) iznos se umanjuje za svaki dan koji ne provedu na poslu. U kolektivnom ugovoru se nigde ne spominje prevoz, tj. ne detaljiše se oko toga. Ljudi koji žive u naseljima za koje ne postoji markica dobijaju vrednost pojedinačne karte u odlasku i dolasku za svaki radni dan, pa je i u redu da se ne plaća dan kad ne rade, ali na osnovu čega se odbija ovima koji ionako ne dobiju vrednost pune cene karte, to ne uspevam da saznam. Šta kaže zakon?

Vrh

Tema posta: Ugovor o radu- molim pomoc
PostPoslato: Petak,01.4.2011. 19:07:38 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Zaposleni ima pravo na naknadu troskova :
-za dolazak i odlazak sa rada do visine cene prevozne karte u javnom saobracaju, a najvise do visine neoporezovanog iznosa.
Ovako pise u mom ugovoru o radu
Molim vas da mi pojasnite sta znaci ovo neoporezovanog dela s obzirom da je cena karete u jednom pravcu 300 dinara , 24 radna dana , a naknadu koju dobijam za putne troskove su 2600,00 dinara.
Unapred hvala

Vrh

PostPoslato: Petak,01.4.2011. 19:14:58 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

u mom ugovoru o radu pise da imam pravo na naknadu troskova:
za dolazak i odlazak sa rada do visine cene prevozne karte u javnom saobracaju a najvise do neoporezovanog iznosa.
Cena moje karte u jednom pravcu je 300 dinara , imam 24 radna dana a dobijam 2600 za naknadu putnih troskova za to. da li je to uredu i da li imam osnova za tuzbu? Buni me ovo neoporezovanog iznosa ako mozete da mi to pojasnite.

Vrh

Tema posta: Re: Ugovor o radu- molim pomoc
PostPoslato: Petak,01.4.2011. 22:59:25 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Moj fakultet: PFu Nišu
Neoporezivi iznos naknade za putne troškove za poslednji kvartal 2010. godine iznosio je 2.596,00 dinara.

To piše u ugovoru - to i dobijate.

Vrh

PostPoslato: Subota,02.4.2011. 19:16:57 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,02.11.2010. 20:40:51
Kod mene je sledeci problem. Putujem na posao sopstvenim prevozom. Radno mesto mi je udaljeno 12km od kuce. Do pre tri meseca sam primao putne troskove. Nisu bili u celosti ali su pokrivali 80% od stvarnih troskova. Na obracunskom listicu od plate pise da sam dobio iznos ali nema ga na mome racunu u banci. Inace plata mi je 20 000 din od tokga 6 000 ide na put. Imali neki savet za mene? Hvala

Vrh

Tema posta: Nadoknada troskova prevoza na posao i s posla
PostPoslato: Četvrtak,08.12.2011. 22:10:43 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,08.12.2011. 22:03:28
Postovani,
Molila bih Vas za jedan pravni savet. Zaposljena sam u Opstinskoj upravi kao rukovodilac odeljenje vec sedam godina. preselila sam se u obliznji grad udaljen manje od 60km. Trazila sam da mi se nadoknade troskovi prevoza, medjutim dobila sam negativni odgovor, u smislu da nemam prava posto postoji Pravilnik koji kaze da ce se radniku nadoknaditi troskovi prevoza samo na toj teritoriji, Kad sam preformulisala zahtev i trazila da mi se nadoknade troskovi barem do granica te opstine sa tim gradom opet sam dobila negativan odgovor.
Molim Vas recite mi da li ja imam neka prava i kako to mogu da ostvarim.
Unapred Vam hvala

Vrh

Tema posta: Problem sa naknadom za prevoz na posao
PostPoslato: Četvrtak,11.10.2012. 19:25:32 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,22.11.2010. 20:11:20
Zaposlen sam u drzavnoj firmi koja se finansira iz budžeta Republike Srbije. Za dolazak na posao i odlazak sa posla koristim sredstva javnog prevoza u gradskom i međugradskom saobraćaju. Na osnovu internog pravilnika doneto mi je rešenje po kome mi je priznato pravo na naknadu troškova prevoza za dolazak na rad i odlazak sa rada u visini cene mesečne pretplatne karte u gradskom, prigradskom odnosno međugradskom saobraćaju. Navedeni prevoz ne koristim jer, zajedno sa još par kolega, na posao dolazimo sopstvenim automobilom.

Problem je nastao jer je poslodavac odlučio, i pored još uvek važećeg pravilnika i donetih rešenja, da 3 godine unazad svim licima koji primaju pomenutu naknadu, za sve dane kada smo bili opravdano odsutni сa posla (zbog bolesti, godišnjeg odmora, i dr.) zatraži povraćaj uplaćenih novčanih sredstava, prvo dobrovoljno a u suprotnom sudskim putem bez obzira što saobraćajno preduzeće ne dozvoljava otkazivanje korišćenja pretplatne karte, odnosno ne prodaje za manji period od mesec dana.

Pored napred navedenog od juna meseca je počeo da obračunava svakog meseca koliko je svako imao dolazaka na posao i na osnovu toga isplaćuje srazmeran deo od cene mesečne karte za prevoz.

Da li je ovakav postupak u skladu sa zakonom?

Vrh

Tema posta: Re: Problem sa naknadom za prevoz na posao
PostPoslato: Ponedeljak,05.11.2012. 13:27:16 
Skriboman
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,10.9.2009. 18:05:40
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Student 3. godine
ja mislim da nije jer i da bi u sudskom postupku izgubio vas poslodavac jer on vama uplacuje na nivou mesecne karte a ne dnevne. Da vam svaki dan uplacuje 72din puta koliko autobusa promenite da bi stigli na posao lupim primer 4 karte ako presedate to mu doje 288din puta 30 u proseku je 8640 sto vam on neuplacuje nego ja mislim da vam izdvaja ako 4000din. Tako da recimo on vama trazi sad novcanu naknadu koju vam on nije ni dao. Druga stvar ja mislm da po zakonu nemoze on retroaktivno da izmislja troskove.
Licno mislim da sad ako vam je trazio povracaj para mozete lagano vi njega da tuzite ali najbolje proverite to sa advokatom

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]