Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: stari godisnji odmor
PostPoslato: Nedelja,29.1.2012. 16:45:05 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,22.2.2009. 15:48:40
Rod: Seka
Moj fakultet: PFu Nišu
Moj tata je dobio resenje za koriscenje starog godisnjeg odmora u periodu od 12.12.2011. godine do 30.12.2011. godine, tako da se na posao javi 04.01.2012. godine.
Medjutim, on ni jedan dan toga odmora nije iskoristio, jer je dobio resenje u "toku odmora". Nekoliko puta je zvao nadlezne, ali nikada nije dobio odgovor kada ce zaista da koristi odmor.
On radi u Posti vec 38 godina i ovo je vec drugi put da mu se ovo desava u poslednje dve godine. Inace tata radi u Javnom preduzecu PTT Srbije kao pismonosa. Ovo se desava i drugim radnicima ali niko ne sme nista da kaze, jer se plase da ne izgubeposao.
Moje pitanje je: sta treba da napisem da bi on to sluzbenom posiljkom poslao Posti i sta treba da sadrzi ta "molba, prigovor ili sta vec".
Hvala unapred

Vrh

Tema posta: Re: stari godisnji odmor
PostPoslato: Nedelja,29.1.2012. 20:19:00 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,29.1.2012. 16:22:43
Moj fakultet: PF u Beogradu
vekily napisa:
Moj tata je dobio resenje za koriscenje starog godisnjeg odmora u periodu od 12.12.2011. godine do 30.12.2011. godine, tako da se na posao javi 04.01.2012. godine.
Medjutim, on ni jedan dan toga odmora nije iskoristio, jer je dobio resenje u "toku odmora". Nekoliko puta je zvao nadlezne, ali nikada nije dobio odgovor kada ce zaista da koristi odmor.
On radi u Posti vec 38 godina i ovo je vec drugi put da mu se ovo desava u poslednje dve godine. Inace tata radi u Javnom preduzecu PTT Srbije kao pismonosa. Ovo se desava i drugim radnicima ali niko ne sme nista da kaze, jer se plase da ne izgubeposao.
Moje pitanje je: sta treba da napisem da bi on to sluzbenom posiljkom poslao Posti i sta treba da sadrzi ta "molba, prigovor ili sta vec".

Hvala unapred

Objasni preciznije...sta znaci stari godisnji odmor. Pretpostavljam da mislis na odmor iz 2010. godine...Odmor od prosle godine, moze da se koristi do kraja juna sledece godine...Takodje mi je nejasno iz kog razloga nije korisitio taj god.odmor? Sta znaci, dobio je resenje "u toku odmora" ?

Plan godisnjeg odmora donosi poslodavac uz konsultaciju zaposlenog...sa preciznijim opisom problema, detaljnije cu ti odgovoriti....

Vrh

PostPoslato: Nedelja,29.1.2012. 21:03:10 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

stav 3. Zaposleni ce koristiti I deo godisnjeg odmora za 2011. godinu u trajanju od 15 radnih dana, pocev od 12.12.2011. godine do 30.12.2011. godine, tako da se na posao javi 04.01.2012.

Tata je ovo resenje dobio 13.12.2011. godine.

Nije koristio odmor jer mu nisu nasli zamenu. Nekoliko puta je zvao nadleznog i objasnio mu situaciju, ali i dalje nista. On taj odmorjos nije iskoristio.

Da, stoji to da oni njega uvek pitaju kada zeli da iskoristi odmor, ali nikada ne ispostuju to.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,29.1.2012. 21:57:51 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Aha, znaci rec je o godisnjem odmoru za 2011. godinu.

Ovako, neka tvoj otac (ili ti) napise dopis Zahtev za izmenu drugog dela godisnjeg odmora za 2011 godinu.)
d
Neka objasni da krivicom poslodavca mu nije onemoguceno da koristi godisnji odmor u tom periodu, jer mu nije obezbedjnea zamen, tj. zbog procesa rada. Bilo bi jos bolje da ima napismeno da nije mogao da koristi godisnji odmor, jer nema zamene. Drugim recima, ako oni kazu "ko ti kriv sto nisi korisitio godisnji odmor, mi smo dali Resenje", on mora da dokazuje da "krivicom poslodavca nije korisitio god.odmor".

Posebno vodi racuna o vise stvari>

-ovaj godisnji odmor moze da koristi do kraja juna 2012. godine
-nadji u Zakonu o radu, kada se god.odmor koristi u delovima, mislim da prvi deo mora biti najmanje 3 nedelje
-dalje vidi u Ugovoru o radu ili Pravilniku o radu Poste, koliko ima god.odmora, 20 je minimum, koji se mora uvecati po osnovu radnog mesta, godina staza i sl...

Obavezno dokaz da ste poslali, ili prijemni pecat ili preporuceno sa povratnicom!

Ukoliko krivicom poslodavca nije koristio god.odmor, ima pravo na naknadu stete...

Naravno, uvek umaj na umu, svako isterivanje "pravde", moze imati posledice ...

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,30.1.2012. 19:24:56 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Član 73
Godišnji odmor može da se koristi u dva dela.
Ako zaposleni koristi godišnji odmor u delovima, prvi deo koristi u trajanju od najmanje tri radne nedelje u toku kalendarske godine, a drugi deo najkasnije do 30. juna naredne godine.

Sto znaci da on II deo odmora mora da iskoristi do 30. juna. 2012.

On je prvi deo pisao za maj, a oni mu daju resenje u decembru (i pri tom uopste na ode na taj odmor), a drugi za oktobar, a on ni prvi deo jos nije iskoristio.

U svakom slucaju hvala.

Vrh

PostPoslato: Utorak,31.1.2012. 00:16:25 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Vekily,

Uradi kako sam ti gore napisala...

Ukoliko treba konkretnija pomoc, slobodno pisi...

Pozz :D

Vrh

PostPoslato: Subota,04.2.2012. 23:54:39 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Juce je poslato sluzbenom posiljkom.
Nadam se da ce sve da bude u redu. Javicu ti ishod.
Hvala ti na savetima.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,06.2.2012. 21:48:54 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Zelim ti uspeh!!! :D

javi kako stvari idu :D

Vrh

PostPoslato: Sreda,08.2.2012. 18:40:32 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Jos uvek nista.
Ne znam koji je sledeci korak...

Nasa drzava....

Vrh

PostPoslato: Sreda,08.2.2012. 19:49:46 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Vekili,

Tvoj tata ima pravo da podnese tuzbu za naknadu stete. Za nocana potrazivanja rok je 3 godine. Ne znam kakva je situacija u firmi, vodi racuna, da mu ne stvaraju probleme na radnom mestu zbog toga.

Ako tata ima neku pravnu sluzbu u firmi, neka pokusa da razgovara sa njima i ukaze na svoja prava.

Saljem ti odredbe Zakona o radu, da vidis njegova prava.

7) Raspored korišćenja godišnjeg odmora
Član 75.
U zavisnosti od potrebe posla, poslodavac odlučuje o vremenu
korišćenja godišnjeg odmora, uz prethodnu konsultaciju zaposlenog.
Rešenje o korišćenju godišnjeg odmora zaposlenom se dostavlja
najkasnije 15 dana pre datuma određenog za početak korišćenja godišnjeg odmora.
Ako poslodavac ne dostavi zaposlenom rešenje, smatra se da je
zaposlenom uskratio pravo na godišnji odmor.
- 19 -
Poslodavac može da izmeni vreme određeno za korišćenje godišnjeg
odmora ako to zahtevaju potrebe posla, najkasnije pet radnih dana pre dana
određenog za korišćenje godišnjeg odmora.
8) Naknada štete
Član 76.
Ako krivicom poslodavca zaposleni ne koristi godišnji odmor, ima
pravo na naknadu štete u visini prosečne zarade u prethodna tri meseca, utvrđene
opštim aktom i ugovorom o radu.

Pozdrav!

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]