Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Prevara po članu 208 stava 3
PostPoslato: Sreda,30.5.2018. 09:59:43 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,30.5.2018. 09:56:22
Poštovani, <br>

Kako sam prelistao i detaljnije isčitao, javljam se povodom izvršenja krivičnog dela prevare po članu 208 stava 3 KZ. <br>

Naime, u četvrtom kvartalu 2014-te godine, otac me je pitao da mu pozajmim znatnu sumu novca na šta nisam pristao, nakon čega je pomenuti došao do predloga da, ja kao njegov sin, za sumu od 20.000eur otkupim deo nekretnine u površini od 25m² a ostatak nekretnine (u pitanju je stan od 65m²) od 40m² bih dobio na poklon, odnosno, kako je bilo dogovoreno da nekretnina pređe u moje vlasništvo 1/1. <br>
Izjasnio sam se da mi treba vremena da razmislim o ponudi jer sam nekretninu planirao za majku koja je ostvarila pravo na nisku invalidsku penziju usled psihičkog poremećaja, te sam planirao da je skućim u nešto znatno manje od 65m² iz razloga što nižih izdataka. <br>
Nakon otprilike 14 dana sam rešio da izađem ocu u susret, jer nisam želeo nositi na srcu da sam mogao a nisam hteo pomoći rođenom ocu, te sam pristao na usmeni dogovor. <br>
Posetio sam prijatelja čiji je otac čitav život bio preduzetnik, te je dobro upoznat sa zakonima, kako bih sa njime ispravio/dopunio kupoprodajni ugovor, nakon čega sam od istog nažalost odustao iako je bio 90% sastavljen, iz razloga što mi je objašnjeno da nemam potrebe praviti ugovor jer me, 'jelte', narodski rečeno, rođeni otac ne bi prevario. <br>
Svakom sastanku od početka, prisustvovao je moj rođeni brat, te je upućen u sve dogovore, kao i činjenicno stanje i obećano. <br>
Nakon što sam prelomio da ocu pomognem, ubrzo sam mu isplatio 1500eur na ruke, da bih u februaru 2015, pretpostavljam znajući kako sam preko dve decenije sa ocem živeo od rođenja, odlučio da mu ostatak prebacim na devizni račun, te kako bih imao bar ikakvog traga. Kako nije postojao pravni izuzetak da sredstva prebacim na očev račun bez provizije, osim da on otvori devizni račun u banci u kojoj ja raspolažem sredstvima na svom računu i pritom meni da punomoć, tako sam mu transferovao još 8.500eur. <br>
Ostatak od 10.000 eur sam trebao obezbediti u roku od godinu dana, ali zbog gubitka posla u inostranstvu, nisam u startu a neposredno posle gubitka posla, mogao obezbediti ostatak novca, te sam nudio više opcija, da sačeka još godinu dana dok ne dođem do novog posla i zarade, da pozajmim i isplatim ostatak, te da majka podigne kredit da bi se realizovala isplata ostatka ali on nije ni na šta pristajao jer je u međuvremenu zamislio da sa svojom devojkom(poznanicom kako bi on to rekao) useli u pomenuti stan. <br>
Nakon toga smo opet prisustvovali sastanku otac, brat i ja, te sam se ja izjasnio da želim povraćaj svog novca, jer on nije prihvatao opciju da mu se isplati ostatak para ni na koji način, kao ni da mi sredstva vrati. Potraživao sam nazad svoja sredstva duži vremenski period, te mu i u jednom trenutku preporučenom pošiljkom poslao pismo opomene pred utuženje koju je redovno primio. <br>
Do dana današnjeg se ništa nije realizovalo, iako je bilo obećanja da će se prodati prvo vanbrodski motor i nešto sitne pokretne imovine pa ubrzo i da će se vikendica prodati i svakojake priče koje su mi servirane, a kako se radi o znatnoj sumi novca, a meni potrebom za svojim krovom nad glavom, rešen sam da podignem krivičnu tužbu te povratim svoja sredstva. <br>

Kako imam samo jednog svedoka - brata koji je prisustvovao svakom dogovoru te je isti i upućen u celokupnu priču, i jedini dokaz što predstavlja transfer deviza sa svog na očev racun gde on u pomenutoj banci nikada nije imao račun, te je otvoren račun i meni data punomoć, nakon čega sam odmah prebacio sredstva za šta mogu da izvučem i izvod, zanima me po vašem misljenju, da li imam i kakve šanse za krivično gonjenje uz gore pomenuto? <br>
Želeo bih i da priupitam kojim redosledom da idem? Da li da spremim krivičnu tužbu pa da prijavim prvo u policijskoj upravi pa će oni po službenoj dužnosti pokrenuti tužbu ili da direktno priložim tužbu u sudu? <br>
Isto tako bih želeo da vas pitam, jer on spominje činjenicu kako "me je izdržavao" jer živim kod njega u stanu iako sam van srbije od 2013 godine u proseku od 10 meseci izvan Srbije, te će on mene takođe utužiti za izdržavanje te uzeti nazad deo prethodno nezakonito stečenih sredstava od mene, da li to igra i kakvu ulogu na sudu? <br>
Pitao bih takođe i za činjenicu da li imam pravo na neku zakonom propisanu kamatu i koliko ona iznosi te i kako se racuna? <br>
Još jedna stvar koju bih napomenuo i želeo da priupitam je da su se podstanari iz stana koji je i bio predmet rasprave iselili, dok ja sa ocem živim u drugom stanu, te je on odlučio da ustupi stan mom bratu i njegovoj porodici (ali opet uz novčanu nadoknadu odnosno da brat sa familijom useli kao podstanar i plaća rentu) a trebali bi da se usele u narednih mesec dana, mogao da ga gonim ili uz krivičnu tužbu predložim nadležnom sudiji i zadržavanje u pritvoru po članu 142 stav 2, jer se bojim da može uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela ili ako osobite okolnosti ukazuju da će ometati postupak uticanjem na svedoke, veštake, saučesnike ili prikrivače sa posebnom pažnjom na brata u vezi kojeg otac može uticati po članu 215 (Ucena) kako bi zatražio preinačenje istine i svedočenja u svoju korist a u smislu uticanja na glavnog i jedinog svedoka pod pretnjom da im neće ustupiti stan ili ih izbaciti iz istog. <br> <br>

Unapred zahvalan na odgovoru

Vrh

Tema posta: Re: Prevara po članu 208 stava 3
PostPoslato: Ponedeljak,04.6.2018. 04:00:51 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Postovani advokati i buduci advokati, studenti prava i svi ostali koji ste se bavili slicnim temama u zivotu,

zar niko od vas nema ni priblizan odgovor?

Znam da je pitanje malo opsirno, kao i tema, i meni se takodje povraca od sveukupne situacije, ali ciniti se mora sta se mora. Pokusao sam da objasnim u sto kracim crtama stanje kakvo je, te da priupitam za pomoc. Do ovog trenutka ima 49 pregleda ali niko nista da kaze, pa makar i da mu/joj je zao zbog nastale situacije.

Unapred zahvalan,
Srdacan pozdrav

Vrh

Tema posta: Re: Prevara po članu 208 stava 3
PostPoslato: Utorak,17.7.2018. 05:16:58 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Postovani,

zar bas niko nema nikakav odgovor za ovih mesec ipo dana?
Nikakvu ideju sta ciniti?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]