Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: podnosenje krivicne prijave
PostPoslato: Četvrtak,07.2.2013. 12:43:19 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,28.8.2008. 10:01:57
Treba da podnesemo krivicnu prijavu protiv investitora zbog nezavrsteka kupljenih stanova.
Da li se placa neka taksa za podnosenje prijave.
Hvala

Vrh

Tema posta: Re: podnosenje krivicne prijave
PostPoslato: Četvrtak,07.2.2013. 14:37:18 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,02.2.2011. 15:59:01
Rod: Bata
Moj fakultet: PF u Novom Pazaru
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Za podnosenje krivicne prijave ne placa se nikakva taksa. Osim toga trebate paziti da li se radi o krivicnom delu koje se goni po sluzbenoj duznosti ili po privatnoj krivicnoj tuzbi.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,07.2.2013. 14:52:04 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Hvala,
mi treba da ga tuzimo za neku vrstu prevare, odnosno dobio je pare za stanove ali ih nije zavrsio.
E sad da li je to privatna krivicna tuzba ili po sluzbenoj duznosti ne znam, tu ste vi da mi pomognete :D

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,07.2.2013. 18:20:27 
Pripravnik
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,09.9.2011. 13:09:21
Pravničko obrazovanje: Student 3. godine
Гони се по службеној дужности, предпостављам чак да је тежи облик кривичног дела преваре.

Можете ли нам изложити мало детаљније да видимо има ли основа за подношење кривичне пријаве, односно да ли се чињенично стање може подвести под законски опис кривичног дела преваре?

Vrh

PostPoslato: Petak,08.2.2013. 09:58:02 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,08.2.2013. 09:39:54
Molim pravnu pomoc sto pre...
Radila sam u auto skoli, prilikom kontrole na putu policijski sluzbenik mi je nasao nekoliko neispravnosti u vodjenju evidencije.Posle nekoliko dana dobijam policijski zapisnik koji je lazan,odnosno navedene su stvari koje se nisu desile,npr: Navedeno je da je od mene trazena dokumentacija(vozacka, saobracajna..) nije niko trazio, navedeno je da je od kandidata trazena licna karta, (nije niko trazio), Auto sam vozila ja a ne kandidat, cas je bio zavrsen, vreme zaustavljanja je navedeno da je bilo u 10.40h a na fotografiji policije 11.35, vreme je bitno jer je jedna od gresaka navedena da sam potpisala cas pre zavrsetka, (trebao je da se zavrsi u 11) po slikama policije 11 je davno proslo, Fotografisana mi je i knjiga rada a nije navedeno da sam u momentu zaustavljanja imala dve knjige, staru (koja je bila sa stamparskim greskama koje je vlasnik auto skole kupio od zajednice auto skola) svi instruktori su prepisivali staru knjigu u novu koju smo dobila posle nekoliko dana, fotografisana je nova knjiga u kojoj su mi falili potpisi kandidata a sve je bilo uredno u staroj, u sustini u zapisniku nije navedeno da sam imala dve knjige.
Molim vas za sto brzu pomoc jer imam sud vec 12 (preti mi kazna od 100000 dinara)

Unapred hvala, pozdrav od zabrinute

PS: da li bih imala pravo na tuzbu za laziranje zapisnika i kako to da sprovedem?

Vrh

PostPoslato: Petak,08.2.2013. 10:34:07 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pokusacu da u kratkim crtama objasnim
Prilikom kupovine stanova ugovorom je dogovoreno placanje u ratama, po fazama zavrsetka gradnje, zadnja rata 25% trebalo je da se da kada bude zgrada uknjizena, tehnicki prijem i sve ostalo grejanje, voda struja.
Medjutim zgrada je zavrsena (u smislu prozori, vrata, radijatori, ponegde parket), i rok za useljenje je bio pre 4 godine.
U medjuvremenu smo mi stanari sami kupili lift, platili struju, grejanje, vodu . Sami zavrsavili stanove (sanitarije, parkete isl)
Par stanara je sredjivalo stanove od poslednje rate koju nisu dali, ali vecina je svoje stanove u celosti isplatila iako je ugovorom drugacije dogovoreno, i dala novac i preko ugovorenog za sredjvanje.
Ukupno ima 33 stana od toga 10 ak je podeljeno (sto vlasnicima placa, sto majstorima), tako da nas 20ak stanara po ovom gore navedenom hoce da podenese krivicnu prijavu, jer smatramo da ima elemente prevare i kradje.
Ako treba jos neko pojasnjenje slobodno kazite .
Hvala

Vrh

PostPoslato: Petak,08.2.2013. 20:05:18 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
igtaso napisa:
Pokusacu da u kratkim crtama objasnim
Prilikom kupovine stanova ugovorom je dogovoreno placanje u ratama, po fazama zavrsetka gradnje, zadnja rata 25% trebalo je da se da kada bude zgrada uknjizena, tehnicki prijem i sve ostalo grejanje, voda struja.
Medjutim zgrada je zavrsena (u smislu prozori, vrata, radijatori, ponegde parket), i rok za useljenje je bio pre 4 godine.
U medjuvremenu smo mi stanari sami kupili lift, platili struju, grejanje, vodu . Sami zavrsavili stanove (sanitarije, parkete isl)
Par stanara je sredjivalo stanove od poslednje rate koju nisu dali, ali vecina je svoje stanove u celosti isplatila iako je ugovorom drugacije dogovoreno, i dala novac i preko ugovorenog za sredjvanje.
Ukupno ima 33 stana od toga 10 ak je podeljeno (sto vlasnicima placa, sto majstorima), tako da nas 20ak stanara po ovom gore navedenom hoce da podenese krivicnu prijavu, jer smatramo da ima elemente prevare i kradje.
Ako treba jos neko pojasnjenje slobodno kazite .
Hvala

Znate kako, taj ugovor koji imete da kupujete stan u izgradnji, ne znači da ste kupili gotov stan i odmah se uselili. Kupci ovakvom kupovinom snose rizik da ne dobiju ono što su se dogovarali sa investitorom, a investitor rizikuje da ne ispuni ugovornu obavezu i onda da mu zbog toga druga ugovorna strana raskine ugovor i traži povraćaj datog (milslim na novac).

Ovde se primenjuju pre svega odredbe Zakona o obligacionim odnosima a spor između investitora (prodavca) i kupce se rešava u parnici pred sudom opšte nadležnosti, a u krivičnom postupku izuzetno.

Svakako da u praksi investitori izvrše prevarne radnje pa mogu biti gonjeni za krivično delo prevare, u tom slučaju oštećeni podnose krivičnu prijavu javnom tužicu (taksa se ne plaća), javni tužilac procenjuje da li ima elemenata krivičnog dela i podnosi zahtev za sprovođenje istrage nadležnom sudu, nakon istrage podiže optužnicu protiv onih lica za koje se osnovano sumnja da su izvršila krivično delo za koje je utvrđeno u istrazi da su ostvareni elementi krivičnog dela.

No da se vratim na pravni problem, elem, Vi kažete kažete da je postojao ugovor.

Kakav je to ugovor? Ugovor o zajedničkoj izgradnji stambenog objekta? Ugovor o građenju? Ugovor o sufinasiranju izgradnje stambenog objekta? Ima puno vrsta ugovora i svi oni predviđaju posebna prava i obaveze za ugovorne strane.

Kažete, "zgrada je završena, rok za useljenje bio pre 4 godine".

Zgrada nije završena, završena je onog trenutka kada dobijete upotrebnu dozvolu i kada komisija proceni da je osposobljena za korišćenje, kako u celini, tako i posebni delovi zgrade (stanovi).

Citiraj:

Kako to sami, jel ste kontektirali investitora radova, gde je on, uostalom s kim ste to zaključili ugovor i kakav?

Vrh

PostPoslato: Petak,08.2.2013. 22:02:44 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Potpisali smo ugovor o suinvestiranju, gde mi investitoru dajemo novac da nam izgradi stan.
Rok za zavrsetak radova i useljenje prema ugovoru je bio maj 2009 godine.
Kad kazem zavrsena zgrada mislila sam u smislu stavio je prozore, vrata, ponegde parket i tu je stao. Posle toga je investitor odlagao rokove, i kad smo videli da on nema nameru da vise ulaze u zgradu iako smo mu u celini isplatili stanove , dogovorili smo se da sami skupimo pare i zavrsimo koliko mozemo, da mozemo da se uselimo,a kasnije cemo da ga tuzimo.

Vrh

PostPoslato: Petak,08.2.2013. 22:44:22 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Znate kako, iz iskustva znam da su ove parnice vrlo složene i zamršene. Nije ovo za forum. Najbolje bi bilo da se Vas nekoliko dogovorite sa preostalim brojem ljudi /jer Vas ima dvadestak) ko će zastpati njihvoe interese, pa da onda nakon dogovora odete kod advokata sa svim dokumentima i da tamo uz konsultacije sa njim odlučite da li ćete podizati tužbu ili podnositi krivičnu prijavu ili pak obe.

Vrh

PostPoslato: Petak,08.2.2013. 23:10:02 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Hvala puno,
znam da nije za forum, zanimalo me je par stvari.
Hvala u svakom slucaju

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]