Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Rad na određeno vreme
PostPoslato: Utorak,13.10.2009. 12:24:12 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,13.10.2009. 12:01:32
Htela bih da mi neko da tumačenje člana 37 Zakona o radu. Pošto sam svaka tri meseca potpisivala nove Ugovore o radu (na 90 dana) u kojima je samo menjan naziv radnog mesta, iako sam uglavnom radila na jednom radnom mestu, interesuje me da li je sa svakim novim Ugovorom o radu iznova počinjao da teče onaj rok od 12 meseci za rad na određeno vreme. Da li su oni bili u obavezi da mi posle 12 meseci naprave prekid duži od 30 radnih dana kao što se kaže u pomenutom članu. Sve to pitam iz razloga što sam u jednom privatnom preduzeću radila 2 godine i mesec dana u kontinuitetu i u tom periodu mi je napravljen prekid od svega 9 radnih dana. To je i ubeleženo u radnoj knjižici. Posle prekida sam radila još gotovo 2 godine ali bez ikakvog prekida.Da li je meni po Vama trebao da radni odnos na određeno vreme preraste u radni odnos na neodređeno?
Unapred zahvalna, Snežana.

Vrh

Tema posta: Re: Rad na određeno vreme
PostPoslato: Utorak,13.10.2009. 14:32:50 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Radni odnos na određeno vreme predstavlja fleksibilnu formu rada i zapošljavanja. Fleksibilne forme rada su oblici nestandardnog upošljavanja radne snage, sa ciljem da se poslodavcima omogući da se kontinuirano i adekvatno prilagođavaju promenama u oblasti tehnologije, organizacije i uslovima na tržištu rada.

Citiraj:
Čl. 37. (1) Radni odnos zasniva se na vreme čije je trajanje unapred određeno kada su u pitanju: sezonski poslovi, rad na određenom projektu, povećanje obima posla koji traje određeno vreme i sl. za vreme trajanja tih potreba, s tim što tako zasnovan radni odnos neprekidno ili s prekidima ne može trajati duže od 12 meseci.

Ovim stavom se određuje da se radni odnos može zasnovati na određeno vreme za obavljenje određenih poslova samo za period koji neprekidno ili sa prekidima traje nadjuže 12. meseci. Iz ovog stava se može zaključiti koji su to poslovi za koji se može zasnovati radni odnos na određeno vreme, i može se pretpostvaiti da je namera zakonodavca bila da poslodavac preciznije opštim aktom odredi situacije (slučajeve) u kojima će se zasnovati radni odnos na određeno vreme kao i dužinu njegovog trajanja, ali ne duže od 12. meseci.
Sa Vama je poslodavac zaključivao ugovor o radu u trajanju od 9. meseci, to je bila odluka poslodavca.
Za obavljanje određenih poslova može se više puta zasnivati radni odnos na određeno vreme, pri čemu ukupno trajanje ne može biti duže od 12 meseci. Pri računanju ovog roka sabira se trajanje svakog radnog odnosa na određeno vreme i njihov zbir ne može da iznosi više od 12 meseci. Kada je razmak između ugovora o radu kraći od 30 radnih dana, ovaj period se uračunava u maksimalno trajanje radnog odnosa na određeno vreme. Ako je poslodavac npr. zaključio sa zaposlenim ugovor o radu, kao u vašem slučaju 9 meseci, po isteku ugovora o radu može sa istim licem ponovo da zasnuje radni odnos za obavljanje određenih poslova na određeno vreme. Pri tome, ako se novi ugovor o radu zaključuje u periodu kraćem od 30 radnih dana od isteka prethodnog ugovora o radu, u maksimalno trajanje ovako zasnovanog radnog odnosa uračunava se prvih 9 meseci radnog odnosa, kao i prekid rada (period između dva ugovora o radu). (Ovakvo je inače bio i mišljenje Ministarstva za rad i zapošljavanje od 6.2.2002.god po onom prethodnom zakonu iz 2001).

Citiraj:
(2) Pod prekidom iz stava 1. ovog člana ne smatra se prekid rada kraći od 30 radnih dana.

Ovaj stav određuje da se pod prekidom ne smatra prekid rada kraći od 30 radnih dana. Argumetum a contrario se može zaključiti da se pod prekidom smatra samo onaj prekid rada koji je duži od 30 dana (za vreme od 12 meseci)..

Citiraj:
(3) Radni odnos na određeno vreme, radi zamene privremeno odsutnog zaposlenog, može se zasnovati do povratka privremeno odsutnog zaposlenog.

Ovaj stav je sam po sebi jasan.

Citiraj:
(4) Radni odnos zasnovan na određeno vreme postaje radni odnos na neodređeno vreme, ako zaposleni nastavi da radi najmanje pet radnih dana po isteku roka za koji je zasnovan radni odnos.

I ovaj stav je, mislim, isto sam po sebi jasan, radni odnos zasnovan na određeno vreme postaje radni odnos na neodređeno vreme (preobražaj radnog odnosa), ako zaposleni nastavi da radi najmanje 5 radnih dana po isteku roka za koji je zasnovan radni odnos. Podrazumeva se da je u pitanju rok od 5 radnih dana nakon isteka 12. meseci od zasnivanja radnog odnosa.

Vrh

PostPoslato: Sreda,14.10.2009. 18:36:55 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.1.2009. 15:14:59
minigor napisa:
Da li je meni po Vama trebao da radni odnos na određeno vreme preraste u radni odnos na neodređeno?

Oni su pravno čisti. Izigrali su Vaša prava.

Vrh

PostPoslato: Sreda,14.10.2009. 19:07:11 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Kao i većina privatnika kod nas, jedni zaključuju ugovore na 3 meseca, jedni na 6, drugi na 9 meseci, i tako u krug.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,18.10.2009. 13:01:30 
Pripravnik
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,01.9.2008. 16:06:07
http://www.minrzs.gov.rs pogledajte internet stranicu nadleznog ministarstva,mozda bi bilo posla za inspekciju rada.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,18.10.2009. 19:22:11 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Kasno je za inspekciju rada. Već sam u radnom sporu sa pomenutom firmom. Inspekcije su nažalost, kao i sve ostalo potkupljeni i ne rade u interesu nas radnika. Dolazili su predstavinici inspekcije rada iz Kule i iz Sombora i naravno ništa nisu uradili jer su kupljeni od strane gazde. Izgleda da nema pravde i prava za nas obične smrtnike.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,18.10.2009. 21:55:22 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Baš sam hteo da odgovorim nešto u ovom kontesktu na post kolege.
Kakva inspekcija rada kad oni ni svoj posao ne rade, samo dremaju, čisto gubljenje vremena, a i kao što kažete minigor, sve je to potkupljeno. Na žalost Vašu a i ostalih ljudi došlo je vreme kada se sudski sporovi trebaju zaobilaziti u što većem krugu, možda da se je pokušalo medijacijom rešiti to nekako prvo pa tada sudski.
Nadam se da će posle reforme sudstva i pojedinih zakona biti bolje za nijansu nego što je sada.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,18.10.2009. 22:00:53 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.1.2009. 15:14:59
Slažem se sa ostalima po pitanju inspekcije, a jeste li predložili svom advokatu onu varijantu sa poništavanjem osnova?

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,19.10.2009. 06:54:25 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Nisam se još čula sa njim, ali ću mu reći za Vaš predlog. Hvala NexLex-u.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]