Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Ustavnost kazni za parkiranje
PostPoslato: Četvrtak,27.5.2010. 13:31:44 
Site Admin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,23.10.2007. 11:52:37
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Odvjetnik Veljko Miljević građanima poručuje da odbiju platiti drakonske kazne za parkiranje, kao što on odbija već godinama.

Ustavni sud donio je odluku radi koje je mnogim vozačima pao kamen sa srca. Visina kazni koje su mnogi vozači pronašli pod brisačima svojih automobila neustavna je i protivna Zakonu o obveznim odnosima, odlučili su ustavni suci.
Tako će ubuduće građani koji prekorače plaćeno vrijeme parkiranja plaćati samo nepodmirenu naknadu za parkiranje, a ne 15 puta viši iznos kazne kao dosad. Kako ta odluka stupa na snagu tek 31. prosinca 2009. godine, postavlja se pitanje: Što sad?
Zagrebački odvjetnici Veljko Miljević i Silvije Degen apsolutno podupiru odluku ustavnih sudaca.

- Neka građani odbiju plaćati kazne! Ja nikad nisam platio kaznu. Došao bih u Strojarsku, rekao im neka mi daju moja automobil i pokazao vozačku i prometnu dozvolu. Pitanje je je li odvoženje automobila zakonito ili nije. Bilo bi zakonito da automobil smeta nesmetanom odvijanju prometa - kaže Miljević i još jednom ponavlja kako građani više ne bi trebali plaćati drakonske kazne za prekoračenje dopuštenog vremena parkiranja.
Dodaje da će, ukoliko se protiv građana koji odbiju platiti pokrene sudski postupak, odluka Ustavnog suda utjecati na odluku suda.
- Dosadašnja je visina kazne arbitrarno određena od onih koji drže monopolističke položaje. Da je netko svojim parkiranjem počinio takvu štetu, to nema veze s vezom - smatra Miljević.

Degen: Tražite povrat novca ako vam naplate kaznu za parkiranje

S druge strane, Silvije Degen kaže kako odluka Ustavnog suda nije poziv građanima da počnu bilo kako parkirati.

Domagoj Pavelić
- Iako su suci ostavili rok do 31. prosinca 2009., vjerojatno se dosadašnje kazne neće više naplaćivati. Ako se ipak naplate, osoba može zatražiti povrat novca od države od dana kada je na snagu stupila odluka Ustavnog suda. Retroaktivno neće moći tražiti povrat novca - kaže Degen ne skrivajući da mu je drago zbog odluke Ustavnog suda jer je dosadašnja visina kazne bila odraz samovolje gradskih vlasti.
Iako je pravilnik o parkiranju donesen 2001. godine, direktor Zagrebparkinga, Mate Kraljević, ne shvaća što se sada dogodilo da je Ustavni sud promijenio odluku.
- Ne mogu odgonetnuti što su suci Ustavnog suda, u koje propise sada gledali kada su 2001. godine potvrdili odluku o ovakvom načinu parkiranja i kaznama. Koliko mi se čini, makar nisam skroz upoznat, pobrkana su novčana potraživanja i ugovorne kazne ako niste istaknuli parkirnu kartu, parkirali u krivoj zoni ili ako ste ostali dulje. Ali, nikako da odgonetnem što su suci sada gledali. Usporavati odluku Ustavnog suda ne možemo, ali sazvat ćemo Hrvatsku parkirnu udrugu i vidjeti hoće li se te kazne onda drugačije zvati. Mi ništa nismo mijenjali od 2001. godine i nadali smo se da smo dobro odlučili kada smo se poslužili iskustvima Slovenije i Austrije - istaknuo je Kraljević, dodajući kako će za godinu dana, koliki je rok, vidjeti kako će se zvati kazne, a do tada će, kazao je, djelatnici Zagrebparkinga raditi isto kao i do sada.

dalje.com

Vrh

Tema posta: Re: Ustavnost kazni za parkiranje
PostPoslato: Četvrtak,22.7.2010. 13:59:23 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Isti je slučaj i kod nas. I kod nas ovlašćenje poverioca (Parking servisa) za takvu naplatu izvire iz neustavnog i nezakonitog propisa, odnosno Odluke o javnim parkirališima. Gde je doplatna kazna regulisana kao ugovorna kazna a ne prekršaj.

Predmetni pravni odnos između stranaka uređuje Zakon o obligacionim odnosima. Odnos sa JKP Parking servisom je odnos privatno - pravne prirode, a ne pravni odnos drzavne vlasti i gradjanina, tako da Parking servis, kao ugovorna strana, moze da se slozi sa nama u vezi doplatne kazne i njene osnovanosti i odustane od naplate doplatne karte ili ne. Ovaj ustupak je, ipak, stvar dobre volje ljudi iz Parking servisa, a ne njihova dužnost. Poverilac bi u slučaju tužbe i ukoliko bi dokazao osnovanost svog potraživanja, prema ZOO-u eventualno imao pravo samo na iznos propisane naknade za parkiranje (25 din.) sa zakonskom zateznom kamatom na taj iznos, od dospelosti do isplate, koja je ponovo niža od doplatne kazne od 2000 din koliko je kod mene u gradu. Član 270. st. 3 Zakona o obligacionim odnosima izričito kaže da ugovorna kazna ne sme biti predviđena za novčane obaveze. Plaćajući kartu za smeštanje automobila na parkiralištu građanin zasniva obligacioni odnos, bar je u mom gradu još uvek tako. Možda je to u Bg i drugim većim gradovima promenjeno pa je regulisano prekoračenje parking vremena kao prekršaj, ali sumnjam, to se uvodi zakonom a ne odlukom. I da je tako, da je doplatna karta regulisana kao kazna a Parking servis nema ovlašćenja i nadležnosti da kažnjava. :arrow: Pravo na naplatu kazne imaju državni organi kojima je zakonom povereno to ovlašćenje, a u ovome slučaju ne postoji ovlašćenje javnog preduzeća da naplaćuje kazne. Javno preduzeće ima ovlašćenje od grada, ali to u ovome slučaju nije dovoljno da bi predstavljalo pravo na naplatu doplatne kazne jer nije povereno zakonom – novosadski advokat Željko Marović.

E sada, na nama je iako postoji ova rupa u zakonu da se savesno ponašamo. Da platimo parking onoliko koliko ostajemo na njemu ili lepo da pomerimo auto na drugo mesto jer postoje ljudi koji bi da se parkiraju i završavaju svoje poslove.

Vrh

PostPoslato: Sreda,28.7.2010. 00:48:18 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Moj fakultet: PFu Nišu
Koliko sam ja video, to i jeste ugovorna kazna, dakle u skladu sa odredbama ZOO.
Prekršajnu mandatnu kaznu za nepropisno parkiranje izriče i naplaćuje policija, to sa ovim nema veze.

A drugo, oni jesu ovlašćeni i to opštinskom/gradskom odlukom, koja je u ovom slučaju zakon, budući da ovaj segment spada u tzv. izvorni delokrug opštine/grada (autonomnu nadležnost). Samim tim, na osnovu ovlašćenja iz Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o komunalnim delatnostima, opština/grad samostalno uređuju obavljanje te delatnosti i poveravaju taj posao privrednim društvima ili preduzetnicima; koji donose svoje opšte uslove poslovanja i njima predviđaju obaveze korisnika parkirališta (pa i ugovornu kaznu za prekoračenje).

To su adhezioni ugovori (ugovori po pristupu) gde druga strana tj. korisnik može samo prihvatiti ili odbiti ponuđene uslove u celosti - samim tim i ugovornu kaznu za prekoračenje vremena parkiranja.

Treće - uvek postoji opcija da se ugovorna kazna u opštim uslovima predvidi za neispunjenje obaveze uklanjanja vozila posle isteka zakupljenog vremena parkiranja. Samim tim, nije za novčane obaveze. :wink:

I četvrto, parking preduzeća imaju pravo zadržavanja (retencije) na vozilima do naplate, i to po samom ZOO (čl.286.- 289.)

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,16.9.2010. 14:26:47 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,16.9.2010. 14:16:17
http://www.facebook.com/home.php?#!/pag ... 683?ref=mf

ovo je stranica na face book-u koja je napravljena kao pocetak protesta protiv ne ustavnih odluka...

molimo vas da nam date sve moguce pravne savete u vezi gore navedenog texta oko ustavnosti naplate doplatne karte

unapred hvala,
novosadjanin

Vrh

PostPoslato: Petak,11.2.2011. 22:57:12 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Da budete u toku, odluka Ustavnog suda.
Da me nisu danas pitali za to, ne bih ni primetio :wink:

+

http://www.blic.rs/Vesti/Vojvodina/2339 ... -od-sudije

Prikačeni fajlovi:
Odluka.doc [56 KiB]
119 puta
Vrh

PostPoslato: Subota,12.2.2011. 10:43:54 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Neispravan ti je link ka odluci. Piše, da fajl ne postoji :|

Vrh

PostPoslato: Subota,12.2.2011. 11:44:57 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Mislim da je neki bag sa forumom izgleda, pošto ni ja ne mogu onaj tvoj attachment da vidim.

Evo ga:

http://www.scribd.com/doc/48689381/Odlu ... o-parkingu

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]