Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Rad na odredjeno
PostPoslato: Petak,29.7.2011. 11:32:39 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,29.7.2011. 11:23:45
Interesuje me da li mogu nesto da uradim u vezi svog ugovora. Vec trecu godinu potpisujem ugovor na odredjeno (na god.dana), na isto radno mesto. Ugovor se nastavlja od istog dana kada prethodni prestaje. Da li postoji sansa da ih pomocu zakona primoram da me prime na neodredjeno ili da trazim novi posao?

Vrh

Tema posta: Re: Rad na odredjeno
PostPoslato: Ponedeljak,12.9.2011. 09:13:52 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,23.6.2010. 08:34:59
Moj fakultet: PF u Beogradu
Ugovor o radu na određeno vreme, na istim poslovima, može da traje najduže 12 meseci neprekidno, ili sa prekidima kraćim od 30 radnih dana (ovo po članu 37 Zakona o radu).

Kako Zakon o radu izričito utvrđuje da radni odnos na određeno vreme može da se zasnuje samo kada su u pitanju sezonski poslovi, privremeno povećanje obima koji traje određeno vreme, rad na određenom projektu i slično i to za vreme trajanja tih potreba, a najduže 12 meseci, to je jasno da poslodavac ne sme da, nakon isteka dvanaestomesečnog ugovora o radu, sa istim zaposlenim iznova zaključuje nove ugovore o radu na određeno vreme, za istu vrstu poslova.

Ukoliko i nakon 12 meseci rada i dalje postoji potreba za obavljanjem istih poslova, od strane istog zaposlenog, poslodavac je dužan da sa tim zaposlenim zaključi ugovor o radu na neodređeno vreme, što proizlazi iz člana 37 Zakona koji jasno utvrđuje maksimalno trajanje ugovora o radu na određeno vreme i prirodu poslova na određeno vreme.

Vi možete da podnesete tužbu nadležnom sudu (osnovni sud prema sedištu poslodavca) i da tražite da Vam se prizna radni odnos na neodređeno vreme, imajući u vidu da već treći put sa istiom poslodavcem potpisujete ugovor o radu na određeno vreme, za istu vrstu poslova, iz čega je jasno da priroda tih poslova nije privremenog karaktera, u smislu člana 37 Zakona o radu.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,12.9.2011. 10:36:30 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Naravno ovo sve pod uslovom da Vas poslodavac angažuje za istu vrstu poslova ukoliko je kod svakog ugovora koji ste zaključili na određeno vreme menjao vrstu poslova na koje ste angažovani a faktički ste radili isti posao na istom radnom mestu pitanje je koliko ćete uspeti u ovom radnom sporu.

Isto tako, nema preobražaja radnog odnosa na određeno vreme u radni odnos zasnovan na neodređeno vreme kada je istekom roka na koji je zasnovan radni odnos na određeno vreme isti otkazivan svaki put rešenjem poslodavca o otkazu ugovora o radu i vama prestajao radni odnos, a zatim zaključivan novi ugovor o radu na određeno vreme a Vi niste tome prigovarali.

Vrh

PostPoslato: Utorak,13.9.2011. 11:50:10 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,13.9.2011. 11:39:15
Pozdrav
Molim da mi neko odgovori koja su moja prava i dali ih uopste imam.
Radim u firmi 4 godine. 2.5 godine su me drzali na crno, ne prijavljenu, pa 1 godinu su me prijavili preko omladinske zadruge i ako imam 44 godine i mislim da nebi mogla biti prijavljena u omladinsku zadrugu. posle toga prijavili su me na 3 meseca i produzavali ugovor 3 puta ( 3+3+3).
Tako da sam zadnjih 9 meseci bila neprekidno prijavljena i tekao mi je staz.
1.10 mi istice ugovor i saznala sam iz poverljivih izvora da mi nece produziti ugovor dalje. Umesto mene ce prebaciti kolegu iz finansija a na njegovo mesto primiti nekoga novog.
U ove 2.5 godine dok sam radila na crno ( neprijavljena ) bila sam i trudnica pa se porodila i odma se vratila raditi i ostavila bebu tek rodjenu, sve u nadi da ce me primiti za stalno.
Molim da mi neko ko je upucen u ovakve stvari odgovori imamli ikakva prava i osnova ako nista bar za tuzbu.
Unapred Hvala

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,22.9.2011. 23:04:41 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,29.7.2011. 11:23:45
Hvala puno. Nadam se da necu morati da podnosim tuzbu, mada u firmi ovaj problem ne shvataju ozbiljno i ignorisu svoju obavezu. Vase obrazlozenje mi je dosta pomoglo u odluci. Hvala jos jednom.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,05.12.2011. 03:42:04 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,05.12.2011. 03:29:19
Molim vas da mi date savet i da mi razjasnite neke stvari.

Radim u jednom drustvenom preduzecu od aprila ove godine. Na mom mestu je pre mene bila sadasnja V.D. direktorka, prvi ugovor mi je bio ugovor o povremenim i privremenim radovima u trajanju od 6 meseci, gde mi je data plata od 18000 din i ako je predhodnica na mom mestu primala 65000. Nakon toga u septembru sam podpisala ugovor na neodredjeno vreme, gde me je ona prijavila sa srednjom skolom i opet mi dala platu od 18000din, medjutim nakon mesec dana dala mi je da potpisem aneks ugovora, gde mi je osnovica povecana na 24000. Ovih dana treba da diplomiram. Da li je ona u obavezi da mi sledecim ugovorom da vecu platu, jer to radno mesto zahteva nekoga sa diplomom, inace ona je tu radila kao doktor nauka, bila je prekfalifikovana za to radno mesto.

Rekla mi je da cu sledeci ugovor podpisati oko 10. januara. sto znaci da cu sa tim novim ugovorom imati 12. meseci rada na istim poslovima, ali sa razlicitim vrstama ugovora.

Da li cu po isteku treceg ugovora imati prava da trazim resenje za stalno?

Unapred hvala!

Vrh

PostPoslato: Subota,24.12.2011. 23:27:01 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,27.3.2011. 15:59:17
Rod: Bata
Pravničko obrazovanje: Magistar prava
Julija78 napisa:
Interesuje me da li mogu nesto da uradim u vezi svog ugovora. Vec trecu godinu potpisujem ugovor na odredjeno (na god.dana), na isto radno mesto. Ugovor se nastavlja od istog dana kada prethodni prestaje. Da li postoji sansa da ih pomocu zakona primoram da me prime na neodredjeno ili da trazim novi posao?

Рад на одређено аутоматски прелази у радни однос на неодређено време, уколико у току 5 (пет) радних дана не потпишеш опет уговор о раду на одређено. Значи, по истеку уговора, долази на посао у трајању од 5 радних дана и по закону то прелази у уговор на неодређено,

срдачан поздрав

Vrh

PostPoslato: Petak,20.1.2012. 16:43:53 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,20.1.2012. 16:21:18
Do novembra sam radila u velikoj drzavnoj firmi. Po isteku godine i rada na odredjeno, na mesec, na tri...ne produzavaju mi ugovor pri cemu papir o raskidu ugovora stize te 11-12 kasnije... Sve to manje vise nije bitno, vec me ovo zanima! Da li ja imam pravo na proporcionalni deo regresa koji je isplacen svima osim gomili ugovoraca koje su otpustili? Da li istekom ugovora nama zastareva, prestaje da vazi pravo na sve benefite koje ima i stalno zaposlen kadar. Regres je isplacen dva meseca nakon sto sam prestala da radim, ali za godinu u kojoj sam ja radila 10 meseci za to preduzece.
Unapred zahvalna na odgovoru.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]