Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Član 246/1 - posedovanje droge
PostPoslato: Ponedeljak,12.8.2013. 19:56:48 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,25.7.2013. 12:29:51
alan shore napisa:
Na koji način i pod kojim okolnostima je to Vama zaplenjena ta koiličina narkotika i odakle je baš to kriminalistička policija znala da se kod Vas nalazi tegla sa 130gr marihuane, jel to bilo u nekoj policijskoj akciji?

Nije bilo u akciji. Nalog za pretres kuće je stigao na ime brata koji se u tom trenutku nije nalazio kod kuće. Delo sam na sebe preuzeo ja. A i svakom slučaju bih jer sam ja nabavio, a ne on.
Informacija je došla od njegovog prijatelja, odnosno "prijatelja" sa kojim se neposredno pre toga zamerio.
Prosto rečeno, brat i on su se posvađali oko glupavih sitnica i ovaj je iz revolta hteo da mu smesti jer je pretpostavio da neću delo uzeti na sebe. Tako da, ne mogu nikako reći da sam nadrljao "ni kriv ni dužan" što bi se reklo, ali da se sve to desilo na jedan tako glupav način - tu nema nikakve dileme.
Inače, hvala za informacije koje ste napisali gore. Koliko shvatam, cilj je obranje 246/1 i pokušaj primene 246a koji je znatno lakši, a ujedno ga i smatram validnim u ovom slučaju.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,15.8.2013. 19:21:06 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Uostalom na taj scenario koji ste napisali dodajte i to da je taj bivši drugar od vašeg brata pao sa marihuanom, pa možda da se izvuče rekao je policiji nabavljam od Marka Markovića (vašeg brata) on je prodaje, i onda su policajci banuli u stan, Vas su tu zatekli a Vi ste priznali da je marihuana Vaša.

U svakom slučaju, odbana treba da ide u pravcu posedovanja za ličnu upotrebu, pretpostavljam da nisu u stanu našli vagicu i neka manja pakovanja (odmerena), nedostak takvih činjenica upućuje na zaključak da niste stavljali u promet.

Tražite i veštačenje od strane psihologa ili psihijatra u kome ćete izajaviti da povremeno konzumirate marihuanu, da nikada niste prodavali već samo za sopstvene potrebe kupovali. U svakom slučaju odbrana treba da bude koncetrisana na to da ste posedovali za sopstvene potrebe.

Vrh

PostPoslato: Petak,16.8.2013. 15:34:05 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

alan shore napisa:
Uostalom na taj scenario koji ste napisali dodajte i to da je taj bivši drugar od vašeg brata pao sa marihuanom, pa možda da se izvuče rekao je policiji nabavljam od Marka Markovića (vašeg brata) on je prodaje, i onda su policajci banuli u stan, Vas su tu zatekli a Vi ste priznali da je marihuana Vaša.

U svakom slučaju, odbana treba da ide u pravcu posedovanja za ličnu upotrebu, pretpostavljam da nisu u stanu našli vagicu i neka manja pakovanja (odmerena), nedostak takvih činjenica upućuje na zaključak da niste stavljali u promet.

Tražite i veštačenje od strane psihologa ili psihijatra u kome ćete izajaviti da povremeno konzumirate marihuanu, da nikada niste prodavali već samo za sopstvene potrebe kupovali. U svakom slučaju odbrana treba da bude koncetrisana na to da ste posedovali za sopstvene potrebe.

Ne, nije bilo ni vagice niti je bilo zapakovano u paketiće, zaista se radilo o ličnoj upotrebi. Sve što su zaplenili od rekvizita je mrvilica za marihuanu i rizle, a to su i slikali i pretpostavljam da će to biti među dokazima, a nadam se da mi to kolko-tolko ide u korist.
Inače, veštačenje kod psihijatra je već obavljeno i zaključak je da sam stabilna i prosečno inteligentna osoba i da sam bio svestan svojih postupaka u toku izvršenja krivičnog dela, ali nisam zavistan i "s obzirom da optuženi konzumira od 5 do 7g marihuane dnveno, zaplenjena količina od 130g zadovoljava potrebe korisnika od oko 20 dana". Tako doslovce piše u zaključku. Računam da mi i to na neki način ide u korist jer je i to istina (mada bi svakako to potrajalo bar duplo duže uz racionalnu upotrebu).
Neizmerno hvala na gore navedenim savetima! Konsultovaću se sa advokatom oko toga i javljam se nakon prvog suđenja (6. septembra).
Pozdrav.

Vrh

PostPoslato: Petak,10.7.2015. 12:49:06 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,10.7.2015. 12:31:38
Поштовани,
пре извесног времена на концерту су ме током конзумирања марихуане прекинули инспектори (у цивилу). Код мене су нашли 0,3g шита и 0,47г марихуане (све за алуфолијом и најлоном). После овог претреса су ме привели код дежурног инспектора на концерту. Тамо је направљен записник који сам потписао. Наведена је пронађена количина и да сам је добио на поклон од пријатеља (Петар Петровић) из другог града (место ван становања). Ово је чак сугерисано од стране једног инспектора (било их је десетак). Све је евидентирано и ковертирано. После тога сам пуштен даље на концерт, уз напомену да ће ми стићи позив за Суд (кривична пријава за "држање" опојних средстава).
Интересује ме:
1.Које су даље законске процедуре (када могу очекивати позив, време трајања тј. број излазака испред Судије...) и правне консеквенце ?
2. Да ли могу да прођем са новчаном надокнадом (Институт опортунитетa) и колики би то био износ ?
3. Да ли ће на овај Истражни/Кривични поступак имати утицај то што сам 1998. године био осуђен као млађи пунолетник на 10 месеци затвора тј. на 3 три године услова због поседовања марихуане ? Током издржавања условне казне и касније до сада никада нисам имао кривичних и прекршајних пријава/осуда ?! Да ли ово дело има утицаја на ставку 2 ?

Vrh

PostPoslato: Petak,10.7.2015. 13:47:56 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Iz dosadašnjeg iskustva mogu da tvrdim da se za 246/a (držanje) gotovo uvek praktikuje novčana kazna, odnosno nagodba sa tužilaštvom gde se određuje visina kazne (obično od 15 do 30.000 din) i ne otvara se dosije. Ali ne znam kako će prethodno delo od pre 17.godina uticati na odluku o kazni.

Uzgred, samo da napomenem da sam uspeo da se izvučem sa novčanom kaznom od 100.000 din za posedovanje 129,97g marihuane. Prvo sam osuđen na 3 godine na Višem sudu u Kruševcu pa je Apelacioni u Kragujevcu usvojio žalbu i poništio presudu. Zatim sam ponovo osuđen na istu kaznu sa blago izmenjenom optužnicom pa je Apelacioni usvojio i drugu žalbu i zakazao novo suđenje gde mi je slučaj prekvalifikovan sa 246/1 (proizvodnja i puštanje u promet) u 246/a (neovlašćeno držanje) i na osnovu mog priznanja doneo presudu da sam kriv i osudio me na novčanu kaznu od 100.000. Dosije mi nije otvoren i naloženo mi je da platim ceo iznos u roku od 3 meseca (na 3 rate).

Pozdrav i puno sreće svima koji muče muku sa prokletim članom 246/1.

Vrh

PostPoslato: Sreda,11.7.2018. 00:02:50 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,10.7.2018. 23:45:24
Postovanje,
Izvinjavam se ako nisam pravilno postupila izlazuci svoj problem ovde, ali nikad ne koristim forume i nisam bas vicna tome.
Naime, moj suprug je po mojoj prijavi imao pretres stana zbog uzgoja dve stabljike marihuane. One su bile uznapredovale (oko pola metra visine) i jos dve mladice za koje ja nisam znala jer nisam ni izlazila na terasu iz protesta prema tom njegovom novom hobiju.
Zasto sam to ucinila nije toliko vazno, kao ni cinjenica da se duboko kajem zbog tzoga.
Naime moj suprug ima tesku bolest, a to je hepatitis C, lako se zamara, sve ga boli i zasadio je te proklete biljke da bi mu olaksale bolove, ali pretpostavljam da zakon to ne zanima.
On nema nikakav kriminalni dosije,. Nije nikakav diler, cak zivi veoma povucenim i mirnim zivotom Uprkos mom protovljenju, on je ipak zasadio te biljke na terasu nesvestan posledica. Kom to zakonu podleze? Da li postoji mogucnost novcane kazne? Ionako su mu dani odbrojani te ne verujem da bi bio u stanju da podnese zivot u zatvoru. Verujem da me osudjuju svi koji ovo sad citaju, ali ne marim zbog toga vec mi je samo vazno sta ce biti s njim.
Hvala

Vrh

PostPoslato: Sreda,11.7.2018. 05:47:22 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Poštovana,

Činjenica je da niste postupili kako treba u startu, ali preskočiću kritike.
Važno je da znate da, po trenutnom zakonu, nije moguće platiti kaznu za član 246/1, a to je proizvodnja i puštanje u promet. Minimalna zakonska kazna je 3 godine zatvora, ali se zbog dobrog vladanja kazna gotovo uvek smanjuje (nekada i za trećinu). Jedina karta na koju može Vaš suprug da igra jeste prekvalifikacija dela u 246/a, a to je posedovanje droge. Međutim, ako su pripadnici MUP-a prilikom pretresa slikali dokazni materijal koji su pronašli, onda će biti izuzetno teško dokazati da nije bilo proizvodnje jer bi se na slikama jasno videlo da biljka raste u saksiji. Dakle, advokat koga biste izabrali bi imao veliku muku da spakuje priču tako da bude uverljiva.
Takođe, plašim se da sudije neće mnogo zanimati zdravstveno stanje Vašeg supruga jer oni slepo prate slovo u zakonu, ali postoji mogućnost za neku potencijalnu olakšavajuću okolnost.
Mislim da biste svakako trebali da nađete nekog dobrog advokata i da mu do detalja ispričate kako se odvijao pretres, šta je pronađeno i u kojoj formi, da bi pomenuti mogao da izvuče što više stvari koje bi Vašem suprugu bile korisne za odbranu.

Pozdrav i srećno.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.7.2018. 04:48:24 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,12.7.2018. 01:05:21
Pozdrav svima . Ovako ja i drugar smo pre 10 dana uhvaceni prilikom pretresa pripadnika interventne jedinice policije sa ja mislim najvise 0.3 g kokaina (svako od nas je imao jednu kesicu sa priblizno tom sadrzinom) mada mislim da je bilo i manje jer smo podelili jedan paket od 0.5-0.6 g na dva dela. Posle guranja , dranja pripadnika policije na nas, nabijanja glave na haubu , sutiranja i onako manje vise standardne procedure zastrasivanja stavili su nam lisice , i odveli do dzipa gde su nas pitali od koga smo nabavili , da li smo ovde zavrsili kokain i sta uopste radimo tu uz naravno psovke dreku i razne pretnje fizickim nasiljem.Mi smo rekli istinu a to je da smo cekali drugara da idemo zajedno na splav kako bi proslavili to sto je drugar zaprosio dugogodisnju devojku , da nismo kupili kokain na tom mestu gde smo uhvaceni i da ne poznajemo dilera koji nam je to prodao. Onda su nas ubacili u dzip dovezli do policijske stanice . Uveli su nas u stanicu sa sve lisicama na ledjima i stavili nas da stojimo okrenuti licem prema nekim ormanima i rekli su nam da se ne okrecemo.Uzeli su nam podatke i dali nam da potpisemo potvdru o privremeno oduzetim predmetima gde nije navedena kolicina koja nam je oduzeta vec samo pise jedna PVC kesica.Kada smo to potpisali postavili su nam jos neka pitanja vise neformalno i rekli su nam da mozemo da idemo i da ce nas zvati inspektor kroz par dana.Mi nikakvu zvanicnu izjavu nismo dali u policiji niti nas je bilo koji inspektor zvao do sada.Sta mogu da ocekujem koju vrstu kazne i da li imam sanse za Oportunitet jer bi mi bas mnogo znacilo jer sam trenutno u fazi zaposlenja i planiram odlazak u inostranstvo , i da za koliko otprilike stize plava koverta jer necu biti na adresi narednih 10-12 dana. Da napomenem da nikada ranije nisam osudjivan niti sam imao probleme sa zakonom ovo mi je prvi put , student sam i sportista . Hvala unapred na odgovoru .

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.7.2018. 09:07:23 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Iz dosadašnjeg iskustva, gotovo je sigurno da će uslediti prekršajna, a ne krivična prijava. Za to delo (246/a - neovlašćeno posedovanje) sledi novčana kazna koja je, obično, u Beogradu dosta veća nego u drugim gradovima Srbije. Na primer, za istu količnu bi bilo gde južnije kazna bila verovatno oko ~30.000 dinara. U ovom slučaju će biti verovatno 50.000 ili više.

Ono što sad sledi je proces neizvesnosti i u tom smislu zna biti malo mučan, ali je obično bezopasan (osim za novčanik). Postoje dva scenarija. Jedan je (malo verovatan) da budete tretirani kao stranci tokom festivala, ondosno da za izvesno vreme budete pozvani u stanicu MUP-a i da platite kaznu na licu mesta. Drugi je, dosta izvesniji, da, nakon poziva i davanja izjave u MUP-u, čekate poziv javnog tužioca (plava koverta koja stiže na adresu prebivališta) sa datumom saslušanja u sudu. Tamo biste, nakon davanja identične izjave kao u MUP-u, mogli da očekujete nagodbu sa tužiocem u smislu visine novčane kazne koja bi usledila. Nakon toga biste dobili uplatnicu sa visinom novčanog iznosa koji biste morali da uplatite u određenom roku. Jedino što vam ostaje nakon toga je agonija presretanja još jedne plave koverte, koja će vam stići na mesto prebivališta, ako ne želite da Vam ukućani saznaju šta se desilo. Pozitivna stvar je što takva pošiljka mora da se uruči lično pa biste morali biti kući da bi je preuzeli.

Suma sumarum, 99% je izvesno da ćete proći bez krivične prijave, sa novčanom kaznom i bez dosijea. To je praksa koja se praktikuje za slična dela.

Pozdrav i srećno.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.7.2018. 22:04:46 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,12.7.2018. 01:05:21
Hvala na brzom odgovoru . Da li bi mi savetovali da angazujem advokata za ovaj slucaj i da kasnije sa njim idem u policiju i kod tuzioca ? I za koliko stize vremenski otprilike plava koverta na adresu ja se nadam da nece stici u narednih 15 dana jer nisam tu a ne bih hteo da ispadne kako izbegavam urucenje poziva. I da jos jedno pitanje da li se ta kazna moze podeliti i platiti u ratama recimo 3-4 mesecne rate ?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]