Mojepravo.net   Pravni adresar   Dešavanja   Pravna literatura   E-kolumne   Studentski blog   Moj fakultet ZABAVA|    * Humor   * Igrice   * Telo i um  

Sva vremena su u UTC [ DST ]

Pravila foruma

Jedna od osnovnih ideja ovoga porta je podizanje pravne kulture, a ona podrazumeva visoku svest građana da se za pravna pitanja angažuju profesionalci koji su za to i kvalifikovani i koji su odgovorni za svoj rad.

Stoga je i smisao ovog foruma da dobijete samo osnovne informacije o vašim pravnim problemima, a nikako da one zamene angažovanje stručnih lica u rešavanju tih problema.

Odgovori koji dobijate na ovom forumu ni u kom slučaju ne mogu nadomestiti angažovanje advokata, niti autori odgovora i urednik foruma snose odgovornost za posledice Vašeg rukovađenja ovde iznetim stavovima.

Pokušaćemo da Vam pomognemo našim viđenjima Vašeg problema, ali najdobronamerniji savet koji Vam možemo dati jeste da u daljim fazama obavezno angažujete advokata ili se obratite službi Pravne pomoći.

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Pronađi:
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Novi Zakon o radu i otpremnina
PostPoslato: Sreda,17.6.2009. 09:20:29 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,19.3.2008. 21:30:12
Rod: Bata
Sada sam opet u dilemi... :)...ako u clanu 159 pise; "prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca", kako to moze da bude prosečna zarada u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku
republičkog organa nadležnog za statistiku...zar se to ne odnosi na zaradu koja je isplacena konkretno zaposlenom koji dobija otkaz? Clan 119 nse odnosi na odlazak u penziju, ne na otkaz.

Evo sta zakon kaze o zaradi:

Član 105.
Zarada iz člana 104. stav 1. ovog zakona sastoji se od zarade za obavljeni rad i vreme provedeno na radu, zarade po osnovu doprinosa zaposlenog poslovnom uspehu poslodavca (nagrade, bonusi i sl.) i drugih primanja po osnovu radnog odnosa, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu.
Pod zaradom u smislu stava 1. ovog člana smatra se zarada koja sadrži porez i doprinose koji se plaćaju iz zarade.
Pod zaradom u smislu stava 1. ovog člana smatraju se sva primanja iz radnog odnosa, osim naknada troškova zaposlenog u vezi sa radom iz člana 118. tač. 1) - 4) i drugih primanja iz člana 119. i člana 120. tačka 1) ovog zakona.

Zar ovo ne znaci da se kao "zarada" racuna bruto iznos, dakle sve zajedno sa doprinosima?

Znam da je otpremnina minimalna, ali mi opet nije svejedno da li cu je dobiti za ceo radni staz ili samo za vreme provedeno kod poslednjeg poslodavca.

Vrh

PostPoslato: Sreda,17.6.2009. 17:01:36 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
Znaš ono kad na dneviku se hvale...tj. hvalili su se pre krize...prosečna zarada u Srbiji iznosi toliko i toliko 28500 dinara, recimo, pričam plastično, e nešto slično se računa, tim ili sličnim postupkom, ali u ovom slučaju samo individualno, odnosno prosečna zarada zapolenog za koga se vrši obračun a koji je dobio otkaz od strane poslodavca u smislu čl. 179.tač.9., znači prosečna mesečna zarada zaposlenog za poslednja tri meseca ne računajući mesec u kome se vrši isplata otpremnine, recimo prosečna mesečna zarada koja je obračunata iznosi 17000dinara, pa na osnovu toga će se obračunati otpremnina.
Što se tiče prosečne zarade iz čl.119. citirao sam ga samo da obratiš pažnju na to u globalu da sagledaš o prosečnoj mesečnoj zaradi, samo je bilo kasno pa nisam ti dobro precizirao.
Što se tiče onoga da li se isplaćuje za ceo radni staž ili za staž samo kod poslednjeg poslodavca, i dalje mislim da je u pitanju ovo drugo za staž kod poslednjeg poslodavca, ali ne bi bilo loše da se konsultuješ sa nekim advokatom,tj. da pitaš čisto informativno, ako neko ne napiše na ovom forumu konkretno šta je u pitanju.
Eto ti si inače sam došao do zaključka sve, ne treba ti tumačenje, čak si i mene podstakao da obratim pažnju na ovakvu problematiku, iako nešto nisam fan radnog prava:roll:.
Nadam se da ti ne smeta što talno govorim Ti, nije izraz nepoštovanja, eto tako sam počeo pa da ne tepam sad ono zvanično Vi.

Vrh

PostPoslato: Sreda,17.6.2009. 21:52:26 
Zaslužni građanin
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,29.1.2009. 17:50:13
alan shore napisa:
Što se tiče onoga da li se isplaćuje za ceo radni staž ili za staž samo kod poslednjeg poslodavca, i dalje mislim da je u pitanju ovo drugo za staž kod poslednjeg poslodavca

Gresis. Isplacuje se za ceo radni staz :wink: Nazalost, imao sam u porodici jedan takav slucaj pre par dana pa...

Vrh

PostPoslato: Sreda,17.6.2009. 22:46:05 
The Bad Boy of the Firm of Crane, Poole, and Schmidt
Korisnikov avatar
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Sreda,25.2.2009. 13:26:58
Moj fakultet: PF u Prištini
Pravničko obrazovanje: Diplomirani pravnik
E pa super ako je tako, ja iskreno nisam siguran bio, i ova zakonska odredba nije precizna. Pošteno od države i onih koji su pisali zakon, što su tako uredili.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,18.6.2009. 09:17:53 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Wizard napisa:

Gresis. Isplacuje se za ceo radni staz :wink: Nazalost, imao sam u porodici jedan takav slucaj pre par dana pa...

A sto se obracuna sume tice...da li je 1/3 ukupnih primanja (dakle ono sto dobija zaposleni + porezi i doprinosi) ili 1/3 samo onoga sto dobija zaposleni na racun? Ja sam video neki primer ugovora o prekidu radnog odnosa na cijem se dnu nalazi 6 linija u koje treba upisati 6 poslednjih zarada, a tu su bile upisane UKUPNE zarade ("plata" sabrana sa porezom i doprinosom).

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,18.6.2009. 09:30:30 
Zaslužni građanin
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Četvrtak,29.1.2009. 17:50:13
Bruto zarada je u pitanju.

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,18.6.2009. 09:38:57 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Ovo su dobre vesti....dakle minimum (bas me zanima da li bilo koji poslodavac daje vise od minimuma :)) 1/3 BRUTO zarade (sto je ipak znatno vise od neto) za svaku navrsenu (sto znaci da, ako neko ima 12 godina i 11 meseci racuna se samo 12, zar ne?) godinu UKUPNOG radnog staza kod svih poslodavaca.

Alene, zaboravih da prokomentarisem, naravno da mislim da ne treba jedni drugima da persiramo. Mnogo hvala na svim komentarima i razmisljanjima..."videcemo" se vec mi u nekim drugim temama.

Vrh

PostPoslato: Utorak,19.1.2010. 15:28:26 
Pismeni član
Pošalji privatnu poruku

Pridružio se: Utorak,19.1.2010. 15:12:27
Moj fakultet: PF u Novom Sadu
što se tiče otpremnine, radniku koji je postao tehnološki višak poslodavac je dužan isplatiti otpremninu i to za 10 godina rada po 1/3 prosecne zarade koju je ostvarvao u poslednja 3 meseca pre otpuštanja, a ako radnik radi i vise od 10 godina za te godine racuna se po 1/4 zarade koja je pomenuta.
pri tom nije bitno koliko zaposleni radi kod tog poslodavca, jer uvek ima ovaj minimum prava ukoliko kod ranijeg poslodavca nije dobio otpremninu!!!

primer: prosecna plata u poslednja 3 meseca(bruto).......30.000
radni staž.....................................................30.godina
10godx30.000/3=100.000
20godx30.000/4=150.000

znaci, otpremnina u ovom slucaju iznosi 250.000 i to je minimum koji garantuje zakon o radu, s tim sto ugovorom o radu i kolektivnim ugovorom moze biti predviđeno samo vise ali nikako i manje!

Vrh

PostPoslato: Četvrtak,11.2.2010. 08:47:50 
Skriboman
Pošalji privatnu poruku

Da, to se upravo navodi u clanu 158 Zakona o radu. Medjutim, nigde nisam uspeo da nadjem da je to slucaj samo "ukoliko kod ranijeg poslodavca nije dobio otpremninu"...??

Kada smo vec kod ovoga, moze li neko da istumaci kada se isplacuje otpremnina, pre davanja otkaza ugovora u radu ili u roku od 30 dana? Prema istom clanu zakona bi to trebalo da bude pre otkaza ugovora, citiram:

"Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu."

Vrh

Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]