Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Ugovor o dozivotnom izdrzavanju
PostPoslato: Utorak,13.5.2008. 11:25:31 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,13.5.2008. 11:04:17
Pokojnik koji je umro aprila ove godine potpisao je Ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa svojom cerkom i ona je sada jedini vlasnik velike imovine.Cerka je samo doplacivala dom za preminulog, dok je hranu, lekove, pelene i sve drugo sto je bilo potrebno placao njegov unuk sa sinovljeve strane 2,5 godine.Svog dedu(izdrzavanog po ugovoru)je sahranio njegov unuk(osteceni), na cije ime je i grobno mesto. Molim Vas da mi date pravni savet sta je ostecenom unuku najbolje ciniti.
P.S. Stan koji je deo ove imovine, je vec izdat i u njemu su stanari, da li je to pokojnikova cerka smela da uradi i sme li ona da prodaje imovinu, jer je prvo rociste zakazano za kraj maja meseca, a poziv je dobio i osteceni unuk. A unuk je za Ugovor saznao tek prosle nedelje i nije upucen sa njegovim detaljima.
Unapred zahvalna!

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Sreda,14.5.2008. 20:49:35 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,09.1.2008. 12:53:14
Најпре да Вам укажем да је уговор о доживотном издржавању строго формалан уговор, што значи да мора да буде закључен у писаној форми и да потписи уговарача морају бити оверени код суда. Дакле најпре проверите ове чињенице и да ли је прималац издржавања био способан за закључење уговора. Уколико је закључен у складу са законом уговор о доживотном издржавању доводи до тога да имовина обухваћена њиме не улази у састав заоставштине. На крају законски наследници (а то је унук уколико му није жив отац) покојника према закону о наслеђивању имају могућност да пониште овај уговор али само „ако због болести или старости примаоца издржавања уговор није представљао никакву неизвесност за даваоца издржавања“.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Nedelja,01.6.2008. 18:33:05 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Nedelja,01.6.2008. 17:58:37
Imali smo slican slucaj u porodici. Deda je potpisao ugovor sa svojom cerkom, mojom tetkom koja nije brinula o njemu. O njemu je brinuo njegov sin, moj ujak koji je blizu ziveo. Ujaku je rekao da ide u banju, gde obicno nije bilo kontakta sa njim. Ujak, kada je video da ga dugo nema i ne otvara vrata od stana, pozvao je miliciju, vrata su obijena i nasli su dedu, mrtvog vec vise od 10 dana.
Sve oko sahrane i zemljista obavio je ujak. Tetka je samo dosla po nasledje. Ujak, sa jos jednim bratom i mojom majkom, koja mu je sestra u sudu je pokrenuo ponistavanje ugovora. Sudjenje je trajalo vise godina, i na kraju je dobila tetka! Jos uvek mi je tesko da poverujem u to. Sada, kada pogledam tetka je ziva i zdrava, a svi ostali - i ujaci i moja majka su umrli, a prvi je umro ujak, jer se odmah posle nalazenja svoga oca ozbiljno razboleo. Ne znam da li je to bio glavni uzrok, ali znam da se posle nalazenja svog oca skroz promenio. Nije docekao donosenje resenja o ovom ugovoru.

Vrh

Tema posta:
PostPoslato: Petak,08.8.2008. 12:00:41 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Petak,08.8.2008. 11:38:57
Bata napisa:
„ако због болести или старости примаоца издржавања уговор није представљао никакву неизвесност за даваоца издржавања“.

Da ne bih pokretao novu temu, smatram da je i ova odgovarajuća...
Elem, može li malo više na temu te "neizvesnosti!"? Šta je to zapravo? Nisam pravnik, no koliko razumem, u pitanju bi morala biti neka teža, neizlečiva, sa skorim smrtnim ishodom, bolest koja za mene, kao nekoga ko bi trebao da izdržava to lice, u trenutku potpisivanja takvog ugovora ne predstavlja neizvesnost, te se postupak može pokrenuti u smislu da sam ja to znao, nadao se skoroj smrti izdržavanog lica, kako bih nasledio ono što se ugovorom o izdržavanju definiše. Da li sam u pravu? Dakle, znao sam te sam iz koristoljublja sklopio ugovor sa tim izdržavanim licem.
Na koji način neko može da dokaže i ospori taj ugovor u parnici pred sudom? Da li opet dobro razumem - morali bi postojati određeni lekarski izveštaji za izdržavano lice, a iz perioda potpisivanja ugovora, o ozbiljno narušenom zdravlju? Ili kako? Šta ukoliko je izdržavano lice dobroga zdravlja a desi se da premine par meseci nakon potpisivanja ugovora?
Dalje, da li spomenuta "neizvesnost" ima neki "rok trajanja" u smislu - ako je licu koje će biti izdržavano tada rečeno da će živeti najviše još 10 godina i sa tim saznanjem, ja sa tim licem potpisujem ugovor, da li se isti u tom slučaju može osporiti!? Drugim rečima, postoji li razlika i određena "težina" te "neizvesnosti" ukoliko je nekome ostalo još 10 ili 1 godina života?

Zaista bih cenio ukoliko bi mi neko mogao dati malo više (pravnih) informacija po ovom pitanju...

Hvala unapred!

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]