Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: pravo na bolovanje trudnicko i porodiljsko
PostPoslato: Subota,21.7.2012. 23:23:46 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,20.7.2012. 17:39:48
u radnom odnosu sam od prvog februara ove godine,sledeceg meseca sam saznala da sam trudna i odmah otvorila bolovanje od prvog marta i taj mesec sam bila na teret poslodavca.da li imam pravo na trudnicko i porodiljsko bolovanje s obzirom da nisam bila ranije u radnom odnosu a da sam bila samo mesec dana u radnom odnosu,unapred zahvalna smederevka

Vrh

Tema posta: Re: pravo na bolovanje trudnicko i porodiljsko
PostPoslato: Nedelja,22.7.2012. 10:55:18 
Forumski mačor
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,28.10.2008. 19:41:00
imate, naravno...

Vrh

PostPoslato: Sreda,01.8.2012. 10:34:01 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,01.8.2012. 10:27:41
Postovani, trenutno sam na neplacenom odsustvu (nega, do navrsene 3. godine, deteta) koje sam trazila posle porodiljskog. Da li je moguce korisititi porodiljsko (druga trudnoca) u toku tog neplacenog, i da li se moze nastaviti porodiljsko posle istog neplacenog? Hvala unapred!

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,09.8.2012. 13:57:44 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,27.3.2012. 12:23:45
Da li po zakonu porodiljsko bolovanje MORA da se otvori najkasnije 28 dana pre porodjaja ili, teoretski, zena moze da se porodi u petak popodne i dodje na posao u ponedeljak ako ona tako hoce?

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,09.8.2012. 14:09:30 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,12.10.2010. 18:31:47
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Mislim da mora.

Citiraj:
5. Porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta

Član 94

Zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (u daljem tekstu: porodiljsko odsustvo), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana.

Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj.

Porodiljsko odsustvo traje do navršena tri meseca od dana porođaja.

Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva iz stava 2. ovog člana.

Otac deteta može da koristi pravo iz stava 3. ovog člana u slučaju kad majka napusti dete, umre ili je iz drugih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo (izdržavanje kazne zatvora, teža bolest i dr.). To pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu.

Otac deteta može da koristi pravo iz stava 4. ovog člana.

Za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta zaposlena žena, odnosno otac deteta, ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom.

PRAVILA FORUMA

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,09.8.2012. 14:15:34 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,27.3.2012. 12:23:45
Tako sam i ja tumacio-porodiljsko mora a odsustvo radi nege po izboru.

Hvala na brzom odgovoru.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]