Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Neovlašćeno prisluškivanje ili snimanje razgovora
PostPoslato: Sreda,14.10.2009. 20:26:56 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,14.10.2009. 20:15:27
Pitanje: U koliko gradjanin, prilikom dolaska u službene prostorije MUP-a, radi prikupljanja obavestenja od gradjana, u toku razgovora izvrsi neovlaščeno i bez znanja OSL MUP-a audio snimanje razgovora, a nakon toga taj zapis učini dostupnim nepozvanom licu, da li tom prilikom čini neko krivično delo i koje?

Vrh

Tema posta: Re: pravni forum. moje pravo.net
PostPoslato: Sreda,14.10.2009. 21:14:56 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.1.2009. 15:14:59
Rod: Bata
Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine. Time ste počinili krivično delo neovlašćeno prisliškivanje i snimanje.
A niste morali. Nije Vam to ništa strašno što ste išli...Bolje izbrišite to. To neće ni moći da se koristi kao neki dokaz na sudu ili u policiji jer je nabavljen na nezakonit način...

Vrh

Tema posta: Re: Neovlašćeno prisluškivanje ili snimanje razgovora
PostPoslato: Sreda,17.3.2010. 07:43:14 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.1.2010. 07:01:16
Meni je ovo zanimljiva tema iz onog aspekta "ima li mesta logici u zakonu..."

Svi danas imaju neki aparat koji moze da napravi audio i/ili video snimak (telefon, mp3 plejer, fotoaparat, fen za kosu...). Takodje su svima puna usta prica o transparentnosti institucija, zakonitosti, pravu gradjana, slobodi govora... (naravno svi osecamo i onu vecu dozu cinizma zbog sasvim jasnog licemerja u svemu tome).

Jasno je meni da je zakon u sili, a da je sila u zakonu samo onda kada sila to dozvoli, ali ajde da se igramo utopije, pa da kazemo da se sud stvarno postavlja u zastitu prava gradjana.

Zasto se zabranjuje upotreba snimka u cilju dokazivanja necega sto se drugacije ne moze dokazati ?

Sta da su se u razgovoru otkrile nezakonite namere (navodjenje na mito, pretnja nasiljem, priznavanje ucinjenog kriminala...) ?
Ja razumem, i podrzavam pravilo da je kriminalno koristiti snimak u cilju ucene ili kompromitacije u javnosti neke licnosti (kao sto su snimci paparaca, ili sex-snimci...) , ali kada se neko, uslovno receno, zastiti u nekoj poslovnoj ili bezbednosnoj interakciji sa predstavnicima vece sile (vlasti ili kompanije) da bi imao neki dokaz da je stavljen u nepovoljnu situaciju, i onda taj snimak namerava da koristi pred sudom, to mi se cini potpuno drugacije. Cak sta vise sumnjivi su mi oni koji to brane. To jest, ne sumnjivi, nego su sasvim jasno na strani prisile jacih nad slabijima.

Evo jednog banalnog (u stvari ne tako banalnog) primera: besni pijanac od 30-tak godina i stotinjak kilograma u hodniku stambene zgrade sacekuje starijeg bolesljivog i naravno slabijeg komsiju i sikanira ga, ponizava, otima novac ili stvari koje ovaj kupi u prodavnici. Na sudu se nista ne moze uraditi jer je "rec protiv reci" to jest nema svedoka ni jasnih materijalnih dokaza. Zasto se snimak koji bi ovaj ugrozeni napravio u cilju dokazivanja svoje nevolje smatrao za neprihvatljiv ?!

Vrh

PostPoslato: Nedelja,21.3.2010. 22:00:15 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,07.12.2008. 22:33:41
Moj fakultet: PFu Nišu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
pravo na slobodu, privatnost kako stana tako i ličnosti je jedno od osnovnih načela na kojima se zasniva pravni sistem kako naše zemlje tako i drugih zemalja, to pravo je zagarantovano cijelim nizom sporazuma i konvencija. U slučaju kada bi se jedna država upustila u avanturu i ozakonila snimanje kako ste vi gore opisali te naknadno korišćenje istih sniamka kao dokaza počinjene radnje došlo bi do jedne vrlo "neobične" situacije. Probajte da zamislite situaciju u kojoj svako svakoga snima, prati i provjerava. Da li mislite da bi to onemogućlo normalno i apsolutno uživanje prava i sloboda koje građani posjeduju i uživaju, te da li bi dovaleo do jedne paranoiče situacije gdje bi pravo na privatnost, slobodu izražavanja i kretanja bile samo misaone imenica. A da li Vas to možda malo podsjeća na "Velikog brata"...Orvela...1984.?

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,22.3.2010. 08:13:40 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Veliki brat vas posmatra :lol: :lol:

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,22.3.2010. 22:55:15 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,07.12.2008. 22:33:41
Moj fakultet: PFu Nišu
alan shore napisa:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

da li ti možeš da nađeš "Ono" pitanje što sno ga komentarisali i smijeli se? Ja ne mogu ali znam da je bilo odlično :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Vrh

PostPoslato: Utorak,23.3.2010. 00:15:27 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.1.2010. 07:01:16
Ja se slažem sa time da se sve može preterivanjem dovesti do apsurda.
Takođe mi se ni malo ne sviđa činjenično stanje da se danas sve može snimati.

Ali ja razmišljam o situacijama gde je to jedini način da neko ko je slab(društveno, socijalno, uticajno...pa i fizički )
odbrani svoje pravo tako što će tom metodom steći dokaz o kriminalnoj radnji onoga ko ga ugrožava.

Dajte mi svoje tumačenje hipotetičkog slučaja koji sam opisao u poslednjem pasusu svoje prethodne poruke ?

Ako je snimak čije pravljenje unapred nije odobreno od nadležnih, nevažeći dokaz,
zašto je onda onaj snimak one dve devojke koje su krale stvari tokom demonstracija uzet
kao povod da se protiv njih podigne optužnica ?
Ja pretpostavljam da su se tokom suđenja koristili drugi, zakonom prihvaćeni dokazi, kao što su
svedočenje očevidaca ili otisci prstiju, možda i pronađene ukradene stvari (ovo sve nagađam).
Ali do svega toga je dođeno isključivo zahvaljujući snimku koji je osvanuo na internetu i na televiziji B92.

Vrh

PostPoslato: Utorak,23.3.2010. 03:15:10 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Citiraj:
Dajte mi svoje tumačenje hipotetičkog slučaja koji sam opisao u poslednjem pasusu svoje prethodne poruke ?

Isto tako smo nekada mogli da pričamo kako je tortura jedini način da se dođe do pravde. Lepo uzmeš dotičnog pijanca, malo ga umočiš u ključalo ulje i prizna sve. Poenta KD neovlašćenog snimanja jeste pre svega sprečavanje narušavanje privatnosti pojedinca i KD je i formulisano u tom kontekstu. To se vidi između ostalog i iz toga u kojoj glavi se nalazi to KD. Problem je malo sa stavom KPPa - koliko ja shvatam, u našem KPP se to tumači restriktivno (dozvoljeno je koristiti kao dokaz samo ukoliko je snimak pribavljen na eksplicitno dozvoljen način), umesto ekstenzivno (da je dozvoljeno koristiti kao dokaz ukoliko nije pribavljen na eksplicitno nedozvoljen način). Možda grešim, ne bavim se previše tom materijom trenutno.

Citiraj:
Ako je snimak čije pravljenje unapred nije odobreno od nadležnih, nevažeći dokaz,
zašto je onda onaj snimak one dve devojke koje su krale stvari tokom demonstracija uzet
kao povod da se protiv njih podigne optužnica ?

Jedno je imati povod, drugo je koristiti nešto kao dokaz. Nisam siguran da li se navedeni snimak koristio kao dokaz, sigurno je da su im i te stvari našli i da postoje verovatno neki drugi video zapisi (recimo sa nekih bezbednosnih kamera) koji su korišćeni. Javni tužilac može da pokrene istragu po saznanju, "glasu" itd. što je sudeći po svemu bio ovde slučaj sa tim snimkom.

Vrh

PostPoslato: Utorak,23.3.2010. 08:38:07 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Prikaži detalji :
mirko napisa:
alan shore napisa:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

da li ti možeš da nađeš "Ono" pitanje što sno ga komentarisali i smijeli se? Ja ne mogu ali znam da je bilo odlično :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mogu :lol: :lol: tu je u savetima...haha...a šta će ti to?

p.s. da ne banujemo temu.

Citiraj:
Ali do svega toga je dođeno isključivo zahvaljujući snimku koji je osvanuo na internetu i na televiziji B92.

Taj snimak je poslužio za pokratanje krivičnog postupka, kao dokaz je korišćeno nešto drugo. Kao što je Markus naveo u tim trenucima su dokazi pršteli na sve strane.

Vrh

PostPoslato: Utorak,23.3.2010. 18:11:45 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Mislim da u ZKP-u ima sada neki član (132 ili 123) koji bi omogućio - prema diskreciji sudije - korišćenje gorenavedenog snimka kao dokaza.
Čitava ta materija je kod nas pomalo konfuzna u najmanju ruku.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]