Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Namestaljka EDB-a o kradji struje
PostPoslato: Nedelja,10.1.2010. 16:54:24 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Subota,24.10.2009. 15:41:42
Komsija sa kojim sam u sudskom sporu, namestio mi je EDB ekipu koja je navodno utvrdila da sam krao struju i odvalila sumu od 70tak hiljada dinara.

Obzirom da je je kradja struje navodno konstatovana jer je lak na tzv lakiranom srafu ostecen a plomba strujomera, kojoj svako ima pristup, bila navodno ostecena.
Ne postoji paralelna instalacija niti ista slicno.
Ta EDB ekipa je dosla prijavom doticnog skojim sam u sudskom sporu, ali to znam ne zvanicno.

Napomenucu da stvarno nisam krao struju niti dirao ista oko strujomera, grejemo se na gas vec 5 godina, i racun za gas i za struju su uvek u istom odnosu te nemam interes da kradem struju koja je npr mesecno 1300din a gas 7000din.

Zeleo bih da tuzim EDB jer mi nije ostavljena mogucnost u postupku da dokazem da nisam krao struju (moras da potpises da si krao i da ces platiti tih 70hiljada da bi te ponovo ukljucili), i zato sto je tip iz ekipe EDB odvalio preveliku potrosnju po preseku tog kabla koja fizicki ne bi bila moguca (namestaljka), te zato sto je on navodno vratio lakirani sraf u ispravno stanje sto nije moguce bez aparature i vise vremena nego sto je on bio, te i zato sto mi je zbog toga iskljucio struju, sto (nisam siguran) mislim da nije bas po pravilima EDB-a jer ne iskljucuju dugogodisnje neplatise a ne redovne platise koji su navodno krali 1000din mesecno.
Pretpostavljam da mu je posao da kad navodno dovede strujomer u ispravno stanje, zapise stanje na brojilu i da sve pre toga je kradeno a posle toga uredno, a iskljucenje struje mi je ugrozilo postojanje obzirom na grejanje i frizider bez koga niko ne sme da ostane bez dobrog razloga.

Napominjem i da je upravo sledeci redovan racun za struju ispao isti kao i kad smo navodno krali struju!!!

Molim vas za savet!

Vrh

Tema posta: Re: Namestaljka EDB-a o kradji struje
PostPoslato: Nedelja,10.1.2010. 19:35:55 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
dobri_komsija napisa:
Komsija sa kojim sam u sudskom sporu, namestio mi je EDB ekipu koja je navodno utvrdila da sam krao struju i odvalila sumu od 70tak hiljada dinara.

Jel možete da dokažete ovu tvrdnju, neki materijalni dokaz, svedoka koji je video kada je razvalio kutiju i dirao kablove?

Citiraj:
lak na tzv lakiranom srafu ostecen a plomba strujomera, kojoj svako ima pristup, bila navodno ostecena.

Gde se nalazi šraf jel to onaj što se nalazi u strujomeru gde su uključene žice za dovod struje? Ili neki drugi šraf, recimo onaj kojim je pričvršćen plastični deo ispod onih brojila?
Što se tiče plombe ona mora da bude presečena ili pokidana, da se može onaj plastični deo bez problema skinuti. Ako je plomba samo pomerana to nije oštećenje. Moguće je da su i oni presekli plombu pa vas naknadno optužili da ste je vi presekli iako niste.

Citiraj:
racun za gas i za struju su uvek u istom odnosu te nemam interes da kradem struju koja je npr mesecno 1300din a gas 7000din.

Ove su posredne stvari.

Citiraj:
Zeleo bih da tuzim EDB jer mi nije ostavljena mogucnost u postupku da dokazem da nisam krao struju (moras da potpises da si krao i da ces platiti tih 70hiljada da bi te ponovo ukljucili), i zato sto je tip iz ekipe EDB odvalio preveliku potrosnju po preseku tog kabla koja fizicki ne bi bila moguca (namestaljka), te zato sto je on navodno vratio lakirani sraf u ispravno stanje sto nije moguce bez aparature i vise vremena nego sto je on bio, te i zato sto mi je zbog toga iskljucio struju, sto (nisam siguran) mislim da nije bas po pravilima EDB-a jer ne iskljucuju dugogodisnje neplatise a ne redovne platise koji su navodno krali 1000din mesecno.
Pretpostavljam da mu je posao da kad navodno dovede strujomer u ispravno stanje, zapise stanje na brojilu i da sve pre toga je kradeno a posle toga uredno, a iskljucenje struje mi je ugrozilo postojanje obzirom na grejanje i frizider bez koga niko ne sme da ostane bez dobrog razloga.

Oni su trebali da prekontrolišu stanje i prijave vas policiji, a ne da oni sprovode zakon.
Jeste li potpisivali nešto?

Vrh

PostPoslato: Utorak,12.1.2010. 20:12:02 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Obzirom da znam da ja nisam dirao nista oko strujomera, ili je komsija ili je njegov tip iz ekipe EDB-a dirao plombu jer dok on gleda oko strujomera, normalni gradjani ne kontrolisu bas u detalj sta radnik EDB-a cacka po ormanu. Nazalost svedoka nemam ali sam morao da posle svega postavim zastitne limove ka mom strujomeru i 2 katanca na delu vrata koji pokriva samo moj strujomer (nisam zatvorio pristup ostalim strujomerima zgrade) da se to ne bi opet ponovilo.

Kablovi nisu dirani nego je samo olabavljen neki lakirani sraf dovoda faze na strujomer koji, kako sam razumeo prijatelja elektricara, je nastelovan i zato lakiran, te njegovim pomeranjem moze da se smanji obracun na strujomeru po toj fazi, ali to sam majstor ne moze da nasteluje iliti vrati u ispravno stanje kao sto je on rekao da je uradio, jer to mora da se steluje u delic milimetra sa nekim uredjajem, i ako se presteluje moze strujomer da eksplodira.
Smatram da sraf nije ni bio olabavljen nego je galamom i pricom utvrdio kradju, pa ne dirajuci sraf, "vratio ga" u ispravno stanje.

Na nas pomen policije, da uzme otiske i utvrdi ko je to dirao u ormanu, ekipa EDB-a je nabrzaka (par minuta) isekla struju, rekli da nece biti potrebe za policijom jer ima tu mnogo otisaka i otisla.

Zapisnik sa sve odredjenom kaznom tj nelegalnom potrosnjom po toj fazi je keva (vlasnik stana i brojila) morala da potpise da bi oni uopste dosli da ukljuce ponovo struju.
Nelegalna potrosnja po toj fazi je prevelika u odnosu na presek kabla koji to jednostavno ne bi izdrzao, te bi to svaki inzenjer to potpisao.
Pri podizanju zapisnika kod shefa te sluzbe smo sve argumentovali ali je on ipak podrzao svoje terence...
Nigde u zapisniku nije predoceno kako se zaliti i gde, jednostavno ne postoji opcija da si ti u pravu tj. da su radnici EDB-a pogresili ili namestili.

Obzirom da kad ti neko namesta, dobro smisli i obrazlozi pricu i situaciju, te najvise mogu da dokazem posrednim dokazima tipa stare i nove potrosnje u kw, odnosu potrosnje gasa i struje iliti motivima kradje struje u tom slucaju, kao i proceduralnim namestaljkama - greskama ekipe EDB-a gde se vidi namera namestanja situacije maltretiranja nase porodice u vidu vece novcane kazne, broja dana bez struje (petak po podne, cekali struju do utorka).
Komsija nas je prijavio EDB-u (stigla mu povratnica iz EDB-a) ali u EDB-u tvrde da je anonimna prijava. Skrivanje prijavioca takodje dokaz za namestanje?

Savet ili preporuka advokata za takve slucajeve?
Da li otici do direktora EDB-a pre tuzbe?

Vrh

PostPoslato: Utorak,12.1.2010. 21:59:28 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Moj najdobronamerniji vam je da se konsultujete sa advokatom (nekim poznanikom ili prijateljem ako ga imate), da vidite da li ima osnova da ih ganjate (a po mom mišljenju ima) i da li možete da uspete u eventualnom sporu ako bude došlo do njega.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,14.1.2010. 21:12:13 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Hvala na savetu. Sigurno cemo konsultovati advokata ali me zanima kakvog advokata treba da trazim (parnicni, privredni (edb), krivicni...)?
Da nemate neki pravni savet koji recimo, ocigledno proizilazi iz teksta?

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,14.1.2010. 21:31:55 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Ne bih da se uključujem, jer ne poznajem materiju, ali me interesuje šta ste vi to tačno potpisali?

Vrh

PostPoslato: Petak,15.1.2010. 10:52:47 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Marcus napisa:
Ne bih da se uključujem, jer ne poznajem materiju, ali me interesuje šta ste vi to tačno potpisali?

Zapisnik koji sastavljaju električari na terenu kada uhvate privatno lice u krađi struje.

Obično kažu "potpiši da duguješ toliko ili toliko, to je priznanje da si krao, a imamo dokaze ili ćemo podneti krivičnu prijavu policiji, pa ćemo na sud a to će te skuplje koštati"!
(Najčešće se mogu lako naći dokazi kada je u pitanju krađa. Samo fotografisanjem predmeta na licu mesta se može svašta uočiti (oštećenja, grebanja, kidanje, seča kablova itd.), ali oni to često ne rade, već samo uoče i zapišu šta su zatekli i onda krenu da se ponašaju kao policajci. A o pirkupljanju dokaza znaš šta smo učili iz kriminalistike, pa ti proceni da li električari znaju šta su to latentni dokazi ili kako se uzimaju otisci prstiju na mestu izvršenja KD i kakve dokaze imaju).

Ljudi se zatim uplaše i potpišu takvo priznanje (najčešće oni koji stvarno kradu, a popisuju i ovi drugi koji se plaše policije i suda i troškova). A ona priznanja koja su iznuđena, kao što je ovo (ako je tačno što je dobri komšija sve napisao, a pretpostavimo da je tačno, može se na sudu kasnije lako oboriti uz dobrog advokata i adekvatnu odbranu), ovakva priznanja ne mogu se nikako uzeti kao dokaz na sudu. Zna se koja je procedura sa priznanjem i kome se priznanje može dati.
Tako da ovakve stvari nikad ni ne dođu do suda, a EPS ima izvršnu ispravu (zapisnik sa besnoslovnom cifrom i računi za struju) kojom može da potražuje dug u svako doba preko izvršnog suda i eto ti zaobilaznog puta do još veće prevare od krađe struje.

Citiraj:
zanima kakvog advokata treba da trazim (parnicni, privredni (edb), krivicni...)?

Ako idete na naknadu štete onda možete parničnog, u suštini možete bilo kog advokata, svi oni rade dobro, i poznata im je ovakva materija. Uzmite onog kvalitetnog o kome se priča po kraju :wink:

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,01.3.2010. 22:55:57 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,01.3.2010. 22:48:09
Ja sam dobio tj moj cale 211000 dinara da platimo jer smo navodno ostetili blombe i prikacili kabal preko kog smo krali struju!!! Iako to nismo radili potpisali smo papir kad su nam menjali brojilo da su ostecene blombe takodje to nisu naglasili pre potpisivanja nego su samo dali papir...
Nama ce iskljuciti struju ako ne platimo 1/4 racuna, sto nam omogucava samo jos 1 mesec koriscenja el energije pa moramo da platimo jos 1/4...
Zanima me sta si ti uradio po tom pitanju?????

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,08.4.2010. 17:39:55 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Nama su isljucili struju i nisu hteli da je puste dok se ne potpise da moramo da platimo tih 70000 a time i priznanje za kradju. Ali oni su grubo prekrsili moje pravo, te recimo nisu zvali policiju koja bi trebala da utvrdi (jer je kradja) da je kradje bilo i kako i da po mom zahtevu uzme otiske prstiju sa strujomera da se utvrdi ko je to uradio, jer mi nismo. Da ne pricam i da je trebalo da utvrde na tacno koji nacin je struja kradena i da npr. sacuvaju kabl ili lakirani sraf kao dokaz.
Policija nije zvana. Takodje nije uzeto u obzir, i za to cemo se hvatati na sudu, da je orman strujomera zgrade otkljucan te mu svako moze prici, a time i plombu ostetiti te ja nisam duzan da placam za kradju samo ako je neko ostetio plombu.

Mi smo potpisivanjem tog papira se obavezali na placanje tih 70000 ali tek kad ih isplatimo treba da tuzimo edb za povracaj novca iz vec pominjanih razloga i da bi dokazali nevinost.

Skupo je tuziti edb, i mi cemo ici na tu varijantu, ali ne mogu savetovati to bas svakome, trula je ovo drzava, pitanje je i da li cemo ih i dobiti iako smo nevini...

Vrh

PostPoslato: Petak,30.4.2010. 14:03:03 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Samo tužba protiv EDB.

Vrh