Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Skrivio sam nesrecu,savet sta dalje i sta me ceka
PostPoslato: Ponedeljak,24.8.2009. 21:31:50 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,24.8.2009. 21:05:46
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Student 1. godine
Kao prvo hvala unapred svima na savetu i objasnjenju.

Ovako skrivio sam saobracajnu nesrecu,elem posle 24 sata provedenih na poslu krenuo sam sluzbenim kolima(osiguranim u Dunav osiguranju) da predam smenu krecuci se putem sa 4 trake,2 u jednim pravcem vozio levom trakom u okviru ogranicenja u koloni od 3-4 vozila ja sam bio zadnji,krenuo sam sa prestrojavanjem u desnu traku i video 2-cu biciklista kako voze paralelno desnom trakom jedan kraj drugoga na 5-10 metara ispred mene,ja ih pre prestrojavanja nisam video uopste,posto sam se kretao brze od njih i video da cu ih udariti,poceo sam da kocim i da skrecem u desno,levog biciklistu sam izbegao a desnog sam udario.Nakon udara sam stao,biciklista je ustao i odveo sam ga odmah u hitnu pomoc na pregled iz straha da nisam tesko povredio biciklistu,pruzen mu je pregled konstatovane lake telesne povrede u hitnoj)stim sto je on otvorio bolovanje),dosla policija uzela izjave,duvao u alkometar 0.0 promila alkohola,otisli na mesto udesa slikali trag kocenja,slikali biciklu i sluzbeni auto.

S biciklistom sam se pokusao nagoditi dao sam mu 150 evra uzet racun,stim sto on sad trazi jos 500 evra ja te pare nemam,zvao me je juce i poceo da naglasava da on ima nekog jakog advokata da ce da me tuzi da mi uzme par hiljada evra da treba da ide na snimanje magnetne rezonance itd.

Posto je proslo tek par dana i jos ne mogu zapisnik da podignem da vidim kako me policija tereti i da 100 % budem siguran da su lake telesne povrede malo se zentam,do sad nisam imao nikakve prekrsaje takoda se ne snalazim u pravnim vodama.

Dali bi neko mogao da mi objasni sta me ceka sve

1.Dali ce me policija i sud krivicno goniti,kakve sankcije me ocekuju gubljenje dozvole,novcana kazna ili nesto gore(posto su nastale lake telesne povrede).

2.Ukoliko se utvrdi 100 % moja krivica,a naj verovatnije jeste dali neko moze da mi objasni ja osiguran(tj sluzbeni auto),dali osteceni moze SAMO mene da tuzi za nadoknadu materijalne i nematerijalne stete,bez osiguranja(posto mi je to juce nagovestio da nece osiguranje nego samo mene),i ako moze sta da radim ne vuce mi se po sudovima i po parnicama dali je bolje da mu dam tih 500 dodatnih sto mi je trazio ili da idem na sud a to papreno kosta,tj da mi neko objasni postupno korak po korak sta me ceka pored podizanja zapisnika,prijava i kako da se ponasam i sta me ocekuje,jos uvek sam pod malim stresom pa mozda ni ne mogu da objasnim sta me zanima,hvala svima nadam se da ste me razumeli

Vrh

Tema posta: Re: Skrivio sam nesrecu,savet sta dalje i sta me ceka
PostPoslato: Utorak,25.8.2009. 13:41:53 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Citiraj:
2 u jednim pravcem vozio levom trakom u okviru ogranicenja u koloni od 3-4 vozila ja sam bio zadnji,krenuo sam sa prestrojavanjem u desnu traku i video 2-cu biciklista kako voze paralelno desnom trakom jedan kraj drugoga na 5-10 metara ispred mene,ja ih pre prestrojavanja nisam video uopste,posto sam se kretao brze od njih i video da cu ih udariti,poceo sam da kocim i da skrecem u desno,levog biciklistu sam izbegao a desnog sam udario.

Prvo. Malo pojasnite ovo 2 u jednim pravcem, verovatno ste mislili dve trake u jednom pravcu i još 2 u suprotnom pravcu.
Recite, da li ste preticali tu kolonu vozila koja je bila u desnoj traci ili je cela kolona išla levom trakom, pa i vi vašim vozilom na kraju te kolone, pa ste posle počeli da se prestrojavate u desnu traku i pritom udarili bicikliste koje niste videli, kojom ste se brzinom kretali i kakvi su uslovi na putu bili, osvetljen, neosvetljen, obeležene treke, neobeležene?
I recite koja je vrsta, osnosno kategorija puta u pitanju, autoput, magistralni put, regionalni put, put rezervisan za saobraćaj motornih vozila? Ovo pitam jer, vozači bicikla i vozači bicikla sa motorom mogu da se kreću samo po onim saobraćajnim površinama po kojima je kretanje takvim vozilima dozvoljeno, ukoliko na putu gde ste vi vozili nije dozvoljeno kretati se biciklom, ne možete samo vi biti okrivljeni za izazivanje udesa.

Drugo. Vozač bicikla i vozač bicikla sa motorom dužni su da se kreću što bliže desnoj ivici kolovoza, a ako postoji biciklistička staza - po biciklističkoj stazi, odnosno traci.
Ako se dva ili više vozača bicikala ili bicikala sa motorom kreću u grupi, dužni su da se kreću
jedan za drugim, a ne paralelno jedan sa drugim kako te to napisali, i skroz, kako sam već napisao uz desnu ivicu kolovoza, takođe trebaju da budu i osvetljeni da bi se mogli uočiti na putu, to isto ste trebali da tražite da se unese u zapisnik policijski sa uviđaja, a možda je i uneto od strane policajaca, ali da ne nagađamo. Jer, znate, ovako na prvo čitanje vašeg posta, se ne može reći da ste Vi jedini skrivili saobraćajni udes, već je podeljena odgovornost biciklista i vas, to je moje mišljenje, jer sam tako razumeo ja.

Citiraj:
1.Dali ce me policija i sud krivicno goniti,kakve sankcije me ocekuju gubljenje dozvole,novcana kazna ili nesto gore(posto su nastale lake telesne povrede).

2.Ukoliko se utvrdi 100 % moja krivica,a naj verovatnije jeste dali neko moze da mi objasni ja osiguran(tj sluzbeni auto),dali osteceni moze SAMO mene da tuzi za nadoknadu materijalne i nematerijalne stete,bez osiguranja(posto mi je to juce nagovestio da nece osiguranje nego samo mene),i ako moze sta da radim ne vuce mi se po sudovima i po parnicama dali je bolje da mu dam tih 500 dodatnih sto mi je trazio ili da idem na sud a to papreno kosta,tj da mi neko objasni postupno korak po korak sta me ceka pored podizanja zapisnika,prijava i kako da se ponasam i sta me ocekuje,jos uvek sam pod malim stresom pa mozda ni ne mogu da objasnim sta me zanima,hvala svima nadam se da ste me razumeli

Ostaje da se sačeka policijski zapisnik sa uviđaja, pa da se vidi tada, da li vas terete, i šta piše u zapisniku sa uviđaja sve, koja je kategorija puta bila u pitanju, da li je dozvoljeno da se biciklisti njime kreću, kojom ste se brzinom kretali u trenutku udesa, da li ste preticali kolonu, da li ste držali odstojanje u kolini, kakvi su uslovi na putu bili, pod kojim uslovima je nastao udes itd, što se tiče naknade štete nemojte da brzate, neka on preti slobodno i traži tih 500 evra, prvo sačekajte da vidite razultate uviđaja i da li će biti podignuta krivična prijava protiv vas zbog ugoržavanja bezbednosti saobraćaja i za šta će vas teretiti, pa tada delajte, može on tražiti naknadu štete i od vas osim od osiguranja, ali ako je sam skrivio tu štetu, niste dužni da je nadoknadite, ukratko, ako policija i sudski organi u kasnijem postupku utvrde i njihovu odgvornost, može vam kazna biti umanjena ili možete biti oslobođeni odgovornosti ili vam se umanjiti srazmerno vašoj krivici u udesu naknada štete ili je nećete uopšte ni dugovati.
Nije mi jasno zašto ste u startu otpisali njihovu odgovornost a vas 100% već okrivili, jer je vrlo moguće da postoji odgovornost i biciklista.

Vrh

PostPoslato: Utorak,25.8.2009. 20:03:31 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Da to je put sa dve trake u jednom pravcu,tj 4 trake u oba smera i mislm da je kvalifikovan kao polu magistralni put(ili magistralni put),pored puta postoji s obe strane biciklisticka staza ali ona nije obelezena tako da verujem da biciklisti imaju pravo da se krecu putem,ali po zokonu o saobracaju jedan iza drugog,a ne paralelno.Ja sam vozio iza kolone koja se kretala levom trakom tj sva kola ispred mene pa i ja smo isli levom trakom i nisam preticao vec sam skrenuo(prestrojio) se u drugu traku jer na 200 metara od mesta udesa postoji semafor gde leva traka ide na obilazni put,a desna traka ka gradu ja sam se prestrojavao da bi isao prema gradu,znaci obilazenje nije bilo u pitanju vec prestrojavanje,nesereca se dogodila u 6 i 15 izjutra asfalt je bio u dobrom stanju nije bio vlazan.
Biciklisti su se kretali paralelno da kazem desnom trakom jedan biciklista levom polovinom desne trake,a drugi desnom polovinom desne trake,ja sam udario desnog biciklistu jer kad sam ih primetio da bih izbegao sudar zakocio sam i okrenuo volan na desnu strane da izbegnem oboje,levog nisam udario vec desnog koji se kretao denom ivicom kolovoza.Naj gora stvar je sto kad sam davao izjavu ja nisam naznacio da su se kretali paralelno vec da sam primetio dvojicu biciklista,dali mogu nekako da dopunim izjavu,bio sam pod sokom posle dosta duge smene,a i drugih porodicnih problema ovih dana.

Vrh

PostPoslato: Sreda,26.8.2009. 15:56:23 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

TroxX napisa:
pored puta postoji s obe strane biciklisticka staza ali ona nije obelezena tako da verujem da biciklisti imaju pravo da se krecu putem,ali po zokonu o saobracaju jedan iza drugog,a ne paralelno

Ako je imala biciklistička staza šta su tražili koji đavo na traci rezervisanoj za saobraćaj motornih vozila? To pitanje da im postavite?
Bez ozira što nije obeležena, dužni su da se kreću desnom ivicom kolovoza, makar to bila i biciklistička traka ne obeležena i da idu jedan iza drugog, da su vidno obeleženi, sa svetlima napred i pozadi. Jer ove dve trake su namenjene za saobraćaj motornih vozila koja se kreću većom brzinom, biciklistička je sporija, oni su udareni zato što se nisu pridražavali najosnovnijih pravila saobraćaja, držati se desne strane, voziti jedan iza drugog i biti vidno obeležen sa svetlima.

Citiraj:
Naj gora stvar je sto kad sam davao izjavu ja nisam naznacio da su se kretali paralelno vec da sam primetio dvojicu biciklista,dali mogu nekako da dopunim izjavu,bio sam pod sokom posle dosta duge smene,a i drugih porodicnih problema ovih dana.

Možete kasnije na sudu sve kako je bilo ispričati ispočetka i da dopunite svoju izjavu. Trebali ste u tom trenutku da ostanete pribrani, da se setite svih detalja i da ih precizno opišete ovlašćenim službenim licima saobraćajne policije kako bi uneli sve to u zapisnik sa uviđaja. Ne valja to kad ljudi ne mogu da ostanu pribrani.
Sigurno su policajci slikali položaj gde je bio biciklista pri udaru tako da će se videti pozicija gde se je nalazio u trenutku udara.

Dok vam ne stigne prijava ništa vam ne možemo precizno reći.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,27.8.2009. 12:19:35 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Ne mogu da verujem,exspresnost nase policije,elem danas me zove drugarica iz Dunav osiguranja kaze stigao zapisinik,iako od udesa nema ni 9 dana.Sud me goni krivicno,znaci podnesena je krivicna prijava protiv mene,sto se tice zapisinka nisam zadovoljan kao prvo naveli su da pored puta postoji biciklisticka staza ali da je ruinirana tako da se biciklisti mogu kretati putem(staza je u sasvim dobrom stanju sem par delova od par metara koje su lose),naveli su da nema traga kocenja sto nije tacno postojao je trag kocenja u duzini od jedno 2 metra vidi se na slikama koje je policajac slikao mora da se vidi,procena brzine ne postoji zato sto nije izvrsen da kazem uvidjaj vec je samo policajac slikao mesto udesa,bicikl i kola nema navedene brzine nisu uradjena merenja,osteceni u svojoj izjavi nije uopste naveo da je vozio paralelno s kolegom sto je izgleda normalno,a ja naveo da sam video 2 biciklista(nisam napisao paralelno),znam ime i prezime drugog bicikliste ali sta mi je vajda njegov je prijatelj nikad nece reci da su vozili paralelno.Procenjena steta je 10 000,pola za sluzbeni auto,pola za bicikl,sto se tice telesnih povreda lakse telesne povrede(poderotina na desnom dlanu,ogrebana desna strana zadnjice i udar glavom o beton-radjen snimak kod neurologa nema povreda)inace je samnom napustio zdravstveni centar odmah nakon pregleda tj ja sam ga dovezao u hitnu i bio snjim sve dok pregledi nisu zavrseni,danas me zvao biciklista da mi ponovi ako mu ne dam pare da ce da me tuzi,kad sam mu rekao da nemam tu kolicinu para i da sam osiguran da pare trazi(tuzi) Dunav osiguranje on je decidno naveo da nece da tuzi njih vec samo mene gradjanskom parnicom,sto znaci da ce da se pridruzi tuzbi suda a kasnije parnica,i da je on na bolovanju da treba da ide na magnetnu rezonancu,da ima problema sa glavom i ledjima(bolovanje mu je otvorila njegova doktorka iz medicine rada).

E sad sta mi je ciniti

1.Dati mu lovu koju nemam(mozda skupim nesto) i na taj nacin se nagoditi da povuce optuzbe protiv mene,i nadati se da sud preinaci sa krivicne na prekrsajnu prijavu.

2.Sacekati krivicnu prijavu,posto sam ja kriv tesko delo protiv bezbednosti saobracaja-tako mi je rekao saobracaja kojeg sam juce pitao za savet-sto znaci krivicna osuda u dosijeu i kasnije parnicenje sto znaci vucaranje po sudovima i ko zna koja odsteta,prijalo bi mi da se to zavrsi sto pre pod velikim sam pritiskom zbog teske bolesti jednog od roditelja(moguca skora smrt),tako da mi sve ovo leze ko kec na jedanaest dodatno nerviranje.

3.Ili neka treca opcija

Saveti,saveti,pojasnjenja.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,27.8.2009. 13:01:52 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Znate kako advokat bi vas izvukao 90%, ovako preko foruma ne bi mogli mnogo da vam pomognemo našim mišljenjima, ipak to zahteva neposredno angažovanje.
Slučaj nije mnogo komplikovan, očigledno je da su učinjeni mnogi propusti prilikom samog uviđaja policije.

Citiraj:
sto se tice zapisinka nisam zadovoljan kao prvo naveli su da pored puta postoji biciklisticka staza ali da je ruinirana tako da se biciklisti mogu kretati putem(staza je u sasvim dobrom stanju sem par delova od par metara koje su lose),naveli su da nema traga kocenja sto nije tacno postojao je trag kocenja u duzini od jedno 2 metra vidi se na slikama koje je policajac slikao mora da se vidi,procena brzine ne postoji zato sto nije izvrsen da kazem uvidjaj vec je samo policajac slikao mesto udesa,bicikl i kola nema navedene brzine nisu uradjena merenja,osteceni u svojoj izjavi nije uopste naveo da je vozio paralelno s kolegom sto je izgleda normalno,a ja naveo da sam video 2 biciklista(nisam napisao paralelno)

Ovde treba dosta stvari da se odradi, da se redom pobijaju tvrdnje iz zapsnika, da se podnose još neki dokazi, morate da zahtevate spise predmeta, kako bi utvrdili šta je sve podneseno u predmetu protiv vas sa sve dokazima koje je podnela policija, i svaki dokaz da se ospori mora, ne znam da li ćete moći da dokažete da su vozili paralelno, možete da tražite na sudu od obe bicikliste a u suočavanju sa vama da potvrde tvrdnje da su vozili paralelno, što sumnjam da bi uradili iako bi bili pod zakletvom, ali vredi pokušati. Što se tiče stanja biciklističke staze može se utvrditi neposrednim uviđajem suda na lice mesto i to možete da zahtevate od suda, kada u onom delu pobijate tvrdnje policije da je staza ruinirana. To vam je sve vucaranje po sudu, i zahteva angažovanje a Vi nemate vremena za to, ali morate ga naći. A i očigledno je da su ovog biciklistu ubedili da može da izvuče dobar novac od vas i on na to i ide, i siguran sam da će u parnici da zahteva novac, te i tamo morate da se vucarate po sudu.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,27.8.2009. 13:12:03 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

TroxX napisa:
2.Sacekati krivicnu prijavu,posto sam ja kriv tesko delo protiv bezbednosti saobracaja-tako mi je rekao saobracaja kojeg sam juce pitao za savet-sto znaci krivicna osuda u dosijeu i kasnije parnicenje sto znaci vucaranje po sudovima i ko zna koja odsteta,prijalo bi mi da se to zavrsi sto pre pod velikim sam pritiskom zbog teske bolesti jednog od roditelja(moguca skora smrt),tako da mi sve ovo leze ko kec na jedanaest dodatno nerviranje.

Niste vi krivi, na sudu u krivičnom postupku postoji pretpostavka nevinosti, te saobraćajac vam ne može dati savet neki povodom toga, ovu pretpostavku su dužni da obaraju javni tužilac ili privatni tužilac u zavisnosti ko vas goni krivično dalje, a vi se samo branite i pobijate njihove argumente i dokaze. Sud je taj koji će na kraju presudom da odluču da li ste krivi ili ne.
Što se tiče samog krivičnog dela za koje će vas teretiti je delo ugrožavanja javnog saobraćaja učinjenog iz nehata čl.289.st.3.KZ, tu je zaprećena novčana kazna ili kazna zatvora do 1. godine., ovo je lakši oblik ovog kriv. dela. Ovakva kazna se briše iz evidencije, te ako budete osuđeni po ovom delu, ona će biti obrisana iz dosijea posle nekog vremena, ali moje je mišljenje da ne bi trebalo da budete osuđeni, možda će vam kazna ako vas kazne biti umanjena, i to ako se sam branite, ako imate branioca, advokata, postoji šansa da vas i oslobodi.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]