Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: K.D. teska kradja 203 st.1
PostPoslato: Sreda,28.9.2011. 10:42:02 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.9.2011. 09:55:43
Pozdrav za sve moderatore na sajtu,ja sam nov ovde i tu sam zbog toga sto mi treba pomoc...
E ovako pre tri god. tacnije 2008 sam sa dvojicom maloletnih drugova ja sam tad imao 19,neovlasceno usli(nismo obijali) neki hangar i odatle smo uzeli razne stvari sto smo kasnije prodali i za to dobili smesnih 2.000 din.(de mi je bila pamet).2010 jednog tog druga privode zbog nekog drugog dela,i on prizna i ovo i kaze sve u vezi toga.Zatim i mene privode dam izjavu priznam i ja sve to i onaj drugi drug...Posto su obojica bili maloletni u vrme izvrsenja kradje,sud tereti samo mene po stavu 203 st. 1.Bio sam kod istraznog sudije(advokata nemam) priznao delo i rekako sve kako je bilo i ostali su isto rekli ( dvojica drugova),i sad mi pre neki dan stigao poziv za glavni pretres,i nzm sta me tamo ceka danima nmg da spavam zbog toga.Samo da naglasim da je sud procenio stetu na 16.500 din sto i jeste realna cena tih stvari koje smo mi prodali po nizoj ceni...nisam nikad ranije bio osudjivan,i bio sam mladji punoletnik u vreme izvrsenja kradje,sad nzm koliko ce to sud uzeti u obzir.Zanima me koju kaznu mogu da ocekujem,i da li kojim slucajem mogu da se nagodim sa ostecenim da mu vansudski isplatim tu sumu (preko por cu vam reci ako treba sta je u pitanju msm objakat u koji smo usli) pozz :mrgreen:

Vrh

Tema posta: Re: K.D. teska kradja 203 st.1
PostPoslato: Sreda,28.9.2011. 11:48:52 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Nije u pitanju teška krađa, već obična krađa, najverovatnije ćete dobiti novčanu kaznu.

Idite u tužilaštvo, predložite primenu člana 236 Zakonika o krivičnom postupku u pogledu vašeg slučaja: da nadoknadite štetu oštećenom i platite neki iznos u korist humanitarne organizacije ili obavite društvenokorisni rad ili šta već dogovorite. Imate šest meseci za realizovanje tog dogovora i ako uspete, odbaciće prijavu protiv vas i izlazite čisti što se tiče kaznene evidencije (naravno, u operativnoj evidenciji MUP ostajete ubeleženi).

Citiraj:
Član 236

(1) Javni tužilac može odložiti krivično gonjenje za krivična dela za koja je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, ako osumnjičeni prihvati jednu ili više od sledećih mera:

1) da otkloni štetnu posledicu nastalu izvršenjem krivičnog dela ili da naknadi pričinjenu štetu,

2) da plati određeni novčani iznos u korist humanitarne organizacije, fonda ili javne ustanove,

3) da obavi određeni društvenokorisni ili humanitarni rad,

4) da ispuni dospele obaveze izdržavanja,

5) da se podvrgne odvikavanju od alkohola ili opojnih droga,

6) da se podvrgne psihosocijalnoj terapiji,

7) da izvrši obavezu ustanovljenu pravnosnažnom odlukom suda, odnosno poštuje ograničenje utvrđeno pravnosnažnom sudskom odlukom,

8) da položi vozački ispit, obavi dodatnu vozačku obuku ili završi drugi odgovarajući kurs.

(2) Po odobrenju veća iz člana 24. stav 6. ovog zakonika, javni tužilac može odložiti krivično gonjenje i za krivična dela za koja je predviđena kazna zatvora preko tri godine, a do pet godina.

(3) Osumnjičeni je dužan da prihvaćenu obavezu izvrši u roku koji ne može biti duži od šest meseci.

(4) Ako osumnjičeni izvrši obavezu iz stava 1. tač. 1) i 4) ovog člana ili, uz pristanak oštećenog, obavezu iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana u roku iz prethodnog stava ovog člana, javni tužilac će odbaciti krivičnu prijavu, a odredbe člana 61. ovog zakonika neće se primenjivati.

(5) Kada javni tužilac oceni da oštećeni kome je u potpunosti naknađena pričinjena šteta, iz očigledno neopravdanog razloga ne pristaje da osumnjičeni izvrši obaveze iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana, a javni tužilac nađe da je izvršenje takvih obaveza celishodno, zatražiće da veće iz člana 24 stav 6. ovog zakonika, svojim rešenjem odobri izvršenje tih obaveza. Ako veće iz člana 24. stav 6. ovog zakonika odobri izvršenje obaveza iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana, a osumnjičeni ih u potpunosti izvrši, odredbe člana 61. ovog zakonika se neće primenjivati.

(6) Javni tužilac može, uz saglasnost suda pred kojim se vodi glavni pretres, do završetka glavnog pretresa za krivično delo za koje je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, odustati od krivičnog gonjenja, ako osumnjičeni ispuni jednu ili više mera iz stava 1. ovog člana. Kada se radi o merama iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana, potrebna je i saglasnost oštećenog, odnosno primenjuje se pravilo iz stava 5. ovog člana.

(7) Javni tužilac može postupiti u skladu sa stavom 6. ovog člana i kada se postupak vodi za krivično delo za koje je predviđena kazna zatvora preko tri godine, a do pet godina, ako to svojim rešenjem odobri veće iz člana 24. stav 6. ovog zakonika.

(8) Kada se presuda kojom se optužba odbija donese zbog odustanka javnog tužioca od krivičnog gonjenja u skladu sa st. 6. i 7. ovog člana, odredbe člana 62. ovog zakonika neće se primenjivati.

(9) Kada je krivična prijava podnesena za krivično delo za koje je kao glavna kazna predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, javni tužilac je dužan da pre podnošenja optužnog predloga, odnosno pre nego što podnese predlog za sprovođenje istražne radnje pre optužnog predloga, ispita postojanje mogućnosti za odlaganje krivičnog gonjenja, zbog čega može obaviti razgovor sa osumnjičenim i oštećenim, kao i drugim licima, odnosno prikupiti druge potrebne podatke, o čemu sastavlja službenu belešku.

Vrh

PostPoslato: Sreda,28.9.2011. 12:13:12 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,28.9.2011. 09:55:43
Sve vreme sam mislio da je to teska kradja clan 203 st. 1 :) ... Samo neznam da li jos moze da se primenjuje clan 236 posto je meni glavni pretres ovih dana,a da li mogu to reci na glavnom pretresu?Ako je to vazno na pozivu za glavni pretres na kraju pise da se optuzeni oglasi krivim i osudi po zakonu u potpisu javni tuzilac ..

Vrh

PostPoslato: Sreda,28.9.2011. 15:13:25 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Idite sutra u tužilaštvo i raspitajte se za tu mogućnost.
U principu ne verujem da možete dobiti tu bog zna kakvu kaznu i da dobijete, ali zašto biste u kaznenoj evidenciji imali krivično delo ako ne mora.

Vrh

PostPoslato: Sreda,28.9.2011. 16:38:08 
Legally blonde
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,04.9.2008. 18:11:24
Rod: Seka
Moj fakultet: PF u Beogradu
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
ja koliko znam mera oportuiteta koju je kolega Marcus predlozio (koja je idealna prilika da se izbegne krivicno gonjenje), moze da se trazi samo do momentana podizanja optuznice... dakle, pre pokretanja postupka... :roll:

s obzirom da je cilj ove mere upravo odlaganje krivicnog gonjenja, odnosno ne gonjenje u slucaju ako se ispune uslovi iz izrecene mere koju odredjuje javno tuzilastvo.

Vrh

PostPoslato: Sreda,28.9.2011. 17:12:40 
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Eh, da, jeste. :roll:

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,03.10.2011. 16:46:50 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,09.1.2011. 23:08:14
Moj fakultet: PF u Beogradu
Moze i na glavnom pretresu tako da bih ja zatrazio primenu tog instituta, raspitas se ciji je to predmet i konsultujes se sa tim obradjivacem.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]