Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Član 246/1 - posedovanje droge
PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 12:58:06 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,25.7.2013. 12:29:51
Poštovani,
Imam nekoliko pitanja vezanih za krivični postupak koji se vodi protiv mene. Od nekoliko advokata i stručnih lica sam dobio različite informacije pa sam rešio ovde da postavim pitanje u cilju razjašnjenja dileme.
U novembru prošle godine mi je zaplenjena količina od 130g marihuane i tretiraju me za neovlašćenu proizvođnju i puštanje u promet opojnih droga. Marihuanu nisam proizveo, niti puštao u promet, niti je nađena spakovana u paketiće za dalju prodaju, već u tegli. Marihuanu sam koristio sam za svoje potrebe, ne davajući nikom drugom na korišćenje. Za ovo delo, kao što znate, predviđena je kazna zatvora od 3 godine. Nedavno mi je putem pošte uručena optužnica, ali sudski proces još uvek nije počeo. Moje pitanja su :

1. Da li je u zakonu precizirano u brojakama koja količina se smatra manjom, a koja većom? Ovo mi je od izuzetno velikog značaja jer je sudski veštak (psihijatar) utvrdio da bi mi zaplenjena količina zadovoljila potrebe od 20 dana.
2. Da li postoje IKAKVE šanse da me Viši sud mimo zakona osudi na novčanu ili uslovnu kaznu ili makar izrekene presudu kućnog pritvora u trajanju od 6 meseci pošto ne postoje dokazi, niti svedoci da se radilo o neovlašćenoj proizvodnji i prodaji koja mi se kači na teret?
3. Ako ne, da li imam pravo žalbe Apelacionom sudu uz predlog da mi kaznu zamene uslovnom, novčanom ili merom izricanja kućnog pritvora i koje su šanse da mi oni uvaže žalbu?
4. Da li postoji mogućnost izdavanja putne isprave, odnosno, izdavanja biometrijskog pasoša licu protiv koga se vodi krivični postupak i protiv koga je podignuta optužnica i, ako da, da li postoji mogućnost prelaska granice pre i nakon završenja sudskog procesa?

Napominjem da mi nakon pretresa i nakon zaplene nije izrečena nikakva mera zadržavanja i sve vreme sam na slobodi, jer, po rečima policajaca koji su vršili pretres, ne spadam u rizičnu grupu. Takođe napominjem, ako je značajno, da mi je ovo prvo krivično delo, student sam i imam 25 godina i u radnom sam odnosu.

Hvala unapred na odgovoru.

Vrh

Tema posta: Re: Član 246/1 - posedovanje droge
PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 18:06:45 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Ponedeljak,18.2.2008. 20:58:56
Rod: Bata
Moj fakultet: PFu Nišu
1. Nije u zakonu ali jeste u sudskoj praksi - samo posedovanje preko 5 grama psihotropnih supstanci se podvodi pod 246/1 Proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga
2. Ne, za ovo krivično delo zabranjeno je ublažavanje kazne ispod donje granice. Minimalna kazna na koju vas sud može osuditi je 3 godine zatvora.
3. Ne
4. Da, pošto vam pasoš već nije oduzet (mada me čudi da nije i da ste na slobodi tj. da niste u pritvoru)

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 18:27:59 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Zakon je onda, blago rečeno, IDIOTSKI napisan i vidi se da ga je pisala osoba kojoj "droge" nisu jača strana. Elem, poenta je da ne vidim razlog zašto sam uopšte na slobodi i zašto plaćam advokata kada ne postoji nikakva verovatnoća da mi izreknu bilo koju drugu presudu osim zatvorske. Zar nije logično? Ako je gore navedeno tačno, zašto bih trebao da se uopšte trudim da se branim od zakona od koga se odbraniti ne može?
Inače, hvala na odgovoru.

EDIT : Da li je po zakonu obavezno zadržavanje u pritvoru nakon zaplene ovolike količine? Ako jeste, i ako sam na slobodi mimo zakona, da li i dalje treba da se nadam da se finalna presuda može izvršiti takođe mimo zakona? Pošto je u ovoj državi 95% stvari radi tako, računam da nada i dalje treba da postoji.

Poslednji put menjao DzoX dana Četvrtak,25.7.2013. 18:35:24, izmenjena 2 puta

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 18:32:30 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Advokata plaćate i branite se jer je za to delo zaprećena kazna zatvora od 3 do 12 godina, a nije isto biti osuđen na 3 i na 5 godina.

U zatvoru je dugo i 1 dan a kamo li 1-2 godine.

Citiraj:
Da li je po zakonu obavezno zadržavanje u pritvoru nakon zaplene ovolike količine? Ako jeste, i ako sam na slobodi mimo zakona, da li i dalje treba da se nadam da se finalna presuda može izvršiti takođe mimo zakona? Pošto je u ovoj državi 95% stvari radi tako, računam da nada i dalje treba da postoji

Nije obavezno, pritvor je mera obezbeđenja prisustva okrivljenog u toku postupka i mera kojom se okrivljeni sprečava da utiče na tok krivičnog postupka. O tome da li postoji potreba za određivanjem pritvora odlučuje sud. Međutim, praksa je da se za ovo delo pritvor određuje gotovo uvek. Vi ste očigledno nekakav izuzetak.

Za ovo drugo pitajte branioca, mada čisto sumnjam.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 20:02:50 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Hvala još jednom na odgovoru.
Sad, u skladu sa novim informacijama koje mi očito ne idu na ruku, moram da postavim još dva pitanja.

1. Da li bi me, u slučaju prelaske granice, država stavila na međunarodnu poternicu i zatražila moje izručenje?
2. Ako bi me osudili na 3 godine, da li je tačno da bih u Srbiju smeo da se vratim nakon 6 godina (3x2) kako mi je advokat rekao?

Hvala još jednom unapred.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 20:09:51 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

1. Da
2. Zavisi od toga da li sačekate osudu u Srbiji pa onda odete ili odete odmah.
a) Ukoliko odete odmah, 30 godina je rok apsolutne zastarelosti krivičnog gonjenja za ovo krivično delo. Za svo to vreme sud i policija mogu preduzimati radnje kako bi vas pronašli i sproveli u Srbiju.
b) ako sačekate presudu pa vas osude na 3 godine zatvora, onda se ta presuda ne može izvršiti ako protekne više od 3 godine od dana pravnosnažnosti.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 20:17:16 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Tribun_populi napisa:
2.b) ako sačekate presudu pa vas osude na 3 godine zatvora, onda se ta presuda ne može izvršiti ako protekne više od 3 godine od dana pravnosnažnosti.

Samo da pojasnimo za kraj : da li to znači da sam u mogućnosti (nakon 3 godine od dana pravosnažnosti) da se vratim u Srbiju bez opasnosti da ću biti pritvoren? Šta se nakon tog perioda dešava sa izrečenom presudom?

Izvinjavam se što sam naporan malo, ali ova pitanja su mi bukvalno od životnog značaja.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,25.7.2013. 21:58:04 
Zaslužni građanin
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

DzoX napisa:
Šta se nakon tog perioda dešava sa izrečenom presudom?

Zastareva po sili zakona i ne može se prinudno izvršiti. Ako vas po isteku tog perioda uhapse, onda vas hapse protivzakonito.

Ne zaboravite samo 1 stvar, budete li otišli iz zemlje bićete begunac na poternici Interpola. Ako vas ijedna patrola u inostranstvu nekada bude legitimisala i proveravala, bićete ekstradirani (3 meseca ekstradicioni pritvor pa onda izručenje Srbiji).

Vrh

PostPoslato: Petak,26.7.2013. 09:04:04 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Ruku na srce, da ste na mom mestu, verovatno biste uradili isto.
Tehnički, ceo član 246/1 ne bi trebao da me dotiče jer nisam ni proizvodio, ni prodavao, ni prerađivao, niti sam nudio na prodaju, niti sam radi prodaje kupovao, držao ni prenosio, niti sam posredovao u prodaji i kupovini, niti na bilo koji drugi način neovlašćeno stavio u promet marihuanu, niti sam povezan sa bilo kakvom grupom da bi me stavljali u grupu kriminalaca. U ljudskoj prirodi je težnja za slobodom, a ja smatram da ljudi koji rade za sistem nisu ni malo kompetentni da mi sude i kažnjavaju jer ništa ne znaju o marihuani, niti ih zanima, već samo slepo slede slovo na papiru ne obazirući se na detalje koji su i te kako bitni. Shvatam da rade svoj posao, ali zakon je (po meni) loš, kao i mnogo što šta u ovoj "državi". Uzgred, zatvorska kazna nikako ne bi bila produktivna, niti bi me odvikla od stvari koje sada radim zato što ne vidim ništa loše o tome (osim kršenja zakona), niti mi je neko dokazao da radim nešto loše po sebe i po društvo, što znači da bih konzumirao i nakon izlaska iz zatvora, samo nikada ne bih dozvolio sebi da imam zalihe kakve sam imao.

Da ne idem dublje, još jednom se zahvaljujem na svim iscrpnim informacijama koje ste mi dali, zaista su mi od izuzetno velike koristi.

Vrh

PostPoslato: Ponedeljak,12.8.2013. 19:41:11 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Zakon je dobar i vrlo korektan i jasan, propisuje šta je zabranjeno a šta nije u našem pravnom sistemu. Dakle, samo posedovanje narkotika je zakonom zabranjeno a kamo li tek proizvodnja i stavjlanje u promet i to treba da bude svima jasno (po slovu zakona droga je droga bila ona marihuana, kokain, heroin, ekstazi etc., ne pravi se razlika niti na lake i teže). Sve što je ono sada u praksi o posedovanju narkotika napisano i doneto u vidu sudskih odluka je proizvod sudske prakse i slučajeva koji su rešeni do sada.

U vašem slučaju se radi o težoj kvalifikaciji jer je kod Vas pronađena veća količina opojne droge (130gr.), e sad, to što je tužilačka praksa da optuži za teže delo iako nema elemnata niti dovoljno dokaza to je poseban problem, zbog toga i služe advokati branioci u krivičnim postupcima da svog klijenta od optužbe brane na najbolji mogući način te na taj način dokažu da se radi o pogrešnoj kvalifikaciji dela i sl.

Znači, vaša odbrana treba da bude upravljena na to da se pobije kvalifikacija dela iz stavljanje u promet u posedovanje narkotika, ako nema dokaza za to KD i ako postoji uslova odnosno ako su činjenice i okolnosti konkretnog slučaja takve da ima mesta prekvalifikaciji. Sud može uvek po službenoj dužnosti do kraja glavnog pretresa da prekvalifikuje delo.

Elem, Vi ste napisali sledeće "U novembru prošle godine mi je zaplenjena količina od 130g marihuane i tretiraju me za neovlašćenu proizvođnju i puštanje u promet opojnih droga. Marihuanu nisam proizveo, niti puštao u promet, niti je nađena spakovana u paketiće za dalju prodaju, već u tegli".

Na koji način i pod kojim okolnostima je to Vama zaplenjena ta koiličina narkotika i odakle je baš to kriminalistička policija znala da se kod Vas nalazi tegla sa 130gr marihuane, jel to bilo u nekoj policijskoj akciji?

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]