Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Resenje o otkazu-urucivanje-otkazni rok
PostPoslato: Petak,10.9.2010. 17:18:05 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,16.10.2009. 20:32:52
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Da li se kod resenja o otkazu kao dan prestanka radnog odnosa navodi oderedjeni dan, npr danasnji, a otkazni rok pocinje da tece od tog dana navedenog kao dan prestanka radnog odnosa, odnosno od dana urucenja zaposlenom, i tada on mora da ostane na poslu jos 30 dana od urucenja resenja,odnosno od dana koji je u njemu naveden kao dan prestanka radnog odnosa, ili se taj datum u resenju naveden kao dan prestanka radnog odnosa racuna kao poslednji dan koji radnik ima bilo kakve obaveze prema firmi, a 30 dana pre kucanja resenja mu se na neki nacin stavlja do znanja da ce mu radni odnos prestati i da otkazni rok pocinje da tece, pa kad mu se uruci resenje za mesec dana od toga sve je gotovo.
Sad sam iskomplikovala, ali se nadam da ce neko razumeti sta sam htela da kazem :?

Vrh

Tema posta: Re: Resenje o otkazu-urucivanje-otkazni rok
PostPoslato: Sreda,22.9.2010. 15:50:28 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,23.6.2010. 08:34:59
Datum prestanka radnog odnosa u rešenju je poslednji dan radnog odnosa. Ako je rešenjem utvrđen otkazni rok, taj rok uvek prethodi datumu prestanka radnog odnosa.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,23.9.2010. 08:40:02 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.1.2009. 15:14:59
Rod: Bata
Jednostavno pitanje je komplikovano postavljeno...

Koji je razlog za otkaz? Nema uvek otkazni rok...

Vrh

PostPoslato: Petak,24.9.2010. 19:55:39 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,16.10.2009. 20:32:52
Rod: Seka
Recimo slucaj da radnik nema znanja potrebna za taj posao ili ne ostvaruje rezultate rada, ili recimo dobija otkaz zbog povrede radne discipline Onda je otkazni rok 30 dana.
Da li tu otkazni rok pocinje da tece od urucenja resenja o otkazu ( u zakonu pise da zaposlenom radni odnos prestaje danom urucenja resenja otkaza osim ako zakonom ili resenjem nije odredjen drugi rok) I kako se tu onda uklapa otkazni rok?
(Uzmimo u obzir da je vec dobio ono obavestenje da ce mu se otkazati ugovor o radu na koje ima rok 5 dana da odgovori).

Vrh

PostPoslato: Utorak,28.9.2010. 11:50:57 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,28.9.2010. 11:34:00
Poslodavac mi je juče ultimativno :x ponudio da pređem u drugo mesto rada s tim da ne želi da mi plati putne troškove iako na njih po ugovoru o radu imam pravo.
Moj neposredni rukovodilac je došao na moje radno mesto i izvršio pritisak na mene.
Nisam hteo da ulazim u konflikt sa njim pa sam potpisao izjavu sledećeg sadržaja(na parčetu papira hemijskom olovkom):

"Svojim potpisom potvrđujem da neću teretiti (naziv firme) za naplatu putnih troškova".

Da li ovo što sam potpisao ima pravno dejstvo i da li me to lišava prava da dok god sam u radnom odnosu kod tog poslodavca naplatim bilo šta na ime putnih troškova.

Ja sam u međuvremenu odbio da pređem u drugo mesto rada a rukovodilac mi je rekao da ne zna kakve će biti konsekvence, da će mi javiti.
Da li postoji mogućnost da dobijem otkaz i po kom osnovu? :roll:

Vrh

PostPoslato: Sreda,29.9.2010. 07:45:20 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.1.2009. 15:14:59
Rod: Bata
babbzboss, zaposlenom prestaje radni odnos danom dostavljanja rešenja osim ako ovim zakonom ili rešenjem nije određen drugi rok. Onda ga uklopiš u skladu sa zakonom. zakonom su određeni oni rokovi od 1 do 3 meseca.

Citiraj:
Ja sam u međuvremenu odbio da pređem u drugo mesto rada a rukovodilac mi je rekao da ne zna kakve će biti konsekvence, da će mi javiti.

To je lep osnov za davanje otkaza. Posle nemate ni šta da se bunite, tužite... Samo ako je aneks nezakonit...
A što se tiče putnih troškova, verovatno ne biste mogli da i potražujete kod poslodavca ili na sudu. Da je to stavio u otkaz ili neko drugo rešenje poslodavca, moglo bi se pobijati jer ide ispod Zakonskog minimuma, odnosno da je nepovoljnije od onog što zakon nudi. Ali, ako se sami odreknete, možete reći da ste trpeli pritisak od nadređenih da to potpišete, ali sud tu najčešće kaže: što si potpisao. Mogao si i da odbiješ. Možda da kod sekretarice ili nekog drugog ko prima poštu u firmi i potvrđuje to prijemnim pečatom dostavite u dva primerka (1 da Vama vrate sa prijemnim pečatom da služi kao dokaz) da se ne odričete toga, da ste to potpisali pod pritiskom i da ipak ono nije bila Vaša volja i da povlačite tu svoju izjavu.

Vrh

PostPoslato: Sreda,29.9.2010. 12:47:42 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Da pojasnim, poslodavac mi nije dostavio aneks ugovora o promeni mesta rada i to ne želi da uradi.
On mi (odnosno moj neposredni rukovodilac) je usmeno saopštio da treba da radim u drugom mestu.
Da li to ima pravnu težinu?

Razlog mog pomeranja u drugo mesto rada je to što u sadašnjem mestu nema posla za mene.
Međutim, većina zaposlenih u mestu u kome radim su na određeno vreme a ja sam jedan od retkih koji ima ugovor na neodređeno vreme.
Da li mi to daje neku prednost u odnosu na njih?

Vrh

PostPoslato: Nedelja,17.10.2010. 14:14:19 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Našao sam se u jednoj apsurdnoj situaciji da me je poslodavac pre dvadesetak dana usmeno udaljio sa posla uz obrazloženje da sam višak.
Zatražio je od mene da sam dam otkaz što sam odbio, u međuvremenu otkaz nisam dobio tako da sam formalno u radnom odnosu a ne radim.
Ne znam šta će biti kad budu radili obračun za plate najverovatnije neću ništa dobiti a ne znam da li mi se računa radni staž itd.
Obratio sam se Inspekciji rada pa čekam ishod...

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]