Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Dug prema banci iz 1997.god.
PostPoslato: Utorak,10.1.2012. 21:01:15 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,27.10.2011. 15:34:59
Vazi, razumeo sam. Hvala na strpljenju i trudu. Nista drugo mi i ne preostaje.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.1.2012. 00:55:24 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Dobio sam odgovor od LNB banke iz Beograda. Razjasnjenje je ovakvo. Zahtev za naplatu duga je podneo advokat u ime banke Opst.Sudu 30.10.1998.god. i na poledjini stoji broj za Izvrsenje od 03.11.1998.god. overen sudskim pecatom, isti nije meni dostavljan, to je i razlog moje neobavestenosti, vec je direktno dostavljen Obracunskoj sluzbi na naplatu potrazivanja. Znaci, banka-advokat-Sud-obracunska sluzba, sve mimo mene. Moguce je da mi to Obracunska sluzba nikada nije pustila na naplatu, a moguce i da je placeno, nemogu da tvrdim, ipak je to bilo pre 13 godina, a sediste je u Pancevu, SUP Pancevo, a ja sam tada radio u OUP Vrsac. Kako je moguce da se na taj nacin donosi Presuda, i daje na izvrsenje bez prisustva tuzene strane? Onako, po automatizmu. Vidim iz Licnog izvestaja KB, spominje se 31.12.2005.od. sada pretpostavljam da je verovatno tada i obnovljen postupak, i opet ja o tome nisam obavestavan ni od koga, a stoji i datum 06.01.2012 sa naznakom UT, kazu da je to oznaka za utuzenje. Prosto nemogu da verujem da se ovo sve odvija bez mog znanja. Ima li ovde elemenata zastarelosti? Kada, i ako, takav dug zastareva?

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,12.1.2012. 15:13:18 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Evo konacno sam rascistio i znam kako stoji stvar. Bio sam u Sudu da pogledam taj predmet i pronasao da me je tadasnja Jugobanka, odnosno, njen advokat tuzio za iznos od 1.251,79 din, da je sudija doneo Odluku o prinudnoj naplati koja je dostavljena mom poslodavcu MUPRS dana 03.11.1998.god. Naplata nije izvrsena, tj. Obracunska sluzba mi nije skinula navedeni iznos sa l.d. To je sve sto ima u tom pedmetu. Postupak nikada nije obnavljan, tj. ponovo podizana Tuzba. U razgovoru sa referentom u banci, receno mi je da postupak nije okoncan a nije ni odbacen, te s toga - trebalo bi da uplatim glavnicu i pripadajucu kamatu na navedeni dug, a sto iznosi negde oko 90.000. Pa oni stvarno nisu normalni. Ovo je definitivno takva situacija. Radnik u Sudu mi je rekao da izvrsni postupak zastareva nakon 5 godina, jedan od direktora banke mi je rekao da bankarski dug zastareva nakon 7 godina, a negde na Forumu sam procitao da sudski postupak po ovakvoj stvari zastareva nakon 10 godina, a meni je ovo 13 godina po izvrsnoj presudi. Molim vas da mi odgovorite koja su moja prava u ovom slucaju, da li stvarno zastareva dug i sta da radim. Cinjenica je da niko nikada nikakav postupak po ovom pitanju nije pokrenuo. Taj predmet je arhivar doneo sa tavana, jer je a/a.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,15.1.2012. 13:39:16 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Posto sam najzad rascistio da od 1998.godine ovaj moj predmet nije obnavljan, tj. nikada nije podnosena nova Tuzba protiv mene, u vezi ovog pedmeta, malo sam prelistavao po Zakonu o Obligacionim odnosima i podneo Zahtev za brisanje duga iz evidencije, a uputio sam ga NLB banci, hteo bih da vas upitam u ispravnost mog postupka, naime u njemu sam se pozvao na cl. 360, 363 i 379 Zakona o obligacionim odnosima Sl. list SFRJ br. 29/78, 39/85, 45/89, 57/89 i Sl. List SRJ 31/93. Mozete li mi reci da li sam dobro uradio i u kom vremenskom roku je banka u obavezi da vrsi brisanje iz evidencije, jer, u novoj banci mi je sve stopirano zbog ove evidencije u KB?

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,29.3.2012. 14:12:24 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Danas me je pozvala moja banka, čiji sam sadašnji štediša, da bi me upitala šta je bilo sa mojim predmetom, vezano za NLB banku. Razlog tome je pojava još jedan identičan slučaj, gde je jedna gradjanka navodno utužena od strane NLB banke, za neki navodni dug iz 1995.god. Identična dijagnoza, identične nuspojave. Samo, za razliku od mene, ova žena odmah angažuje advokata i kreće sa podnošenjem Tužbe protiv NLB banke. Nije mi jasno šta se u ovoj banci dogadja, ali mi to liči na ono ako prodje-prodje. Što se mog slučaja tiče, to još nije okončano. Postupio sam kako nalažu Propisi NBS, čekao mesec dana, pa onda uputio dopis NBS-Centru za korisnike finansijskih usluga, pa se onda oni obratili NLB banci, i na kraju stiže odgovor, da je NLB banka pokrenula postupak za brisanje iz evidencije kao zastarelo potraživanje. Ali, interesantan je sam postupak. Sve ovo traje još od 09.januara 2012.god. Znači, od Božića pa evo sada će i Uskrs, a oni još uvek nisu uklonili taj podatak iz mog Ličnog izveštaja kod KB. Njihovoj Pravnoj službi je istog dana kada sam im se obratio, bilo sve jasno, ako tamo sede školovani pravnici, da sam u pravu i da mogu da postupe po Pritužbi u roku od jednog dana. Medjutim, dave gradjane i prosto ih ucenjuju da bi okončali postupak, tj. uzmu pare na koje nemaju pravo, a zauzvrat uklone iz evidencije utuženih, koji u suštini i nisu tuženi.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,29.3.2012. 17:46:29 
Stanoviti gospodin iz Službe
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,20.1.2008. 17:01:53
Izgleda ništa dok ne upadnete lično u pravnu službu banke :D

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,29.3.2012. 20:58:29 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Da, to su mi već savetovali, ali, bio sam nebrojano puta na takve i slične intervencije koje su kasnije kvalifikovane kao narušavanje JRM, pa ne bih da i ja sada u penzionerskim danima popijem jednu :( , a obzirom da sam "kratkih živaca", bojim se provokacija. No, šalu na stranu, ovo stavljam na forum u cilju informisanosti gradjana šta nam se dogadja "u novoj demokratiji", da bi znali ukoliko zapadnu u ovakvu situaciju, šta ih čeka. Pretpostavljam da mi nećete zameriti.

Vrh

PostPoslato: Nedelja,27.5.2012. 20:52:23 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Najzad, evo da vas obavestim da je NLB banka otpisala "zastarelo potraživanje" i najzad 25.5.2012.god. izvršila brisanje podatka iz KB. Znači, moje isterivanje pravde sa dotičnom bankom traje od 09.01.2012. pa do 25.05.2012.god. Neverovatno, ali, istinito. Interesantno je da nisam jedini slučaj, u medjuvremenu još dve stranke su se javile sa -apsolutno istim problemom- kod iste banke. Pa, ako naidju na ovaj post, neka znaju šta ih sve čeka. Sretno im bilo. Natezanje sa tom bankom u trajanju od 5 meseci.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,05.12.2013. 18:28:09 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,05.12.2013. 18:22:34
samo da vas pitam na koju zastarelost ste se pozvali?jel to ona zastarelost od 5 godina o zastarelosti izvrsnog postupka?posto i ja imam isti problem sa bankom.hvala

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,05.12.2013. 21:31:44 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Kakav Vi to problem imate, kakva Vas zastarelost interesuje i pominjete zastarelost izvršnog postupka.

Zakon o izvršenju i obezbeđenju ne propisuje institut zastarelosti, već to propisuje Zakon o obligacionim odnosima.

Opšti rok zastarelosti potraživanja je 10 godina, kao i sva potraživanja koja su utvrđena pravnosnažnom sudskom odlukom ili odlukom drugog nadležnog organa, ili poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, pa i potraživanja za koja je predviđen kraći rok zastarelosti.

Potraživanja povremenih davanja koja dospevaju godišnje ili u kraćim određenim razmacima vremena (povremena potraživanja), pa bilo da se radi o sporednim povremenim potraživanjima, kao što je potraživanje kamata, bilo da se radi o takvim povremenim potraživanjima u kojima se iscrpljuje samo pravo, kao što je potraživanje izdržavanja, zastarevaju za tri godine od dospelosti svakog pojedinog davanja.

Isto važi za anuitete kojima se u jednakim unapred određenim povremenim iznosima otplaćuju glavnica i kamate, ali ne važi za otplate u obrocima i druga delimična ispunjenja.

Samo pravo iz koga proističu povremena potraživanja zastareva za pet godina, računajući od dospelosti najstarijeg neispunjenog potraživanja posle koga dužnik nije vršio davanja.

Kad zastari pravo iz koga proističu povremena potraživanja, poverilac gubi pravo ne samo da zahteva buduća povremena davanja, nego i povremena davanja koja su dospela pre ove zastarelosti.

Kad zastari glavno potraživanje, zastarela su i sporedna potraživanja, kao što su potraživanja kamata, plodova, troškova, ugovorne kazne.

Zastarevanje se prekida podizanjem tužbe i svakom drugom poveriočevom radnjom preduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim organom, u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja.

Prekid zastarevanja izvršen podizanjem tužbe ili kojom drugom poveriočevom radnjom preduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim organom u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja, smatra se da nije nastupio ako poverilac odustane od tužbe ili radnje koju je preduzeo.

Isto tako, smatra se da nije bilo prekida ako poveriočeva tužba ili zahtev bude odbačen ili odbijen, ili ako izdejstvovana ili preduzeta mera izvršenja ili obezbeđenja bude poništena.

Za prekid zastarevanja nije dovoljno da poverilac pozove dužnika pismeno ili usmeno da obavezu ispuni.

Posle prekida zastarevanje počinje teći iznova, a vreme koje je proteklo pre prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastarelost.

Zastarevanje prekinuto priznanjem od strane dužnika počinje teći iznova od priznanja.

Zastarevanje koje počinje teći iznova posle prekida, navršava se kad protekne onoliko vremena koliko je zakonom određeno za zastarevanje koje je prekinuto.

Ako je prekid nastao priznanjem duga od strane dužnika, a poverilac i dužnik su se sporazumeli da izmene osnov ili predmet obaveze, novo potraživanje zastareva za vreme koje je određeno za njegovu zastarelost.

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]