Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Da li me može zastupati punomoćnik koji nije advokat
PostPoslato: Sreda,11.1.2012. 04:36:18 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,17.5.2011. 15:16:18
Poštovani,
u vanparničnom postupku,u vezi utvrđivanja naknade za eksproprisanu nepokretnost pred sudom da li me može zastupati punomoćnik koji nije advokat imajuću i vidu Novi ZPP,član 85.
Hvala unapred

Vrh

Tema posta: Re: Da li me može zastupati punomoćnik koji nije advokat
PostPoslato: Sreda,11.1.2012. 11:01:19 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Može još uvek, zato što novi ZPP stupa na snagu od februara meseca ove godine, a po njemu je u građanskim parnicma obavezno zastupanje advokata.

Postupci započeti pre stupanja na snagu ovog zakona sprovešće se po odredbama Zakona o parničnom postupku ("Službeni glasnik RS", br. 125/04 i 111/09).

Kako se u vanparničnom postupku pored ZVP shodno primenjuju odredbe ZPP, to bi postojala šansa da opunomoćite nekoga ko nije advokat a verovatno je stručan kada je u pitanju eksproprijacija a pod uslovom da se ne bavi nadripisarstvom.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.1.2012. 22:38:01 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Hvala na odgovoru Alan shore.
Veyano ya tre'i stav Va[eg odgovora,molim Vas pojasnite mi kako bih rešio svoj problem jer postoji osoba,dipmolirani ekonomsita koji je neverovatno uspešan u poslovima eksproprijacije,pa mi bliže dajte predlog kako najbolje da to uradim jer ko danas ima para za advokate koji ti negarantuju uspeh.Ovaj ekonomista sklopi ugovor kod suda sa strankom o isplati troškova posle završetka procesa ali je vrlo uspešan
Da li može nekako da se pojavi kao umešač ili neki Vaš predlog kako da rešim problem jer para za advokata nemam.
Nisam razumeo Vašu zadnju rečenicu,citiram"To bi postojal šansa da opunomoćite nekoga ko nije advokat a verovatno je stručan kada je u pitanjuu eksproprijacija,a pod uslovom da se ne bavii nadripisarstvom"
Kako da anagažujem tu osobu-ekonomista-koji uspešno zastupa pred sudom predlogom za utvrđivanje naknade.Molim Vas za pomoć.Hvala unapred

Vrh

PostPoslato: Petak,13.1.2012. 13:33:54 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,29.1.2008. 18:23:43
Moj fakultet: PFu Nišu
Ma kakav umesac to nema veze sa punomocnikom, uzmite advokata, ekonomista za sudski postupak je isto sto i elektricar za vodovodne instalacije.........A taj ekonomista ako se bavi postupcima za eksproprijacuju, je zreo kp za nadripisarstvo, jer ga obavlja u vidu zanimanja.....

Vrh

PostPoslato: Petak,13.1.2012. 17:57:21 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Znate kako, u principu, možete da angažujete to lice da Vas zastupa u vanparničnom postupku. Date mu punomoćje, ovlastite ga u njemu u kom obimu može da Vas zastupa i to je to.

Ali malo ću da odužim i objasnim Vam neke stvari. Ako angažujete ovakvo lice kao punomoćnika, ovde bi se mogle pojaviti naknadno dve prepreke.
Prva bi bila ovo krivično delo nadripisarstva, koje je pomenuo kolega, jer po Krivičnom zakoniku ko se neovlašćeno i uz naknadu bavi pružanjem pravne pomoći, može se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine. A ovaj ekonomista baš to i radi, pruža građanima pravnu pomoć uz naknadu, a za to nije ovlašćen od strane određene institucije u ovom slučaju Advokatske komore u kojoj se upisuju svi advokati da bi pružali kasnije pravnu pomoć građanima uz naknadu.
Zna se ko se bavi pružanjem pravne pomoći a to su advokati, adv. pripravnici i druge organizacije ovlašćene za to kao što su odeljenja pravne pomoći pri opštinama i sudovima.

Druga prepreka bi bila Zakon o parničnom postupku. Punomoćnik može biti fizičko lice koje je potpuno poslovno sposobno, osim lica koje se bavi nadripisarstvom.
Ako se kao punomoćnik pojavi lice koje se bavi nadripisarstvom, sud će takvom licu uskratiti dalje zastupanje i o tome će odmah obavestiti stranku.

Ali da Vam još više laički pojasnim. Ako neko zastupa neko lice tako što u vidu profesije naplaćuje, a za to nije ovlašćen, to znači da je nadripisar, i to bi bilo sada kao nedozvoljeno, to je ono što sam iznad napisao o dvema preprekama.
Međutim, sad se postavlja pitanje ko je taj koji će regulisati pitanje i otkrivanje nadripisara? Naravno, Vi ćete često čuti kako neko kaže, a pogotovu advokati "pa to je sud u obavezi da uradi". Ali, to sud nije u obavezi da uradi, a zašto, zato što se u celom Zakonu o parničnom postupku nalazi nešto što se naziva načelo dispozicije stranaka (sloboda stranaka da preduzimaju parične radnje kakve god žele po njihovoj volji). Ako sudiji u sudu, bude mnogo smetalo što je neko ko zastupa stranku nadripisar, on ću eventualno napisati dopis policiji "molim vas, izvršite izviđajne radnje da proverite da li je on nadripisar ili nije". Ali, nadripisar je, u principu, čovek koji nešto zna od prava, nije trula lejka. Onda je sudiji u sudu mnogo bolje i lakše da tu bude nadripisar nego neuka stranka. A što nekom drugom smeta što taj uzima pare i naplaćuje u pola tarife i onemogućava nekog advokata da naplati celu tarifu, e to je njihov problem. I to je dispozicija stranke, i taj koji tvrdi da je neko nadripisar to mora da dokaže. I u toj situaciji će se eliminisati punomoćnik iz postupka koji ne sme da bude nadripisar.

Tako, ako smatrate da će taj ekonomista da obavi posao kako valja i da mu razume glava to što radi, a Vi ga angažujte, šta da Vam drugo kažem. Sami o tome odlučujete a ne mi ovde sa foruma, te s toga niko od nas ne snosi odgovornost ako se vodite sami svojim postupcima.
Mi smo Vama ukazali na neke činjenice ovde, a to da li ćete da angažujete neko lice sami ili ne i da li je to dobra ideja ili ne, ostaje samo na vama da odlučite.
Prepreka u sudu nema, kada se sve sabere i oduzme, bez obzira na ovo krivično delo i na onu odredbu Zakona o parničnom postupku, možete to lice angažovati da Vas zastupa.

Vrh

PostPoslato: Subota,14.1.2012. 04:28:09 
Pripravnik
Pošalji privatnu poruku

Pošovani,
hvala Vam na pojašnjenju.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,05.7.2012. 20:40:27 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,21.3.2011. 11:00:10
Moj fakultet: PF u Beogradu
Molio bih da mi odgovorite sa kolikim uspehom se moze osporiti ustavnost odredba ZPP i ZKP kojima je izricito propisano da stranku u postupku moze zastupati samo advokat, kako u redovnom postupku, tako i u postupku po reviziji, i u cemu bi se to ogledala neustavnost ovakvih zakonskih odredbi.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,05.7.2012. 22:23:07 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Po mom mišljenju nikako ili teško.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]